W centrum handlowym czy sklepie, zarówno klienci, jak i pracownicy chcą czuć się komfortowo. Jest to możliwe dzięki takim czynnikom jak właściwa temperatura czy wilgotność powietrza. Magazyny, sklepy, hurtownie, ale także inne pomieszczenia oraz budynki, w których drzwi lub bramy często są otwierane i zamykane, warto wyposażyć w kurtyny powietrza, które nie tylko wpłyną na komfort, ale również podniosą standard danego miejsca. Przedsiębiorcy, którzy troszczą się o dobre samopoczucie klientów i pracowników powinni o to zadbać.

Kurtyny powietrza – sposób na komfort i oszczędność

Kurtyna powietrza

Kurtyna powietrza tworzy niewidzialną barierę powietrza, oddzielając wnętrze budynku od tego, co na zewnątrz. W ten sposób zapobiega się mieszaniu różnych temperatur, blokując wymianę między nimi. Dzięki użyciu kurtyny możemy zminimalizować straty zimnego (gdy klimatyzujemy pomieszczenie), bądź ciepłego (w przypadku ogrzewania) powietrza, a co za tym idzie – zapewnić komfortowe warunki, przy oszczędności pieniędzy. 

Kurtyna powietrza firmy Sonniger

Dlaczego warto zamontować kurtynę powietrzną?

Montaż kurtyn powietrza przynosi użytkownikom szereg korzyści, dlatego dbając o własny interes, należy pomyśleć o montażu kurtyny powietrza w zakładzie przemysłowym, sklepie czy magazynie. Jaki są tego zalety?

Przede wszystkim w ten sposób zwiększa się komfort pracy pracowników. Odpowiednie warunki są podstawą wydajnej pracy, ale – co najważniejsze – dobrego samopoczucia! Odczują to także klienci. Kurtyna powietrza rozdziela warunki klimatyczne panujące w dwóch sąsiadujących pomieszczeniach. Wymagania produkcyjne narzucają odpowiednie warunki dla różnego rodzaju produkcji. Czasami jeden produkt wymaga połączenia przedmiotów powstających w zupełnie innych standardach. Kurtyna powietrza zapewni dopasowanie temperatury i wilgotności powietrza do wymagań. Nie bez znaczenia jest także kwestia finansowa. Montaż kurtyny spowoduje znaczne obniżenie kosztów ogrzewania i chłodzenia!

 

Przeciąg, czyli strata energii

Otwieranie okien, drzwi czy bram sprawia, że powietrze o różnych temperaturach i różnej wilgotności styka się ze sobą. Zachodzi potrzeba wyrównania tych różnic. Jeżeli dołożymy do tego jeszcze napór wiatru tworzy nam się przeciąg, a co za tym idzie – straty energii chłodzenia i ogrzewania.

 

Najważniejsze kwestie przy wyborze urządzenia

Aby kurtyna wydajnie pracowała, ważne jest kilka podstawowych czynników. Zaczynamy od poziomu podciśnienia w pomieszczeniu. Należy zrównoważyć instalację wentylacyjną, aby podnieść skuteczność działania kurtyny. Ważne też, by dobrać odpowiedni wymiar. Kratka kurtyny musi mieć odpowiednią szerokość, a przy tym być większa od szerokości otworu (bramy, drzwi). Strumień powietrza, wydobywający się z urządzenia, powinien dochodzić do przeciwległego boku otworu. Za prędkość strugi powietrza przy wylocie odpowiadają wentylatory, dlatego też powinny mieć odpowiedni spręż. Napędza je silnik elektryczny.

W kurtynach wykorzystujemy wentylatory:

  • tzw. poprzeczne – kształt walca – mniejszy zasięg (2,5-3,5m),
  • promieniowe – kształt ślimaka – silny nadmuch, większa „moc”,
  • osiowe – duża średnica, jak wentylator ścienny – ma największą wydajność i zasięg.

Nie można zapominać o podstawowym przeznaczeniu kurtyny. Czasem zdarza się, że chcemy ogrzać pomieszczenie przy jej użyciu.

 

Rodzaje kurtyn powietrza

Na rynku dostępne są kurtyny poziome oraz pionowe. Poziome montujemy nad drzwiami czy bramą, pionowe wzdłuż boków. Wyróżniamy kurtyny powietrza:

  • Ciepłe,
  • Zimne,
  • Dwustrumieniowe.

Mogą być one elektryczne lub wodne.

 

Czas na montaż!

W zależności od możliwości oraz potrzeb możemy montować urządzenia w różny sposób. Co ważne – pamiętajmy, by montaż kurtyny przeprowadzić do stabilnego podłoża. Bezpieczna instalacja urządzenia ma ogromny wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie.

Najlepiej wybrać betonową lub drewnianą ścianę, bądź sufit. Miejsce instalacji nie powinno być narażone na działanie wody czy gazów wybuchowych.

 

Kurtyna, czy coś więcej..?

Głównym zadaniem kurtyny powietrza jest zabezpieczenie przed mieszaniem się powietrza wewnętrznego z zewnętrznym. Dodatkowo jednak kurtyny chronią także przed napływem dymu papierosowego, pyłów, zanieczyszczeń czy spalin.

 

Dowiedz się więcej

 

Źródło: Carline