System BMS, czyli inaczej nadrzędny system obsługi budynku, usprawnia rozprowadzanie podgrzanego powietrza, zwiększa sprawność grzewczą, a także przystosowuje pracę urządzenia do modyfikacji panujących warunków. System coraz częściej stosowany jest w nowych budynkach, które mają duże rozmiary.

Kooperacja nagrzewnic w systemie BMS czyli zwiększanie wydajności energetycznej urządzeń.

Firma VTS w swojej ofercie automatyki posiada sterownik HMI VR, dzięki któremu istnieje możliwość podłączenia i konfiguracji po protokole MODBUS RTU przez złącze RS485. Program obsługi urządzenia zarządza nie więcej niż ośmioma regulatorami ARWE3.0, a co za tym idzie, obsługuje do ośmiu urządzeń VOLCANO VR1/VR2 i dwadzieścia cztery  urządzenia VOLCANO mini. Wszystko działa na bardzo prostej zasadzie – jeden regulator ARWE3.0 kooperuje z trzema nagrzewnicami VOLCANO mini.

Sterownik HMI VR pozwala nie tylko na odczytywanie parametrów, ale umożliwia również zapis nowych. Konsument ma zatem ciągły i solidny wgląd do warunków pracy, co z kolei daje sposobność do dostosowywania pracy do swoich własnych potrzeb w trybie automatycznym. Praca wentylatorów w trybie automatycznym zależy od wielu czynników, m. in. od temperatury panującej w pomieszczeniu, temperatury finalnej, ostatecznej, jaką użytkownik będzie chciał uzyskać, oraz od temperatury w trybie manualnym, który posiada mniejszy zakres regulacji prędkości wentylatora.

Na oszczędność energii podczas ogrzewania obiektów nie wpływa jedynie system BMS, ale także wszystkie komponenty, z których zbudowane jest urządzenie. Ważna jest również dokładność ich zazębiania. W wielu grupach dominuje przekonanie, że nagrzewnice są produktami nieskomplikowanymi, które obejmują raptem trzy główne podzespoły : wymiennik, wentylator oraz obudowę. Nic bardziej mylnego, bo aby doszło do przepływu ciepła przez wentylator, a w następnej kolejności do oddania ciepła przez wymiennik i zamknięcia obudowy, należy odpowiednio dobrać wymiennik ciepła, który sprawi, że praca układu będzie efektywna. Jak się okazuje to nie wszystko, ponieważ wentylator i wymiennik nie będą prawidłowo wykonywać swoich funkcji, jeśli nie zostaną umieszczone w obudowie zapewniającej dokładne spasowanie, które będzie wolne od przedmuchów poza blokiem lamelowym wymiennika ciepła. Nagrzewnica VOLCANO mini idealnie ilustruje rozprowadzanie powietrza przez wymiennik. Takie rozstrzygnięcie jest możliwe dzięki obudowie ze spienionego polipropylenu, która pozwala na zatrzymanie niezbyt dużej głębokości urządzenia.

Układ obudowy powinien być szczelny i to nie tylko od strony wentylatora, ale także z przedniej i bocznej części wymiennika. Na rynku dominują nagrzewnice, w których do tylnej części wymiennika wkręca się lej wentylatora, na przodzie zaś montowany jest ozdobny kanał przedni. Nie ma on połączenia z lejem wentylatora, a zatem wymiennik nie jest zamknięty w szczelnej obudowie. Skutkiem takiego niedbalstwa w kompozycji są niepotrzebne straty ciepła z wymiennika; zmniejsza się także efektywność całego aparatu. Prawidłowa praca BMS jest zatem zakłócona, zupełnie tak jak poprawność pracy całego układu (wynik niepoprawnej konstrukcji). Na szczęście w nagrzewnicach VOLCANO nie ma takich skrajnych przypadków. Tam wszystkie części zamknięte są hermetycznie w obudowach, a pokrywy nie rozgrzewają się tak bardzo jak nagrzewnice blaszane lub te, w których znajduje się wyraźna przerwa między panelem przednim a lejem wentylatora. Również nagrzewnice VOLCANO mini zbudowane są z materiałów idealnych pod względem izolacyjności, zarówno akustycznej, jak i termicznej. Podzespoły są zwijane z każdej strony, dzięki czemu w czasie pracy urządzenia, nie dochodzi do nagrzewania obudowy. Ciepło z wymiennika posyłane jest do przetłaczanego powietrza.

Na rynku europejskim nie ma równie skutecznego i efektywnego urządzenia, zabezpieczającego wymiennik przed rozgrzewaniem w czasie pracy. Konstrukcja ma wielkie znaczenie dla końcowej sprawności nagrzewnicy i całego układu. Oszczędności wynikające z energooszczędnego silnika EC, mogą zostać zredukowane przy błędach budowy wymiennika i obudowy.

Autor: Product Manager Wojciech Lew-Kiedrowski
Autor: Product Manager Wojciech Lew-Kiedrowski

 


 

Zobacz też:


Czym jest destratyfikator?

VTS - Rozwiązujemy wątpliwości na temat wodnych nagrzewnic nadmuchowych.