Ludzie spędzają dużo czasu w pomieszczeniach zamkniętych gdzie pracują lub mieszkają. Pomieszczenia wyposażone w energooszczędne systemy wentylacji mechanicznej znacznie zwiększają poczucie komfortu i wpływają korzystnie na zdrowe otoczenie.

Jaka centrala wentylacyjna? Jak wybrać odpowiednie urządzenie do wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, tzw. rekuperacja.

Jest wiele powodów dla których warto pomyśleć o tym pomyśleć. Świeże powietrze, ochrona przed hałasem, zdrowy klimat dzięki redukcji grzybów pleśniowych i roztoczy. Dbając o siebie chronisz jednocześnie środowisko naturalne. 

Sercem systemu wentylacyjnego jest niepozornie wyglądająca z zewnątrz centrala wentylacyjna. Jednak wewnątrz to skomplikowany mechanizm sterowany mikroprocesorami. 


Główne elementy centrali wentylacyjnej to:

 • wentylatory - dostarczają i usuwają powietrze 

 

 • filtry - usuwają zanieczyszczenia z powietrza 

 • wymiennik ciepła - przekazuje ciepło odzyskane z usuwanego powietrza z pomieszczen do dostarczanego swieżego powietrza 

 • nagrzewnica -dodadkowy element podgrzewu powietrza 

 • automatyka sterowania - zapewnia komfort sterowania urządzeniem

 

Jaka powinna być wydajność centrali wentylacyjnej?

Intensywnośc wentylacji opisuje ilość powietrza oraz częstotliwość wymiany powietrza.Ilość powietrza to objętość pomieszczeń wentylowanych. Częstotliwość wymiany powietrza wskazuje ile razy w ciągu godziny zmienia się cała objętość powietrza w pomieszczeniach. Specjaliści zalecają, aby chociaż raz na 1h wymieniło się całe powietrze w pomieszceniach. Dlatego wydajność urządzeń wentylacyjnych powinna być w przybliżeniu równa objętośći pomieszczeń wentylowanych. Istotne jest rownież aby potrzebna ilość powietrza została dostarczona dzięki jak najmniejszym nakładom energii. To właśnie wentylatory zużywają większą cześć energii wykorzystywanej przez centralę wentylacyjną. Przy zakupie warto zwrócić uwagę, aby centrala wentylacyjna wyposażona była w nowoczesne i elektronicznie sterowane wentylatory. 


Typy wymienników ciepła i ich efektywność

Tak jak wspomnieliśmy ciepło w systemie wentylacyjnym odzyskuje wymiennik ciepła. Średnia roczna efektywność wymiennika ciepła uwarunkowana jest warunkami klimatycznymi. W krajach o łagodniejszym klimacie (-2C) świetnie sprawdzaja się urzadzenia z płytowym wymiennikiem ciepła o przeciwległe przepływajacych strumieniach powietrza. Wymienniki przeciwprądowe - w płytowym wymienniku ciepła strumienie powietrza dostarczane do pomieszczenia oraz powietrza usuwanego są oddzielone cieńką folią aluminiową. Cieplo usuwanego powietrza ogrzewa dostarczane powietrze przez folię aluminiową. Na płytkach wymiennika ciepła kondensuje się gromadzona z pomieszczenia wilgoć dlatego płytowe wymienniki ciepła wymagają odprowadzenia wody. Przy bardzo niskiej temperaturze na zewnątrz ze skondensowanej wilgoci tworzy sie lód. Wymiennik ciepła blokuje się. Lód rozmrażany najczęściej jest ciepłem pochodzącym z usuwanego z pomieszczeń powietrza lub dodatkową nagrzewnicą. Podczas rozmrażania zimne powietrze z zewnątrz trafia do pomieszczeń omijajac wymiennik ciepła, a ciepłe powietrze z pomiesczeń rozmraża płytki wymiennika. W tym czasie efektywność odzysku ciepła jest równa zeru, dlatego spada ogólna efektywność centrali wentylacyjnej.

Innym typem wymiennika ciepła jest obrotowy wymiennik ciepła sprawdzający się w krajach o zimniejszym klimacie (-15C) gdyż średnia roczna efektywnośći odzysku ciepła jest bardzo wysoka. Stale obracający się wymiennik ciepła nie zamarza. Obrotowy wymiennik ciepła to bęben wyprodukowany z przewodzącej ciepło folii aluminowej, który wolno obracając się przekazuje do powietrza dostarczanego ciepło z powietrza usuwanego z pomieszczeń. W nowoczesnych centralach wentylacyjnych mieszanie się strumieni powietrza jest mniejsze niż 0,1%. Obrotowy wymiennik ciepła odzyskuje nie tylko ciepło, ale też część wilgoci z powietrza usuwanego. Dlatego powietrze w pomieszczeniach mniej wysycha, a urządzenie nie wymaga dodatkowej instalacji w celu odprowadzania wody. 


Jakie filtry są zamontowane w centrali wentylacyjnej?

Korzystając z nowoczesnego systemu wentylacji użytkownik spodziewa się nie tylko ogrzanego ale i wolnego od zanieczyszczeń powietrza. Filtry powietrza usuwają z powietrza zanieczyszczenia i zapewniają zdrowy tryb życia.Dodatkowo chronią system wentylacyjny przed zanieczyszczeniem. Filtry o różnej klasie chronią pomeiszczenia mieszkalne przezd zanieczyszczeniami. Najprostsze filtry usuwają z powietrza tylko największe zanieczyszczenia. Lepszej jakości filtry zatrzymują również większe cząstki kurzu. Filtry najwyższej jakośći oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji, alergenów czy kurzu. Dzięki nim w domu na stałe zagości zdrowy mikroklimat. Wybierając filtr warto zwrócić uwagę nie tylko na klasę filtracji ale także na powierzchnię filtrującego materiału ponieważ filtry tej samej klasy mogą mieć różną powierzchnię filtrującą. Filtry o większej powierzchni efektywniej oczyszczają powietrze przez dłuższy okres, a zanieczyszczony filtr zwiększa zużycie energii elektrycznej. 


Sterowanie centralą wentylacyjną - jakie mamy możliwości?

Nowoczesna technologia sterowania centralą wentylacyjną wpływa na oszczędność energii elektrycznej oraz zapewnia komfortowe warunki życia. Urządzenie wentylacyjne działa zgodnie z oczekiwaniami. Poziomy intensywnosci zmienia automatycznie lub na podstawie tygodniowego programu. Zamontowane dodatkowe czujniki bardzo dokładnie reagują na zmiany czynników środowiska takie jak ilość dwutlenku węgla, poziom wilgoci, czy liczba osób w pomieszczeniu, Zaawansowane algorytmy sterowników dobierają optymalne tryby do warunków oraz codziennych potrzeb. Zdalne sterowanie pozwala obserwować pracę urządzenia na komputerze lub smartfonie i sterować funkcjonowaniem z każdego miejsca na świecie.

Dla optymalnej efektywności centrali wentylacyjnej istotny jest odpowiedni montaż instalacji o raz eksploatacja. 

Źródło: Ventia


Komentarze

 • Klimatyzacja

  Super sprawa tylko trochę droga. Ja w swojej firmie założyłem klimatyzację i jest o wiele taniej, a także większy komfort. Polecam serdecznie firmę w której zakupiłem i dobrałem sprzęt http://www.klima-t.pl/, wielki wybór i montaż w bardzo niskiej cenie :D

 • Filterpol

  W naszym domu mamy filtry Filterpol, która oferuje różne wymiary filtrów. Dzięki temu nie mieliśmy problemu z dopasowaniem ich wielkości do naszych potrzeb. Produkty te, są dobrej jakości, więc nie trzeba ich zbyt często wymieniać, a my możemy zaoszczędzić pieniądze.