Ilość dostarczanego powietrza dla hal sportowych zależy od funkcji jaką mają spełniać. Inne zapotrzebowanie będzie dla hali treningowej z określoną liczbą sportowców, inne dla wydarzenia sportowego z udziałem widowni, a jeszcze inne dla hali z przeznaczeniem wielofunkcyjnym.

Instalacje wentylacyjne w obiektach sportowych – praktyczne wskazówki dla projektantów

Poniższa tabela przedstawia najczęściej spotykane wymiary hal. Poszczególne obszary lub korty w wielofunkcyjnych obiektach są oddzielone za pomocą kurtyn lub partycji przesuwnych i powinny być pojedynczo brane pod uwagę z punktu widzenia wentylacji. 

 

Rodzaj hali Szer. x Dł. x Wys. Liczba pojedynczych boisk [m]
Pojedyncza hala 15x27x5,5 1x (15x27)
Podwójna hala 22x44x7,0 2x (22x22)
Potrójna hala 27x45x7,0 3x (15x27)

 

Tabela 1: Rodzaje hal

 

Ilość dostarczanego powietrza dla hal sportowych zależy od funkcji jaką mają spełniać. Inne zapotrzebowanie będzie dla hali treningowej z określoną liczbą sportowców, inne dla  wydarzenia sportowego z udziałem widowni, a jeszcze inne dla hali z przeznaczeniem wielofunkcyjnym. Wymagane zapotrzebowanie świeżego powietrza to: 60 m³ / h na sportowca i 20 m³ / h na widza. A ponieważ liczba osób korzystających z takiej hali jest bardzo zróżnicowana zarówno w ciągu dnia jak i tygodnia, warto rozważyć zainstalowanie systemu wentylacyjnego, który można przystosować do własnych, zróżnicowanych wymagań eksploatacyjnych. 

 

Case Study:

Hala sportowa w miejscowości Goldbach (Niemcy), to typowa sala dwufunkcyjna z ograniczonym miejscem dla widowni.  Konstrukcja nośna składa się z drewnianych wsporników, co sprawia, że montaż przewodów kanałowych jest niemożliwy. W związku z tym na hali zastosowano system  zdecentralizowanej wentylacji (na każdym boisku pracuje jedna jednostka wentylacyjna)  z odzyskiem energii oraz natężeniem przepływu powietrza 5500 m³ / h. Jednostki te nie tylko wentylują, ale również dostarczają ciepło do sali. Zintegrowany nawiewnik  Air-Injector o wysokiej indukcji stanowi bardzo efektywne rozwiązanie. W używanych powierzchniach kortów, jednostki wentylacyjne zapewniają intensywne, wolne od przeciągów rozprowadzane powietrze, co automatycznie skutkuje równomiernym rozkładem temperatury. Stratyfikacja powietrza osiąga tylko 0,15 K / m, co oznacza oszczędność energii, powstającej w wyniku małej różnicy temperatur pomiędzy podłogą, a sufitem.

 

Zdjęcie 1: Jednostki zdecentralizowane wentylują i ogrzewają halę sportową.

Sala w Goldbach jest obiektem wielofunkcyjnym, który również wykorzystywany jest do "spokojniejszych" wydarzeń, jednostki wentylacyjne wyposażone są w tłumiki nawiewanego i wywiewanego powietrza. Stosowanie wentylatorów z regulowaną prędkością pozwala systemowi dostosować się do różnej liczby osób. Funkcja ta może być również wykorzystana do redukcji poziomu hałasu, gdy jest to wymagane. 

 

Zdjęcie 2: Jednostka dachowej wentylacji RoofVent® dostarczająca świeże powietrze jednocześnie usuwając powietrze zużyte.

 

Zdjęcie 3: Jednostka wentylacyjna TopVent® wyposażona jest w tłumiki nawiewanego i wywiewanego powietrza.

Instalacje są sterowane i regulowane za pomocą systemu kontroli, specjalnie zaprojektowanego do wymagań wentylacji zdecentralizowanej. Pozwala on na zmienne tryby pracy w różnych częściach hali dla różnych potrzeb.  Na przykład, możliwe jest dostarczenie świeżego powietrza na jedno używane boisko, zapewniając w tym samym czasie niższą temperaturę na drugim, gdy jest puste. Inną ważną cechą systemu kontroli jest automatyczne dostosowanie się wywiewów powietrza w zależności od różnicy pomiędzy: powietrzem nawiewanym i temperaturą powietrza w pomieszczeniu. 

Użytkownicy  hali czerpią korzyści z warunków klimatycznych w obiekcie, a właściciele doceniają energooszczędność systemu.

 


Podsumowanie


Doświadczenia z innych hal sportowych wykazały, że nawiewnik  Air-Injector zapewnia doskonałą wentylację i rozkład temperatury nawet dla hali o wymiarach 15 x 27 m. Dysze dalekiego zasięgu nie działają tak skutecznie w testach, ponieważ ta metoda dystrybucji powietrza nie może zapewnić takiego równomiernego rozłożenia temperatury.
 
Korzyści oferowane przez system zdecentralizowany sprawiają, że idealnie nadaje się do stosowania zarówno w halach sportowych jak i wielofunkcyjnych. Nie są wymagane kanały wentylacyjne, kompaktowa konstrukcja i niska waga jednostek powodują, że wentylacja zdecentralizowana Hoval jest nawet o 70% lżejsza w porównaniu z centralnymi jednostkami, a to sprawia, że ogólna konstrukcja nośna hali nie jest obciążona. Niska waga i kompaktowa konstrukcja oznacza, że system jest łatwy w montażu w konstrukcji dachu oraz przy wykonywaniu prac związanych z konserwacją już na istniejących halach. Nie ma potrzeby zapewnienia dodatkowego pomieszczenia dla urządzenia.
 
Jednostki wentylacji i ogrzewania są gotowe do podłączenia, całkowicie zmontowane i okablowane, zmniejszają koszt i czas potrzebny do projektowania. To samo odnosi się do ich montażu, jest szybki i łatwy.
 
Krótko mówiąc, ich wysoka elastyczność sprawia, że systemy zdecentralizowane idealnie nadają się do spełnienia bardzo zróżnicowanych wymagań dotyczących hal sportowych i wielofunkcyjnych - a wszystko to w bardzo konkurencyjnej cenie.

 

Poniższa tabela przedstawia najczęściej spotykane wymiary hal. Poszczególne obszary lub korty w wielofunkcyjnych obiektach są oddzielone za pomocą kurtyn lub partycji przesuwnych i powinny być pojedynczo brane pod uwagę z punktu widzenia wentylacji.