Gdzie są informacje o świadectwach energetycznych?
O ile treść zmian w Ustawie Prawo budowlane z 19 września 2007 roku jest znana przynajmniej specjalistom a nawet komentowana na forach dyskusyjnych to już konkretne fakty dotyczące certyfikacji energetycznej budynków pozostają nieznane.
I to z racji braku rozporządzeń ministerialnych jak i z powszechnego przekonania, że skoro zapisu ustawy zaczynom obowiązywać dopiero za rok to mamy czas Artykuły w prasie branżowej i niektórych popularnych dziennikach zbyt rzadko przygotowują właścicieli domów, mieszkań i lokali do wypełniania prawa zapisanego w ustawie.
Dlatego warto odnotować fakt, że jeszcze w t połowie 2007 roku, w trakcie prac legislacyjnych na wdrożeniem Dyrektywy EPBD w spawie charakterystyki energetycznej budynków powstał serwis informacyjny o świadectwach energetycznych budynków www.epbd.pl . W styczniu tego roku został on poważnie rozbudowany i podzielony na sekcje adresowane oddzielnie do: przyszłych audytów, do właścicieli budynków i mieszkań, wreszcie do dzieci.
Obowiązek certyfikowania budynków faktycznie nastąpi 1 stycznia przyszłego roku jednak już teraz zainteresowanie firm szkoleniowych i potencjalnych, przyszłych audytorów energetycznych z uprawnieniami do sporządzania certyfikatów jest tak duże, że wymyślony początkowo mały portal o europejskiej dyrektywie EPBD i zaletach certyfikacji energetycznej budynków musiał zostać rozbudowany. Innych informacji oczekują ci wszyscy, którzy planują nabyć uprawnienia, natomiast jeszcze innych zaniepokojeni właściciele domów i mieszkań, do których dotarły szczątkowe informacje o obowiązku certyfikacji.
Serwis internetowy www.epbd.p.pl spełnia również zadania edukacyjne. Dyrektywa europejska EPBD i narodowe ustawy zostały po to wprowadzone, aby mieszkańcy Unii Europejskiej uświadomili sobie jak dużo energii tracone jest bezpowrotnie w gospodarstwach domowych. Świadectwo energetyczne budynku w sposób obiektywny pokazuje - poprzez analizę stanu izolacji ścian, dachu i podłóg, instalacji ogrzewczej i klimatyzacji - nie tylko wielkość strat energii ale i jej źródła.
Następnym krokiem powinno być usunięcie źródła strat, np. izolacja ścian zewnętrznych. Stąd w serwisie epbd.pl znalazły się również porady jak oszczędzać energię i dodatkowo zespół informacji o szanowaniu energii przeznaczony dla dzieci. Twórcy serwisy www.epbd.pl mają nadzieję, że Klara – owca ekspert od ciepła i oszczędności – pomoże dzieciakom zrozumieć wagę prostych działań, tj. choćby wyłącznie zbędnego oświetlenia, dla stanu środowiska naturalnego.
Patronat merytoryczny na epbd.pl objęła Narodowa Agencja Poszanowania Energii (NAPE) oraz organizatorzy programu edukacyjno –informacyjnego „Dom Przyjazny”. Redakcja serwisu również stale współpracuje z konfederacja Budownictwa i Nieruchomości (KBiN).