Pompy ciepła powietrze-woda to znana technologia będąca odnawialnym źródłem energii. Urządzenia te są idealnym rozwiązaniem, gdyż czerpią swoją energię cieplną z powietrza zewnętrznego nawet wtedy, gdy jego temperatura jest bardzo niska, jak np. -20°C.

W bilansie energetycznym dla przeciętnej pompy ciepła z 1kW energii elektrycznej oraz 3kW energii uzyskanej z powietrza atmosferycznego uzyskuje się 4kW całkowitej mocy grzewczej. Wyjątkowo wysoka efektywność energetyczna pozwala na to, że ATWH (air to water heat pump) są znakomitą ekonomiczną i ekologiczną alternatywą dla konwencjonalnych źródeł ciepła.

 

Wysoka wydajność pomp ciepła
Wysoka wydajność grzewcza pompy ciepła Therma V marki LG Electronics możliwa jest dzięki kilku czynnikom. Najważniejszym elementem urządzenia jest dwu-rotacyjna sprężarka BLDC wykorzystująca silny magnes neodymowy, będąca o 8% wydajniejsza i znacznie bardziej niezawodna dla pracy w trybie grzania, niż standardowe sprężarki stosowane w klimatyzacji.* Zastosowanie sprężarki rotacyjnej oraz szersze użebrowanie zwiększające powierzchnię wymiennika o 28%, gwarantują osiągnięcie wysokiej wydajności, nawet w niskich temperaturach powietrza zewnętrznego. Przy tworzeniu urządzenia wykorzystano wysokiej jakości komponenty, takie jak pompa wodna klasy energetycznej A, będąca o 65% bardziej wydajna od pompy konwencjonalnej. Dodatkowo kontrolę pracy Therma V osiągnięto przez sterownie urządzeniem na podstawie odczytów temperatury i ciśnienia czynnika chłodniczego. Wykorzystanie kontroli ciśnienia czynnika w obiegu zapewnia znacznie szybsze osiągnięcie wymaganej wydajności.

LG Electronics posiada w swojej ofercie trzy różne gamy pomp ciepła. Począwszy od urządzenia typu split, składające się z jednostki zewnętrznej i modułu hydraulicznego, o mocach grzewczych od 3kW do 16kW, poprzez układy monoblok ze zintegrowanym modułem hydraulicznym umieszczonym w jednostce zewnętrznej o mocach od 3kW do 16kW. Obydwa typy pomp ciepła osiągają temperaturę wody do 57°C. Ofertę LG uzupełnia wysokotemperaturowa pompa ciepła Therma V o mocy 16kW i maksymalnej temperaturze wody grzewczej 80°C. Takie parametry możliwe są dzięki zastosowaniu kaskadowego układu pośredniego wykorzystującego inverterową sprężarkę pracująca na ekologicznym czynniku R134A.

 

Technologia inwerterowa zapewnia wysoką efektywność energetyczną
Pompa ciepła Therma V zapewnia wysoką efektywność energetyczną dzięki sprężarce inwerterowej LG. Wspomniany inwerter pozwala na płynną regulację wydajności urządzenia dostosowując obciążenie pracy do aktualnych potrzeb, natomiast działanie systemu z mniejszym obciążeniem powoduje jego pracę przy minimalnym poborze energii elektrycznej. Urządzenie pozwala na osiągnięcie do 40% oszczędności podczas pracy na małych prędkościach obrotowych i 20% przy wyższych prędkościach obrotowych silników, dzięki zastosowaniu silników BLDC sprężarki i wentylatora skraplacza oraz efektywnej pompy wodnej obiegu hydraulicznego.**

 

Prosta i szybka instalacja
Pompa ciepła LG gwarantuje instalatorom proste i szybkie zainstalowanie oraz dużą elastyczność projektowania. Konstrukcja urządzenia Therma V zapewnia możliwość dostosowania jej do każdego budynku. W dłuższej perspektywie taka elastyczność pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy, ponieważ projektowanie, instalacja oraz konserwacja stają się łatwiejsze.

 

Niezawodność i trwałość
Ogromne zaangażowanie firmy LG w poprawę jakości oraz efektywności produktów grzewczych gołym okiem można zauważyć poprzez szereg prowadzonych badań rozwojowych, m.in. w zakresie projektu samej konstrukcji pompy ciepła Therma V. W tym celu LG Energy Labs zlokalizowane w Europie przeprowadziło serię badań terenowych w ekstremalnie niskich temperaturach. Ponadto wykonano także rygorystyczne próby niezawodności i trwałości pomp w specjalnych komorach testowych. Jednocześnie firma analizuje aktualnie stosowaną technologię i w laboratoriach technologicznych poszukuje już sposobów na jej kolejne ulepszenia.

Trendy panujące w branży grzewczej, a także powstające regulacje prawne, kierują nas w stronę rozwiązań efektywnych i przyjaznych środowisku - od bojlerów i kotłów na paliwo konwencjonalne do rozwiązań odnawialnych, czyli pomp ciepła. Zalety pomp ciepła Therma V czynią ją jedną z najbardziej wydajnych i oszczędnych rozwiązań tego typu. Pompy ciepła powietrze-woda wprowadzają nas w nową erę o mniejszym i bardziej zrównoważonym wpływie na środowisko naturalne i pomagają tym samym wieść proekologiczny styl życia.


*Podczas pracy przy 40Hz.

**Na podstawie badań laboratoryjnych przeprowadzonych przez LG.


Dowiedz się więcej