Panasonic z nowym rozwiązaniem grzewczo-chłodzącym do nowopowstałego sklepu IKEA typu „Kliknij i odbierz” w Birmingham. W budynku zainstalowano zarówno elektryczne, jak i zasilane gazem jednostki VRF. Dzięki temu system zapewnia wydajne i ekonomiczne ogrzewanie oraz chłodzenie, mimo ograniczeń w dostawach energii elektrycznej.

Ekonomiczne i wydajne systemy Panasonic VRF w nowym sklepie IKEA

Sklep typu „Kliknij i odbierz" to nowa koncepcja IKEA, którą firma wdraża obecnie w Wielkiej Brytanii. Sklep w Birmingham Central to drugi tego typu obiekt. Budynek jest w końcowym okresie użytkowania i ma zostać zburzony w ciągu najbliższych czterech lat. Jednak krótkoterminowa dzierżawa nie była przeszkodą dla firmy IKEA, aby przetestować funkcjonowanie nowego rodzaju sklepu. Największymi wyzwaniami są ograniczony budżet oraz lokalizacja. Ze względu na usytuowanie budynku w centrum miasta, gdzie dostarczana moc elektryczna jest ograniczona, sklep nie miał wystarczającego zasilania, by zapewnić funkcjonowanie elektrycznego systemu ogrzewania i chłodzenia zarówno we frontowej części sklepu, jak i w tylnej części budynku mieszczącej biura.

Najlepszym rozwiązaniem okazała się technologia ECO G Panasonic. Firma Logicool dostarczyła dwa zasilane gazem agregaty ECO G firmy Panasonic, zapewniając ogrzewanie i chłodzenie w przedniej, sklepowej części budynku. Pompy te zapewniają wyższą wydajność niż tradycyjne systemy zasilane gazem. Ponadto w budynku już wcześniej zainstalowane były wszystkie przyłącza gazowe, co oznacza, że sklep idealnie nadawał się do podłączenia systemów ECO G.

Logicool dostarczyła także 16 jednostek wewnętrznych - 4-kierunkowych modeli kasetowych 90x90 typu U1. Urządzenia wyróżniają się cichą pracą, a także dyskretną konstrukcją, będąc płytsze i lżejsze niż poprzednie modele tego typu. Dzięki temu idealnie sprawdzają się właśnie w przestrzeniach handlowych, gwarantując komfort personelowi sklepu, jak i klientom. Logicool wraz z firmą TSG Electrical Services zmniejszyła liczbę jednostek wewnętrznych przez zwiększenie rozmiarów klimakonwektorów. Dzięki temu IKEA ma zapewnione kompleksowe rozwiązanie do ogrzewania i chłodzenia, nie przekraczające jej budżetu.

W biurach pracowników oraz w punktach odbioru i zwrotu towarów zainstalowany został elektryczny system VRF firmy Panasonic – ECOi. Takie rozwiązanie charakteryzuje się wysoką efektywnością energetyczną, osiągając współczynnik SCOP na poziomie 6,33 i SEER 8,06. W tej części również zastosowano niezawodne 4-kierunkowe jednostki kasetonowe 90x90 typu U1. Ponadto system uzupełniono o skrzynkę odzysku ciepła oraz sterownik z timerem CZ-RTC4, zwiększając tym samym jego wydajność i ograniczając niepotrzebne straty energii. Jednocześnie, dzięki sterownikowi pracownicy mają możliwość ustawienia temperatury panującej w pomieszczeniach według własnych potrzeb.

- Projekt IKEA w Birmingham był dla nas ogromną szansą i jednocześnie wyzwaniem. Sklep potrzebował niezawodnego systemu grzewczo-chłodzącego przy ograniczonym budżecie - mówi Karl Richardson, Dyrektor Zarządzający w Logicool. – Systemy VRF Panasonic ECOi i ECO G okazały się idealne dla tego projektu ze względu na ich wysoką wydajność. Szczególnie pozytywne jest dla nas to, że - pomimo bardzo ograniczonego budżetu na projekt - IKEA postawiła na jakość, nie pozwalając by parametry techniczne ustąpiły niskiej cenie, co niestety zdarza się bardzo często - dodaje Karl Richardson. 

 

Dowiedz się więcej