Klimatyzacja lub wentylacja w biurze, systemy chłodzenia w serwerowniach czy dużych magazynach to obecnie podstawa. Nie wspominając już o niezmiennie rosnącym popycie na klimatyzację w domach. Rośnie zapotrzebowanie na komfort w pracy i w domu, dlatego coraz częściej sięgamy po tego typu urządzenia nie tylko w sezonie letnim, ale i zimowym.

Przy tak dużym zainteresowaniu, warto pamiętać o podstawowych zasadach dbania o sprzęt, jego prawidłowe funkcjonowanie i konserwację. Chodzi tutaj nie tylko o samą estetykę klimatyzatora, by nie zbierał zanieczyszczeń na obudowie. Należy mieć świadomość, iż brak nawyku utrzymania klimatyzacji w czystości kończy się niejednokrotnie uszkodzeniem samego mechanizmu działania. Przez takie zaniechanie możemy doprowadzić do poważnych awarii, ze zniszczeniem sprężarki włącznie.

Zanieczyszczone urządzenie to również potencjalne siedlisko drobnoustrojów, będących przyczyną nieprzyjemnego zapachu, alergii, różnorodnych dolegliwości oraz chorób. W jaki sposób zapobiec potencjalnym zagrożeniom, by klimatyzacja służyła i chroniła jak najdłużej nasze domy i biura? Na pierwszy ogień idą parowniki i skraplacze. To ważne elementy mechanizmu urządzenia, które z powodu swego umiejscowienia i funkcji wymagają specjalnego traktowania.

 

Czyszczenie jednostki zewnętrznej (skraplacza) powinno być priorytetem

To urządzenie znajduje się w warunkach o wysokim stopniu zanieczyszczenia. Środowisko, w którym pracuje, sprzyja pojawianiu się organicznych elementów tj. kurz, pyłki, deszcz, owady itp. Zadaniem skraplacza jest efektywna wymiana ciepła. Lamele, które są wystawione na zagrożenia, z czasem zabrudzone tracą swoją wydajność przez zapychanie się i narastanie warstwy nalotów. Wpływa to na zmniejszenie przepływu powietrza oraz wręcz tworzenie izolacji sztucznie zwiększającej temperaturę pracy.

Na efekty zaniedbanych lameli w skraplaczu nie będziemy musieli długo czekać. Pomijając fakt, że klimatyzacja, z czasem pracuje mniej wydajnie, mamy gwarantowany problem ze sprzętem. Urządzenie działa głośniej, pobiera więcej prądu, a co za tym idzie, ulega awariom lub po prostu szybciej się degraduje w trakcie pracy.

Można temu zapobiec w łatwy sposób, czyszcząc urządzenie regularnie. Ważne jest, by w tej kwestii przestrzegać wskazań producenta, nie wymaga to specjalnej wiedzy czy profesjonalnych narzędzi. Bez większego problemu każdy z nas potrafi zadbać o czystość skraplacza, są do tego odpowiednie preparaty. Wystarczy zakupić odpowiedni środek, dostosowany do rodzaju zanieczyszczeń, z którymi się borykamy. To, jak w każdym domowym ognisku, sprawa doboru czy walczymy z kurzem, ziemią czy tłuszczem i pyłkami. Ważna jest ocena warunków, w których pracuje jednostka zewnętrzna. Jeśli jednak nie wiemy jak zadbać o skraplacz, możemy się zwrócić o pomoc do profesjonalnej firmy instalacyjnej czy serwisowej.

 

Czyszczenie jednostki wewnętrznej jest równie ważne

W tym przypadku, musimy zadbać o część klimatyzacji, która jest odpowiedzialna za pobór powietrza z wnętrza domu czy biura. Schłodzenie bądź ogrzanie przestrzeni wymaga obróbki powietrza, które ma bezpośredni kontakt z wymiennikiem ciepła. Ten element także jest dla nas bardzo ważny. Jego czystość bezpośrednio przekłada się na czystość tego, czym oddychamy. Oczywiście konsekwencje zaniedbań są podobne, jak w przypadku skraplacza. Zanieczyszczenia, naloty czy generalnie bród na częściach klimatyzatora w środku pomieszczenia, spowoduje, że z czasem zacznie on ulegać awariom, pobierać więcej mocy i gromadzić oraz hodować groźne dla naszego zdrowia bakterie i zarazki.

Mimo iż, są to elementy teoretycznie mniej narażone na zanieczyszczenia, należy pilnować by lamele, filtry czy taca ociekowa pozostawały czyste. Środki do czyszczenia tych elementów są także szeroko dostępne, w tym przypadku nieco inne i zdecydowanie łagodniejsze w działaniu.

 

Pamiętajmy o dezynfekcji

Dezynfekcja parowników to istotna część konserwacji klimatyzacji. Ciepło i wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii, stanowi inkubator dla grzybów czy pleśni. Nie trzeba być alergikiem, by przecenić to zagrożenie. Mycie parowników to część stałego procesu, w dbałości o higienę pomieszczeń z klimatyzacją, musi opierać się o środki bakteriobójcze. Niszcząc drobnoustroje, gwarantujemy sobie zdrowe i bezzapachowe powietrze. Pamiętajmy też o pozostałych elementach mających styczność z produktami procesu ociekania, jak tacki ociekowe. Środki te są dostępne bez problemu, wystarczy tylko zapoznać się z etykietą, zastosowaniem i wskazaniami. Warto też zweryfikować, czy posiadają wszystkie obowiązujące pozwolenia i certyfikaty. Pozostaje sprawdzić w instrukcji, zdemontować i według wskazań raz na jakiś czas oczyścić wrażliwe elementy jednostki wewnętrznej. Chociaż w tym przypadku najlepiej skorzystać z pomocy wykwalifikowanej firmy serwisowej.

Nie zapominajmy o filtrach powietrza. Dbałość o nie zapobiega nieprzyjemnym zapachom, zagrożeniom zdrowia, o których wcześniej wspominaliśmy i awariom. To zabieg, który możemy zrobić sami, wystarczy szczotka lub odkurzacz. Mycie wodą z dodatkiem płynu o delikatnym działaniu sprawi, że pozostaną wydajne i bezpieczne w użyciu przez długi czas. Jeśli mamy w klimatyzatorze bardziej zaawansowany filtr powietrza, należy postępować zgodnie z instrukcją, wymienić samemu bądź przez serwisanta na nowy.

 

Samo się nie zrobi, ale…

Klimatyzatory LG często posiadają funkcję oczyszczania, co ciekawe, to proces automatyczny oparty o skuteczną dezynfekcję. Poprzez wyeliminowanie wilgoci pozostającej w klimatyzatorze i zaawansowanej funkcji odświeżania jednostki wewnętrznej, pozbywamy się dodatkowych zagrożeń. Nieprzyjemny zapach, bakterie i wilgoć przestaje być problemem. Pamiętajmy jednak o tym, przy doborze sprzętu do domu, że dzięki tego typu rozwiązaniom na starcie gwarantujemy sobie trwałość klimatyzacji i niezmiennie wysoką jakość działania nawet do 10 lat użytkowania.

Same korzyści

Na koniec pamiętajmy, że czysta klimatyzacja to mniejsze rachunki za prąd, duża szansa na bezawaryjne działanie w dłuższym czasie oraz gwarancja zachowania dobrego zdrowia przez użytkowników. Chociaż czasem wymaga to zajrzenia do instrukcji czy konsultacji z serwisem, efekty są dla nas niewymierne. Do tego oczywiście dochodzą instrukcje producenta, od których czyszczenie klimatyzacji nas nie zwalnia. Przegląd sprzętu zgodnie z kalendarzem danego urządzenia to obowiązkowy punkt programu. Konserwacja poszczególnych elementów czy sprawdzanie wskaźników pracy to już elementarz każdego posiadacza klimatyzacji.

Źródło: LG

 

Dowiedz się więcej