Aktywne belki chłodząco-grzewcze, które dostarczają świeże powietrze, od lat stosowane są przede wszystkim w krajach skandynawskich. Swoją popularność wśród inwestorów zdobyły głównie dzięki energooszczędności, łatwej instalacji i eksploatacji, zapewnieniu wysokiego komfortu w pomieszczeniu, a także nieskomplikowanej adaptacji w różnego typu pomieszczeniach. W ostatnim czasie, także na rynku polskim rozwiązania te cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Największą popularność tych rozwiązań widać w energooszczędnych i nowoczesnych biurowcach, budowanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Belki chłodząco-grzewcze posiadają szereg unikalnych funkcji i cech, dzięki którym stwarzają idealne środowisko pracy i funkcjonowania człowieka, polepszając jego komfort pracy i produktywność. Jest to możliwe głównie ze względu na bardzo cichą i wydajną pracę, która nie wymaga dodatkowych i kosztownych w eksploatacji wentylatorów. Brak jest także odprowadzenia skroplin, gdyż belki zazwyczaj pracują na podwyższonych parametrach wody lodowej (np. 16/19 stopni), co pozwala zminimalizować wykroplenie na wymienniku w związku z przekroczeniem punktu rosy w powietrzu. Brak skroplin, ale również brak konieczności stosowania filtrów na wymiennikach, to możliwości wyjątkowo ważne przy wyborze tych urządzeń do budynków służby zdrowia, w których utrzymanie higieniczności i bezpieczeństwo urządzeń ma ogromne znaczenie dla zdrowia, a nawet życia pacjentów. W nowobudowanych obiektach, w których wentylacja jest kluczowym elementem mającym wpływ na samopoczucie i zdrowie pacjentów oraz personelu, belki okazały się bardzo ciekawym rozwiązaniem. Bez konieczności serwisowania urządzeń, jak ma to miejsce w tradycyjnych fan colil-ach (np. wymiany filtrów, czy sprawdzenia wentylatorów), możliwe jest zmniejszenie ryzyka związanego z utrzymaniem higieniczności układów, a także wydłużenie czasu pomiędzy zwykłymi kontrolami i czynnościami konserwacyjnymi, co wpływa na większą swobodę użytkowania pomieszczeń. Dzięki temu nie trzeba korzystać z obsługi kosztownych ekip serwisowych, niezbędnych przy serwisowaniu np. urządzeń bazujących na czynnikach chłodniczych.

Kolejne zalety belek związane są z ich dużą elastycznością i wydajnością pracy. Budowane obecnie obiekty, co raz częściej charakteryzują się dużymi zyskami ciepła. Wynika to przede wszystkim z wysokich wymagań izolacyjności cieplnej, które muszą spełniać, a także z zastosowanych nowoczesnych technologii i materiałów.

Zyski ciepła dla budynków można podzielić na:

  • wewnętrzne: generowane od ludzi, urządzeń i oświetlenia w budynku,
  • zewnętrzne: generowane od nasłonecznienia.

Głównym zadaniem instalowanych w budynkach urządzeń jest odbieranie i usuwanie nadmiaru zysku ciepła pochodzącego z różnych źródeł. Do tego najlepiej sprawdzą się belki chłodząco-grzewcze, wykorzystujące w swoich systemach wodę do odprowadzania ciepła z pomieszczeń. Pochłanianie dużych zysków ciepła przez belki jest znacznie bardziej efektywne niż w przypadku systemów powietrznych. Woda, będąca czynnikiem chłodzącym, nie zależy od przepływu powietrza, a jej doprowadzenie wymaga o wiele mniejszego zapotrzebowania na energię. Dodatkowymi zaletami tych systemów są szerokie możliwości dla aranżacji wnętrz oraz równomierny rozkład zadanej temperatury. Duży udział wymiany ciepła przez promieniowanie ma też istotny wpływ na podniesienie komfortu użytkowników. System ten doceniany jest przez architektów i inwestorów, stosowany w budynkach biurowych i przestrzeniach "open space", obiektach użyteczności publicznej, a także obiektach służby zdrowia.

 

Zalety belek chłodząco-grzewczych:

  • niskie koszty eksploatacji,
  • niskie zużycie energii (brak wentylatora),
  • niskie koszty serwisowania (brak ruchomych elementów wymagających wymiany),
  • możliwość montażu w niskich pomieszczeniach,
  • zapewnienie równomiernego rozpływu powietrza - zniwelowane ryzyko przeciągów, dowolne kształtowanie strugi w przestrzeniach,
  • łatwy montaż (brak tacy ociekowej i konieczności odprowadzania skroplin),
  • cicha praca urządzenia,
  • szerokie zastosowanie: budynki biurowe, obiekty służby zdrowia, budynki użyteczności publicznej, budynki szkolne.

 

Belka nawiewna Lindab Premax - idealne rozwiązanie do zapewnienia komfortu wewnętrznego

Multifunkcyjność oraz wiele zalet urządzenia Premax powoduje, że jest to jedna z najczęściej wybieranych aktywnych belek chłodzących produkcji Lindab. W przeciwieństwie do belek pasywnych, w systemach z aktywnymi belkami chłodzącymi, dodatkowo wykorzystuje się powietrze dostarczane z zewnątrz za pomocą systemu wentylacyjnego. Nawiewane i wstępnie schłodzone w centrali powietrze, dzięki unikalnej konstrukcji dysz nawiewnych, indukuje dodatkowo 5-6 razy więcej powietrza z pomieszczenia odbierając zyski ciepła i schładzając do optymalnej temperatury nawiewane powietrze.

Belka nawiewna Lindab Premax może być przeznaczona do chłodzenia, ogrzewania i wentylacji. Zagwarantowanie określonych parametrów obliczeniowych z projektu jest najistotniejszym czynnikiem odpowiedzialnym za prawidłową pracę belek. Warto zwrócić szczególną uwagę na wilgotność powietrza pierwotnego, jak również na temperaturę wody lodowej - niskie parametry mogą spowodować wykroplenie wody na wymienniku. W celu uniknięcia tego typu problemów można stosować fabryczne zabezpieczenia przed wykropleniem np. Regula Secura Lindab.

 

Innowacyjne rozwiązania Lindab JetCone, Angle Nozzles i Air Guide wyznaczają nowe standardy dla belek chłodzących

Belka Premax posiada opatentowany system dysz nawiewnych Lindab JetCone, który od wielu lat z powodzeniem sprawdza się w pomieszczeniach biurowych, szkołach, szpitalach Zapewnia on przepływ powietrza regulowany w innowacyjny sposób, bez martwienia się o kwestie hałasu czy ciśnienia. Nastawy dysz można w prosty sposób zmienić (bez użycia dodatkowych narzędzi), zgodnie z kartą charakterystyki dołączoną wraz z urządzeniem podczas wstępnej kalibracji fabrycznej. Jeśli w pomieszczeniu zmieni się układ stanowisk pracy, dysze Jet Cone w prosty sposób pozwolą nam "przerzucić" optymalną ilość powietrza na odpowiednią stronę, gdzie jest aktualnie taka potrzeba, bez zmiany spadku ciśnienia na urządzeniu. Każda z czterech dysz ma po 10 nastaw, co łącznie daje 40 różnych kombinacji nawiewu. Przepustnice czy regulatory przepływu nie są potrzebne, ze względu na to, że wszystko można zrobić samemu. Jest to możliwe dzięki wygodnemu sterowaniu dysz oraz łatwemu dostępowi do wnętrza belki (specjalne zaczepy pozwalają otworzyć panel frontowy).

Funkcja Air Guide pomaga osiągnąć zakładany cel pełnej kontroli wypływu powietrza, umożliwiając dodatkowo zmianę strumienia nawiewanego powietrza. Ruchome kierownice w łatwy sposób można przestawić wydłużając bądź skracając kształt strugi.

Premax może być także dostarczany z funkcją ogrzewania, czujnikiem kondensacji, dodatkowym króćcem do wywiewu powietrza, w pełni zintegrowanymi fabrycznie zaworami czy układem sterowania Regula Combi. Co więcej, Premax posiada szeroki zakres różnych wymiarów, kolorystyki i może być dostosowany do dowolnego znanego systemu sufitowego na rynku. Już w momencie wyboru urządzenia istnieje możliwość optymalnego wyboru strony podłączenia króćca powietrza pierwotnego czy rurek z wodą lodową bądź grzewczą. To wszystko pozwala na różnorodne aranżacje i znacznie ułatwia montaż urządzeń na budowie.

 

Projektowanie nigdy nie było tak proste

Zintegrowane biblioteki belek chłodzących Lindab w MagiCAD czy CADvent, pozwalają stworzyć i dokonać pełnych obliczeń dla kompletnego systemu wentylacji w środowisku CAD. Dostępna jest też darmowa platforma obliczeniowa lindQST.com, która jest pomocna w doborze optymalnego urządzenia oraz pozwala przeprowadzić symulację pracy urządzenia w konkretnym pomieszczeniu. Dzięki CADvent plug-in można skomunikować lindQST.com z takimi platformami projektowymi jak: AutoCAD czy Revit i w łatwy sposób zaimportować dobrane urządzenie do projektu. Ponadto dostępne są liczne biblioteki BIM urządzeń Lindab, które znajdują się na stronach Lindab. Stworzono także program do analiz zysków i start cieplnych budynku TEKNOsim, który ma na celu wspomaganie komputerowego projektowania Lindab. Program ten, dzięki wszechstronnym wyliczeniom zysków cieplnych, ułatwia dobór optymalnej belki do wymaganej mocy chłodniczej w danym pomieszczeniu/budynku.

 

Certyfikaty

Aktywne chłodzone belki Lindab posiadają certyfikat Eurovent oraz atest PZH i są przebadane zgodnie z EN-15116.

Jeśli są Państwo zainteresowani tematem wyboru wodnych systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych serdecznie zapraszamy na wykład Martina Wiebicke, który odbędzie się w ramach debaty DKBE 2019. Więcej informacji na www.dkbe2019.pl.

 

Dowiedz się więcej