273
274
226
269
Strefa ekspertów HVACR

Zyski ciepła dla sal konferencyjnych w biurowcach!

Witam!
Mam mały problem z obliczeniem zysków ciepła dla takiej sali!Zajmuje ona powierzchnię ok 35 m2 i jest przeznaczona dla 20 osób.Jak przyjmować np zyski ciepła od oświetlenia?Przecież taka sala będzie używana w firmie może godzinę dziennie, może mniej.(Tak mi sie przynajmniej wydaje) Do tego mogą tam być wyświetlane na rzutniku różne informacje,więc w takich przypadkach oświetlenie zazwyczaj jest wyłączane...Tak samo zyski jawne od ludzi?Założyć przez cały 8 godzinny czas zmiany obecność ludzi?Nie wydaje mi się...Może ktoś miał do czynienia z tego typu obliczeniami?Z góry dziękuję za pomoc!

a do czego Ci potrzebne te zyski? bo jeżeli do dobrania klimatyzacji, to chyba można przyjąć, że klima będzie działać właśnie wtedy, kiedy będą tam ludzie i światło i inne urządzenia. w sytuacji, gdy nie będzie tam nikogo, to i klima nie będzie działać.

Są to obliczenia ćwiczeniowe! Zakładam,że w celu dobrania instalacji wentylacyjnej a więc chciałbym je dość precyzyjnie określić!Czy mam założyć najbardziej niekorzystny wariant i przyjąć, że ludzie przebywają tam 8 godzin i oświetlenie jest włączone przez cały czas?Wydaje mi się,że będzie to mocno przeprojektowane... :/ Przyznam się, że nie mam żadnego doświadczenia w tym temacie i to dopiero moje pierwsze obliczenia tego typu...

A i jeszcze jeden dość ważny aspekt! Zakłada sie, że budynki o zwiększonej akumulacji cieplnej to takie, w których masa jednostkowa jest większa niż 350 kg/m2 podłogi! Czy według was budynek dwu-piętrowy składający się głównie z pomieszczeń biurowych (około 30 pomieszczeń, mniej więcej o pow. 12 m2 każde, na jednej kondygnacji) można oszacować już jako bud. o zwiększonej akumulacji!?Z góry dziękuję za podpowiedzi!Pozdrawiam

W końcu, po określeniu zysków, potrzebujesz obciążenie chłodnicze (to nie to samo).Sugeruję zyski ciepła od oświetlenia przyjąć a poziomie 15W/m2 (co odpowiada 300-400 luxom, wartość przeciętna dla takich sal; zyski od ludzi 70+80 W, zgodnie z ASHRAE (jawne+utajone), zyski od urządzeń (projektory, notebooki 1000W, jeśli występują okna, to niestety 100-400W/m2 należy przyjąć (także zasłoniętych).
Obrady trwają godzinę, kwadrans przerwy i tak do wieczora.
Po 8 godzinach akumulacja jest praktycznie wysycona.
Ludzie wychodzą na przerwę, oświetlenie włączone non stop
Obciążenie badasz w momencie szczytu sumy wszystkich zysków, analizując sytuację co godzinę (normalnie robią to programy komp). Niestety, powinieneś dla pierwszych godzin uwzględnić akumulację (dotyczy zysków ciepła przez promieniowanie, oświetlenie i od ludzi). Sale konferencyjne mogą być używanie przez 6-10 godzin dziennie na szkolenia. Masz budynek biurowy lekki, poniżej 350kg/m2, srednia/mała akumulacyjność.

Bardzo dziękuję za tą w pełni wyczerpującą odpowiedź! Myślę , że powinienem sobie teraz poradzić! Pozdrawiam!

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.