273
278
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Wentylator z napędem bezpośrednim czy z przekładnią pasową?

Witam wszystkich,
Jakie są plusy i minusy poszczególnych rozwiązań w centralach wentylacyjnych?Bardziej mnie interesują przeciwwskazania do stosowania tych pierwszych (z napędem bezpośrednim). Proszę o porady. Z góry dziękuję

Chodzi o to, że z napędem pośrednim możesz sobie dostosować odpowiednim przełożeniem punkt pracy wentylatora do Twoich potrzeb (masz dostępny większy zakres wydajności i sprężu). Maksymalna temperatura pracy tych wentylatorów jest najczęściej wyższa niż wentylatorów z napędem bezpośrednim.

Dzieki za odpowiedź.
A jak sie ma typ wentylatora do eksploatacji? Załóżmy ze na obiekcie zainstalowanych jest 50 central naw/wyw. więc 100 takich wentylatorów. I załóżmy ze aby trafić w punkt (spręż-wydajnosć) silniki będą z falownikami. Wówczas odpada nam problem z paskami, przekładniami itd.W którym przypadku eksploatacja będzie tańsza?
Jednym słowem:co byście wybrali? 100 wentylatorów z bezposrednim napędem i płynną regulacją czy 100 wentylatorów dwubiegowych z przekładnią pasową?

No to sobie sam odpowiedziałeś na pytanie :-). Ja naprawdę żadnych plusów nie widzę w napędach pośrednich.

Tak jak napisał Pawka. Im więcej masz elementów pośredniczących w napędzie, tym więcej jest miejsc w których może nastąpić uszkodzenie. Lepiej jest wybrać Twoją pierwszą wersję. Może inaczej: ja bym bez wahania wybrał 100 wentylatorów z napędem bezpośrednim i falownikami.
Pozdrawiam

Dziękuję bardzo. Pozdrawiam

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.