273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

Szukam materiałów do proj. inst. kilmatyzacji supermarketów

Witam.
Jestem studentem 5 roku i poszukuje wszelkich materiałów do pracy magisterskiej odnośnie projektowania klimatyzacji w supermarketach i hipermarketach (jeżeli jest między tymi sklepami wogóle jakaś różnica). Interesują mnie wszystkie zagadnienia związane z tym tematem (systemy, rozwiązania techniczne wytyczne do projektowania przepisy prawne itp). Wszelkie informacje proszę przesyłać pod adres: wwolnicki@op.pl Za pomoc serdecznie dziękuję i pozdrawiam

jest róznica:)
są to duże hale- ich wysokosci wynosi nie 2,80 do sufitu, ale np 3, 20, nieraz 3,80.
super i hipermarkety.. jak sama nazwa mówi hiper są większe do super..
A jeśli tak jest to następuje w takich miejscach gradient temperatury.. czyli do wysokosci 2,80 będzie on najmniej zakłocony, ale pozywej będzie już bardzo zakłocony. Będzie się nawet tworzyc pod sufitem- dachem takiego sklepu- tzw poduszka powietrza gorącego powietrza.
Zadaniem wentylacji jest taki rodział powietrza, który zapewni dostateczną ilość powietrza świerzego, a tym samym nie bedzie miec przeciągów w strefie pracy ludzi. Ta strefa jest na wysokosci 1,4 do 2 metrów.
jezeli wezmiesz pod uwagę te 2 punkty, jako wytyczne to zalecam stosowanie wentylacji za pomocą przewodów tkaninowych. Zapewniają one skuteczną, tanią i równomierną wentylacją. Bez przeciągów. Predkosc powietrza wynosi od 1 m/s, a zatem zapewnia wypływ laminarny powietrza.
odsyłam do materiałów: jumar-kucewicz, kalowent, wpisz to w google.
Masz bardzo fajną magisterkę:) Nic tylko usiąśc i tworzyć:)

Zgodzić się nie mogę z powyższym stwierdzeniem - temat nudny i mało twórczy. Generalnie Wojtku poszedłeś na łatwiznę.
O klimatyzacji w marketach to raczej zapomnij - nikt tego nie robi

Bardzo dobry temat Wojtku. Poszedles na latwizne - i tak trzeba. Ambitne tematy zostawia sie ludziom ktorzy nie maja co w domu robic.

temat i może mało ambitny ale jedyny projektowy w mojej katedrze reszta to lanie wody. co do pomocy to chodzi bardziej o część teoretyczną ponieważ nie mam problemów z zaprojektowaniem instalacji ani z ustaleniem warunków. mój promotor który jest pomocny jak drzazga w palcu powiedział że mam opisać systemy klimatyzacyjne ale niestety jones malicki i poradnik recknagla wyczerpują temat a artykułów nie znalazłem w sumie zadnych. Dzięki za chęci

artykuły o tym są na stronach firm kalowent i jumar-kucewicz
są też w gazecie chłodnictwo-klimatyzacja

Nie wiem jak to jest w Geantach w Polsce ale moge Ci powiedziec jak projektuje sie na zachodzie takie Tesco czy Dunnesa. Caly sklep jest podzielony zawsze na dwie czesci - jedzenie osobno, a ciuchy i cala reszta osobno. Ilosc powietrza zawsze liczy sie tak samo - 6 wymian na godzine bez wzgledu na ilosc osob, zyski itp. Centrale sa z recyrkulacja. Projektuje sie tylko instalacje nawiewna. Wywiew jest realizowany jenym kanalem z jedna wielka krata wywiewna. Powietrze nawiewane do czesci spozywczej latem nie podlega zadnej obrobce termicznej - tzn brak jest chlodzenia. Chlodzi sie tylko czesc z tekstyliami i tam tez kanaly sa zaizolowane. Zalozenie jest takie, ze ilosc chlodu z lodowek w czesci z jedzeniem jest wystarczajaca do jako takiego chodzenia tej czesci sklepu. Zima grzeje sie oczywiscie obie instalacje. Nawiewniki to kwestia indywidualna. Generalnie staram sie nie prekroczyc 300l/s z jednego. Jedyne na co trzeba zwrocic uwage to, zeby w czesci z jedzeniem umiescic je dokladnie miedzy lodowkami, oraz zeby byly to w tej czesci sklepu nawiewniki z dysza strumieniowa (sorry za troche laicki jezyk ale juz zapomnialem po polsku co i jak sie nazywa). Chodzi o to zeby skierowac strumien cieplego powietrza prosto na podloge i nie nawiewac po jedzeniu w lodowkach. Wentylacja czesci gdzie przygotowuje sie i podaje jedzenie (tgz Deli - kurczaki, piekarnia chleba, mieso, sery itd) jest robiona osobno. W czesci przygotowawczej nawiew + wywiew, 20 wymian na godzine, osobna centrala. W czesci gdzie podaje sie jedzenie klientom sam wywiew i tez 20 wymian na godzine, wentylator kanalowy, badz dachowy, okapy nad kuchenkami, kazdy z osobnym wentylatorem.
W czesci socjalnej wentylacja poprzez rekuperatory dobrana na minimalny strumien na osobe. Ogrzewanie/chlodzenie klimakonwektorami. Wyjatek to magazyn z pieniedzmi - tam kliemakowektor kanalowy zamontowany na zewnatrz pomieszczenia. Toalety, szatnie - tylko wywiew liczony na 15 wymian na godzine, osobny wentylator dachowy/kanalowy.
To tak na szybko. Jesli masz jakies szczegolowe pytania to wal smialo.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.