265
226
269
Strefa ekspertów HVACR

dobor zaworu regulacyjnego

witam
Potrzebuje pomocy w doborze zaworow regulacyjnych do instalacji hydraulicznej. Mam typoszereg zaworow z podanym kv dla danej nastawy.
Czy w wzorze:
delta Pz = A * delta Pz/ 1-A
A - autorytet zaworu
jako delta Pz wpisuje sie nadwyzke cisnienia do zdlawienia na zaworze? (czyli cisnienie dyspozycyjne minus strata w danym obiegu)
Potem wstawiajac wynik do wzoru Kv = przepływ/pierwiastek z deltaP bede mogl dobrac zawor i nastawe? Dobrze rozumiem?
Marcin

Zle wpisalem pierwszy wzor - oczywiscie ma byc:
deltaP = A * delta Pz / 1-A

Hm.....o ile dobrze pamietam to bylo to tak:
1. Liczysz opor w obiegu o zmiennym przeplywie
2. Liczysz wymagany opor zaworu regulacyjnego (min. 30% oporow z punktu 1 dla zaworu staloprocentowego, min. 50% dla liniowego)
3. Liczysz wymagany Kvs = V/pierwiastek dp
4. Dobierasz zawor z katalogu
5. Sprawdzasz autorytet
Zazwyczaj wychodzi jedna do dwoch srednic mniejszy niz przewod projektowany na 100Pa/m
Najlepiej dawac zawor o duzym....zakresie regulacji 1:50 np by trzymal w tym zakresie charakterystyke
Polecam ksiazke Hans Roos "Zagadnienia hydrauliczne w instalacjach ogrzewania wodnego"
Pozdrowienia

Roos jest już przeżytkiem. Bardzo duzo ciewkawych informacji można znaleśc w takich zeszycikach Tour&Anderssona. Pozatem byłem na świetnym szkoleniu zoorganizowanym u mnie w biurze przez doradcę technicznego z TA i mam materiały krok po kroku jak się to liczy. Co prawda nie ma tego nigdzie ale oni dawno już mają. Zeszyciki możesz sciągnąc ze strony
http://www.imi-internationalcee.com/pl/downloads/all,g,11
jak chcesz gotowca jakiego dostałem od TA to pisz na maila:
calkarz22@poczta.onet.pl

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.