Gość: Witold
2004-09-28 00:00
#1
Opinia o kurtynach powietrznych Dimplex
Czy może mi ktoś coś napisać, o dość tanich co prawda, kurtynach Dimplex?
Gość: Sasha
2004-09-28 00:00
#2
http://www.anima-iso.pl/pol/www/kurtyny/dimplex.html
Tam podano, ze kurtyna ma ~250m3/h wydatku powietrza i wysokośc zawieszenia 2,4m, przy szerokości 0,6m (model 4,5kW). A dla modelu 6 kW - 450m3/h i 2,8m.
Przypomina to bardziej przerośniętą farelkę, a nie kurtynę, ale rzeczywiście jest tanie.
Gość: Witold
2004-09-29 00:00
#3
Czyli to za mało żeby skutecznie chronić wejście? jaki jest przyzwoity poziom wydatku powietrza?
Gość: T. Brzęczkowski
2004-09-29 00:00
#4
Jestem jak najgorszgo zdania o wszystkich kurtynach. Przy otwieraniu drzwi część ciepłego powitrza zabieranego przez kurtynę z pod sufitu, wychodzi na dwór, robiąc w pomieszczeniu podciśnienie. Powietrze zimne wchodzi dołem i jest go tym więcej i mniej m3 "pompuje" wentylator.
Wszystkie kurtyny podnoszą koszty ogrzewania, za słabe dodatkowo znacznie obniżają temperaturę w pomieszczeniu.
Gość: Sasha
2004-09-29 00:00
#5
Nie ma jednoznacznej, "jedynie słusznej matematycznie" odpowiedzi, zależy to od budowy i koncepcji działania (przepływ "masowy" lub "prędkościowy"). Ale anlizując dane katalogowe różnych producentów można powiedzieć, że przy wysokości zawieszenia ~2,5m wydatek (przy szerokości ~1m) wynosi 1,5 - 2,5 tys m3/h. Tutaj wydaje mi się, że to trochę mało, i taka kurtyna będzie bardziej nagrzewnicą, niż kurtyną. Ale czasem bardziej potrzebne jest właśnie wyrównanie strat cieplnych niz bariera. I wtedy taka "kurtyna" może się sprawdzić.
Gość: Sasha
2004-09-29 00:00
#6
Przyznam, nie rozumiem. Wiadmo, że z zasady działania kurtyny wynika, iż część powietrza musi wydostać się na zewnątrz. Wiadmo, że praca kurtyny kosztuje. Wiadmo,że żadna kurtyna nie zabezpieczy w pełni otworu przez wymianą powietrza. Ale co w zamian? W przemyśle stosuje się szybko działające przegrody bramowe . Ale coś takiego u wejścia do eleganckiego sklepu? Albo w drzwiach do supermarketu, które w godzinach szczytu są ciagle otwarte? Tymczasem dobrze dobrana, Z WŁAŚCIWĄ MOCĄ GRZEWCZĄ kurtyna w znaczący sposób podnosi komfort wewnatrz budynku. Szczególnie docenia się to wchodząc z zadymki śnieznej do ciepłego wnętrza sklepu. I o to chodzi. Żeby klient czuł się komfortowo, bo do takiego wnętrza będzie chciał wejść, choćby dla ogrzania się. Szanowny Panie T. Brzęczkowski, niech Pa wytłumaczy, o co Panu właściwe chodzi?
Gość: T. Brzęczkowski
2004-09-30 00:00
#7
To dosyć proste. Tyle ile powietrza ciepłego więcej "wyjdzie" przez otwarte drzwi tyle dołem "wejdzie" zimnego, które jako cięzsze ściele się przy podłodze, czyli w strefie gdzie są ludzie. Przykład: Po przewieszeniu kurtyny na drugi koniec (na przeciw drzwi) okazało się w praktyce że przy większym komforcie termicznym spadły rachunki. Ciepłe powietrze, które uciekło drzwiami najpierw "przeszło" przez sklep.
Ogólnie mówiąc nie "zimno wchodzi"a "ciepło ucieka"
Gość: Sasha
2004-10-01 00:00
#8
To ciekawe, co Pan mówi. Ale: Jeżeli powiesimy kurtynę z tyłu pomieszczenia, to tak na prawdę zrobimy z niej dodatkowy grzejnik. Pytanie: jak wygląda cyrkulacja powietrza przy drzwiach. Grzejnik w głębi pomieszczeń podgrzewa powietrze, które unosi się do góry. Przy drzwiach dalej mamy różnicę temperatur i dołem wchodzi zimne, a górą wylatuje ciepłe... Kurtyna ma za zadanie przeciąć ten ruch, a przynajmniej ograniczyć. Przy okazji. Dobrze dobrana kurtyna zapewnia prędkość strugi przy podłodze rzędu 2m/s (chodzi o powietrze "po rozszczepieniu"). Dzięki temu, że część tego strumienia skierowana jest na zewnątrz, to właśnie ten strumień powietrza przeciwdziała dolnym zimnym przeciągom.
Chętnie zobaczyłbym to rozwiązanie, o którym Pan wspomniał, tj. przewieszenie kurtyn na tył pomieszczenia. Gdzie to można zobaczyć?
Gość: T. Brzęczkowski
2004-10-01 00:00
#9
Teoretycznie wszystko zgoda, ale ta część powietrza która została wyrzucona na zewnątrz musi być uzupełniona zimnym. W sieci sklepów ALDI w Niemczech widziałem po obu stronach drzwi słupki z nadmuchem ciepłego powietrza nisko, jest to rozwiązanie wg. mnie znacznie rozsądniejsze. Spotkałem się też z lekim nadmuchem z kratki w podłodze. Kurtyna nad drzwiami jest zeprzeczeniem praw fizyki, a fizyki oszukać się nie da.
Gość: flex
2004-10-01 00:00
#10
Prawa fizyki!? To jakaś obca dziedzina. Do tej pory widzę, termozawory w grzejnikach na górze na wlocie zamiast na dole na wylocie, ogrzewanie kominkie w suficie, izolowanie od zimnej strony a nie od źródła, różną izolacje w podłodze ścianie dachu ( jakby w termosie była średnia izolacja termiczna ) itd. A ty o fizyce..?
  • 1