273
278
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Zarobki???

trzeba sobie tylko zdać sprawę jak ciency są ludzie po studiach
sam niedawno zakończyłem studia i wiem jak wiele NIE nauczyłem się na uczelni
W to akurat nie wątpię, jak pierwszy raz znalazłem się na budowie, to praktycznie znałem tylko rysunek techniczny. Dla mnie to oczywiste, że wiedza zdobyta na uczelni jest czysto teoretyczna i przedstawiane metody nie zawsze sprawdzają się w pracy zawodowej. Dlatego uważam, że jeśli ma się okazję to już w trakcie studiów powinno się uczyć tego co potrzebne, a jedyna skuteczna metoda to praca w firmie branżowej. I nie chodzi tu tylko o wykonawstwo, to samo dotyczy projektowania. Na studiach można się jedynie zapoznać z tematem, nauczysz się dopiero po studiach...

Ja mam pytanie do pana pracodawca,inzynier jakie studia skończył i czy naprawde po obronie byl takim wybitnym inzynierem, który nadawał się tylko do pracy na szczeblu kierowniczym? Tak duzo praktyki bylo na studiach? Takie duże obycie wśród urzadzeń,nowych systemów, technologii...? Jeśli tak, to chciałabym wiedzieć jaka to uczelnia i w jakich latach kończona.. moze zacznę zalowac:)
Tomek,moim skromnym zdaniem 2.000-3.000 zł. Powodzenia!
Pani Aniu.. Górnictwo 20 lat temu. I pracowałem w tym zawodzie kilka lat zanim założyłem własna firmę w zupełnie innej branży.
Co do praktyk - bez porównania. Już przed studiami była praktyka zerowa, pod ziemią. A w czasie studiów również. I po studiach inż górnik wiedział jak kopalnia wygląda.
Ale nie w tym rzecz. Oczywiście, że praktyka jest ważna.
Jednak inż elektryk nie musi ciągnąć przewodów z kablarki w korycie, a budowlany kopać fundamentów, żeby nabyć praktyki i wiedzieć jak to się robi.
Jak zaczynałem pracę po studiach to nie jako ładowacz tylko staż, niższy dozór, średni itd. Takie były realia.
Przyjmowanie się po studiach na fizyczne stanowisko do montażu kanałów czy kopania fundamentów dla zdobycia praktyki nie jest oczywiście czymś wstydliwym.
Ale do tego nie są potrzebne studia. I szkoda moim zdaniem marnować najlepszych lat tuż po uczelni na takie zdobywanie praktyki.
Oczywiście jak nie ma żadnej innej pracy to trudno "głodować". Niestety na dzień dzisiejszy mamy ZA DUŻO inżynierów i do tego kiepskich.
Trudno jest się przebić, ale trzeba próbować, szukać. Tym najlepszym na pewno się uda.
Ludzie wyjeżdżają do Irlandii, N. Zelandii więc jeśli pracy nie ma w Lublinie to może trzeba gdzieś indziej w kraju jej poszukać.
Oby tylko Pan Tomek nie ugrzęznął na 2-3 lata przy składaniu kanałów, a jak trafi mu się poważna rozmowa kwalifikacyjna to będzie już za późno.
A co do zarobków - skoro instalator zarabia 2-3k do ręki to ile powinien zarabiać inżynier ??

bobgreg:
"Z tymi językami to nie przesadzajmy! Spotkałem już ogłoszenie - "przyjmę do mycia okien"
no bobgerg o czym ty wogóle gadasz!!! wiele firm robi projekty dla klientów z zachodu jak również ze wschodu (zwłaszcza Rosji) i gadanie że znajomość języków obcych się nie liczy świadczy tylko o tym że nie masz pojęcia o realiach. taki młody inżynier za kilka lat będzie prowadził projekty i często się komunikował z obcojęzycznym klientem i przy twoim podejściu kariery nie zrobi... Pozdro

Student -> masz kłopot z rozumieniem języka polskiego? Przeczytaj jeszcze raz - a dowiesz się że chodzi o pracę najniższego szczebla...
pracodawca, inżynier -> patrzysz na obecnych inżynierów przez pryzmat lat 70-80. Dziś poziom marny, a liczba duża. Więc to normalne że inż./mgr pracuje fizycznie (szczególnie po historii, polonistyce etc.).
Tomek -> popracuj 2-3 lata - potem, po zorientowaniu się w tym biznesie zakładaj swoją działalność.

Chris_W - Myślałem nawet o założeniu własnej działalności, ale właśnie tak jak napisałeś, muszę trochę w tym porobić, żeby zobaczyć co jest grane:)

Nie wiem ile zarabia się na zmywaku w Anglii ani ile zarabia żona prezesa. Ale tak się składa że nie o to pytał Tomek. Sam nie dawno szukałem pracy na podobne stanowisko i się orientuje ile się zarabia w branży po studiach. Te 3000 brutto to nie jest kwota z kosmosu ani też poniżej godności. Nie wiem co macie do poziomu kształcenia - mam wrażenie że najwięcej uwag krytycznych wypowiadają osoby bez takowego. Pozdrawiam.
Teraz pracodawca ma dodatkowy atut - KRYZYS!!! a to jest mocny argument przy negocjacji wynagrodzeń...

Kwestie finansowe to naprawde ciezka sprawa i mlodemu czlwiekowi ktory startuje do pierwszej pracy trudno jest okreslic ile powinien zarabiac. Wiadomo ze kazdy chcialby w opor, jednak zaraz po studiach nie ma sie jeszcze poczucia wlasnej wartosci. Poza tym wazne jest tez gdzi sie trafia i to nie jest tak ze tylko za twoja wiedze i wyksztalcenie zaplaca tobie wiecej ale rowniez, za to jak bardzo jestes potrzebny czyli jak duzo roboty jest. I tak, ja pracuje dopiero od roku i z nadgodzinami wyciagam ponad 4 tys zl na reke-biuro projektowe nie jest zbyt duze i nie robimy jakichs spktakularnych projektow ale roboty jest duzo. Natomiast moj kolega pracuje w dobrym biurze projektowym w wawie od ponad dwoch lat i wyciaga niecale 4 tysie. Dodam ze ma duzo wieksze doswiadczenei i wiedze z racji tego ze robil naprawde ciekawe i duze tematy. I gdzie tu sprawiedliwosc...I teraz do kolegi Tomka: nie boj sie powiedziec jakiejsc wyzszej sumy, to nic nieboli a trzeba sie troche cenic. Pracodawca tez musi ciebie potraktowac jak inwestycje a nie jak murzyna. Poza tym nic nie ryzykujesz najwyrzej zaproponuja ci mniej niz powiedziales...
A i jeszcze jedno dodam:mi np w obecnej pracy na poczatek dali wiecej niz powiedzialem ze chce zarabiac:) nieczesty przypadek.

Z mojego stołka widze dwie drogi rozwoju po studiach:
- wyrobnik w biurze projektów/młodszy projektant/projektant/własna działalnośc
- wyrobnik handlowiec w firmie handlowo-instalacyjnej/projektant/własna działalnośc- projekty i wykonastwo ( mile widziana baza klientów
Wszystko zależy nie od tego ile się złapie na początku a jak szybko się pnie w górę...jak w biznesie...
a jeszcze jest jedna :
- nieudacznik/asystent/docent/AUTORYTET na uczelni

z tym "złapaniem/załapaniem" chodzi mi o REALNĄ wiedzę i kontakty.Z reguły zdobyte czyjeś firmie i wykorzystane później dla siebię :) he he

Studenci, dzieciaczki moje kochane!!!
Nie pytajcie nigdy nikogo ile możecia zarobić, ale czego i jak szybko możecie się nauczyć!!! Świat jest OOOkrutny, nie mówili wam tego rodzicę i psory na uczelni? Ja, o to nigdy nie pytałem i kiedy 10lat lat temu zaczynałem zarabiałem netto miesięcznie 600-PLN na rękę, a teraz 20.000-PLN. Zapał+ciężka praca=SUKCES=KASA

Studenci, dzieciaczki moje kochane!!!
Nie pytajcie nigdy nikogo ile możecia zarobić, ale czego i jak szybko możecie się nauczyć!!! Świat jest OOOkrutny, nie mówili wam tego rodzicę i psory na uczelni? Ja, o to nigdy nie pytałem i kiedy 10lat lat temu zaczynałem zarabiałem netto miesięcznie 600-PLN na rękę, a teraz 20.000-PLN. Zapał+ciężka praca=SUKCES=KASA
bzdura znajomości + znajomości + gardło do wódki = kasa; znam baranów co nie umieją spadków liczyć i mają projekty masę projektów do robienia. a swoją drogą dużo zarabia ten kto dobrze płaci pracownikowi na moje Wujek Tępa rada możesz mieć 2000000 na miesiąc a jak będziesz płacił pracownikowi 1500 to i tak będziesz szczawiem

słuchaj ciołku "kpiny": sztuka w tym żeby zarobić na koszty i żeby po podatkach 20.000-PLN na rękę zostało dla siebie. Nie każde zleceniu ,ciołku, trzeba brać tylko takie żeby robić i mieć najlpesze zyski i koszty najniższe. Jak to zrobić? A no Srak... Jak nie wiesz, to czereśnie i pomidory na bazarze sprzedawaj!

słuchaj ciołku kpiny: sztuka w tym żeby zarobić na koszty i żeby po podatkach 20.000-PLN na rękę zostało dla siebie. Nie każde zleceniu ,ciołku, trzeba brać tylko takie żeby robić i mieć najlpesze zyski i koszty najniższe. Jak to zrobić? A no Srak... Jak nie wiesz, to czereśnie i pomidory na bazarze sprzedawaj!
haha spokojnei spokojnie bez nerwow bo ci zylka peknie. Apropo wodka uszkadza uklad nerwowy wiec rozumiem twoja reakcje.

" ( oktes próbny ok.3 miesiące) to z czystym sumieniem rzuć 5 tyś.brutto. "
Za 3 miesiące/
To wyjdzie brutto jakieś 1600 z hakiem na miesiąc!

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.