273
278
280
226
Strefa ekspertów HVACR

wentylacja w klimatyzatorach

Jesteście naprawdę wspaniali, nie liczyłam aż na taki odzew.
>Ale z prawdziwa wentylacja ma to niewiele wspolnego.
Dla mnie słowo "wentylacja" miało zawsze jedno, konkretne znaczenie. Toteż skoro podawano 3 tryby pracy, to początkowo przez myśl mi nie przeszło, że "wentylacja" nie wentyluje i nie doprowadza powietrza z zewnątrz. Spytam w takim razie, czy takie standardowe "przewentylowane" powietrze przez klimatyzator jest rzeczywiscie lepsze ("lżejsze") do oddychania?
Weżmiemy też pod uwagę resztę sugetii.
Błagam jeszcze o jedno wyjaśnienie: czy taki zwyły, ścienny, mechaniczny wentylator zarówno doprowadza, jak i odprowadza powietrze?

Wentylacja to system i tylko systemowo mozna to zrobić dobrze.
Nie bardzo orientuję się o jakim systemie tu mowa.
>Wyciągowo nawiewna najlepiej z odzyskiem.
Czy to zapewni zwykły, tani wentylator?

Spytam w takim razie, czy takie standardowe przewentylowane powietrze przez klimatyzator jest rzeczywiscie lepsze (lżejsze) do oddychania?
Nie jest. To takjakby Pani wstawila zwykly wiatrak do pomieszczenia.
Błagam jeszcze o jedno wyjaśnienie: czy taki zwyły, ścienny, mechaniczny wentylator zarówno doprowadza, jak i odprowadza powietrze?
Wentylator zawsze pracuje w jedna strone. Albo ssa albo dmucha (albo wywiewa albo nawiewa). Mozna cos tam kombinowac ze zmiana faz pradu albo kupic wentylator z mozliwoscia pracy obustronnej ale to niepotrzebne koszty. Od biedy mozna zainstalowac dwa wentylatory w przeciwleglych krancach pomieszczenia. Jeden nawiewny drugi wywiewny ale przy tak malej wydajnosci nie ma to sensu. Nawiewane powietrze rozejdzie sie lagodnie po pozostalych pomieszczeniach.

>Nawiewane powietrze rozejdzie sie lagodnie po pozostalych pomieszczeniach.
Też tak sądzę. Dzięki!!!
Aha, jeszcze jedno, proszę o cierpliwość.Jeżeli taki wentylatorek będzie wyłączony, to czy w zimie następuje przez niego duże wychłodzenie (utrata ciepła)?

przez wentylatorek jak najbardziej troche zimna wpadnie. Ale jesli masz w pomieszczeniu grzejnik zamontuj nawiewnik np zagrzejnikowy ( lindab ) ULV. I wentylatorek wyciagowy jakiś taki najlepiej z czujką CO2 i higro i bedzie sobie działało koszt ok 800-1000 zł. I chyba bedzie działalo pod warunkiem ze ktos dobierze wentylator.

Z miernikiem CO2 800 -1000zł???? Toć miernik najtańszy 2500 + VAT

sa gotowe wentylatory !!!!

Gdzie ?? To sobie mierniki wymontuję Poco przepłacać

U mnie.

Powaznie pytam gdzie!!! Zastosowałbym to w wentylacja na szerszą skalę.

Powracam jeszcze do tematu rekuperatorów.
Zerknęłam pobieżnie na kilka stron internetowych i wynika z nich, że to raczej całe, drogie systemy , a nie urządzenie w sumie do niewielkiego pomieszczenia.
w związku z tym, jeśli ktoś jest w temacie, bardzo proszę o podsunięcie konkretnych, tanich typów.
Doszliśmy do wniosku, że montaż samej klimatyzacji nie da spodziewanego komfortu. Najprościej byłoby zamontować wspomniany już wczesniej wentylator nawiewny, niemniej obawiamy się zbyt dużej utraty ciepła w okresie zimowym.
Prosze, podpowiedzcie jeszcze coś.

Po zbadaniu tematu widzę, że podpodowiedź montażu rekupuratora do niewielkiego pokoju to strzał kulą w płot, pomysł beznadziejny.
Jest natomiast spory wybór wentylatorków ściennych w granicach 100 kilku zł, ale nic nie wspominają o rozgraniczeniu
A jakie jest Wasze zdanie na temat nawiewników okiennych? Chętnie przeczytałabym opinię użytkowników NAWIEWNIKÓW ciśnieniowych (chodzi mi o kwestię wymuszania cyrkulacji powietrza,)
nawiewnych od wywiewnych egzemplarzy.

Jest natomiast spory wybór wentylatorków ściennych w granicach 100 kilku zł, ale nic nie wspominają o rozgraniczeniu egzemplarzy nawiewnych i wywiewnych

Do wentylacji zastosuj mały naścienny rekuperator miejscowy, tupu RECU 100 zawiera on wymiennik ciepła, wentylatory nawiewny i wywiewny dodatkowo może być wyposażony w czujnik wilgoci. wymiana do 80m3/h koszt około 1200zł.
Doskonale sprawdzi się zimą jak i latem przy klimatyzacj.
Firma Flopsystem z Wrocławia ma je w sprzedaży, użytkuję taki od 6 lat i jestem bardzo zadowolony.
pozdrawiam
Maks

Raczej sprzedajesz niż użytkujesz!!! Bo gdybyś np tej zimy użytkował to chętnie opowiesz co zrobiłeś z wodą wyciekającą z recu 100?

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.