Podstawowymi właściwościami nowoczesnych klimatyzatorów jest zdolność chłodzenia, grzania, a także uzdatniania powietrza. Przy zakupie klimatyzatora warto zwrócić uwagę na oferowane przez jednostkę rozwiązania odpowiadające za usunięcie z powietrza kurzu, grzybów, bakterii czy nawet bakterii, wirusów i alergenów.

Odpowiedni dobór filtra wpływa na jakość powietrza wychodzącego z klimatyzacji. To z kolei bezpośrednio przekłada się na samopoczucie osób przebywających w klimatyzowanym pomieszczeniu. Dziś właściwie każdy klimatyzator posiada podstawowy filtr który pozwala oczyścić powietrze z zanieczyszczeń stałych i ciekłych. Coraz częściej stosuje się filtry wyłapujące kurz. Poniżej opisane zostały technologie filtracji powietrza, które zostały zastosowane w klimatyzatorach Rotenso.

 

Filtr Cold Nano iAIR
Filtry katalityczne usuwają z powietrza nieprzyjemne zapachy (np. dymu papierosowego) oraz szkodliwe związki organiczne i lotne cząsteczki formaldehydu. Cold Nano iAIR wykonany został z wielowarstwowej powłoki i włókna wyłapuje ponad 90% alergenów w ciągu 2,5 godziny. 

Filtr antybakteryjny HEPA iAIR
Stosuje się go w celu dezynfekcji powietrza. Filtr został wykonany ze szkła spiekanego, które gwarantuje filtrację powietrza przez pory wielkości 0,3 µm. Dodatkowym atutem tej „zapory” jest wykorzystanie enzymów, które „żywiąc” się brudem trwale go usuwają. Filtr pozwala na likwidację większości zanieczyszczeń mechanicznych. Dezynfekuje powietrze z komórek grzybów, pierwotniaków i bakterii oraz wirusów na poziomie 99,97%. Takie rozwiązanie zapewnia wyjątkowo sterylne powietrze wychodzące z klimatyzatora.

Filtr Plasma iAIR
Filtr plazmowy ma zbliżone działanie do filtra elektrostatycznego. Wyładowania elektryczne, do których dochodzi w jego wnętrzu, tworzą plazmy niskotemperaturowej. Reakcje, jakie zachodzą pomiędzy plazmą, a cząsteczkami tlenu pozwalają na wytwarzanie aktywnych elektrycznie atomów odpowiedzialnych m.in. za neutralizowanie niepożądanych zapachów, usuwanie cząstek kurzu, bakterii, grzybów czy sadzy. Proces filtracji kończy się jonizacją powietrza i powstaniem ozonu, który posiada bakteriobójcze właściwości.

Super Jonizator iAIR
Jonizator ma za zadanie wytworzenie ujemnych jonów tlenu dzięki wysokiemu napięciu. Jony ujemne wytrącając pył i kurz z wdychanego powietrza, likwidują także mikroorganizmy, które się w nich znajdują. Poprawa elektrochemiczna powietrza ma pozytywny wpływ na samopoczucie: zmniejsza poziom stresu, zmęczenia i nerwowości. Ponadto takie działąnia pomagają się zrelaksować, regulują ciśnienie tętnicze, działają przeciwbólowo, redukują alergie oraz oczyszczają powietrze z bakterii, dymu, pyłu i kurzu.

Filtr z aktywnym węglem
Do podstawowych właściwości filtra z aktywnym węglem należy oczyszczanie przepływającego przez niego powietrza ze szkodliwych gazów. Zjawiska adsorpcji pozwala na przyciąganie szkodliwych gazów do powierzchni filtra. Ilość aktywnego węgla znajdującego się w filtrze pozwala na eliminowanie ok. 90% gazów, takich jak np. ozon, węglowodory, związki siarki i azotu w całym okresie eksploatacji filtra. Filtr eliminuje przy tym nieprzyjemne i niepożądane zapachy. Przez wytworzenie na powierzchni elektrostatycznej powłoki wyłapuje cząstki kurzu oraz sierści zwierząt. 

Filtr z witaminą C
Filtr emituje witaminę C, która następnie wchłaniana jest przez skórę osób znajdujących się w obrębie działania klimatyzatora. Witamina C zapewnia ochronę przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych, stymuluje produkcję kolagenu oraz zmniejsza poziom stresu.

Filtr z aktywnym węglem i z witaminą C
Filtr łączy w sobie właściwości filtra z aktywnym węglem – usuwanie szkodliwych gazów z powietrza oraz filtra z witaminą C, który ma prozdrowotne atrybuty.

Filtr Nano fotokatalityczny TiO2

Dwutlenek tytanu (TiO2) rozdrobniony do wielkości nanocząsteczek, ma wspaniałe właściwości fotokatalityczne. Reakcja chemiczna zachodząca wewnątrz filtra odpowiada za rozkładanie zabrudzeń organicznych: spalin, gazów oraz bakterii. Filtr z TiO2 ma mocne właściwości samoczyszczące, superhydrofilowe, bakteriobójcze, antystatyczne, dezodoryzujące oraz czyszczące powietrze.

Filtr z jonami srebra Silver Ion
Srebro słynie ze swoich silnych właściwości bakteriobójczych. Toksyczne dla wyłapywanych przez niego mikrorganizmów są zwłaszcza jony srebra. Działają one na ich pojedyncze komórki. Katalityczne właściwości srebra pozwalają na to, że utlenieniu ulega materiał genetyczny komórki. Ten rodzaj flitra jest na tyl skuteczny, że obejmuje likwidację przeszło 99,99% bakterii i grzybów.

Filtr 3M HAF
Wykonane w innowacyjnej technologii, filtry HAF, posiadają otwarte kanały przepływowe oraz ładunek elektrostatyczny w celu jeszcze lepszego wyłapywania i zatrzymywania cząsteczek. Filtry 3M HAF pomagają wyłapać kurz i pył. Ze względu na brak ramek oraz samonośną konstrukcję istnieje możliwość łatwego dostosowania filtra do już istniejącej instalacji.

Filtr jonizujący
Uwalnia ujemne jony neutralizując jony dodatnie, dzięki czemu pomaga utrzymać świeże powietrze. Poprawa elektrochemiczna powietrza ma pozytywny wpływ na samopoczucie – łagodzi stres poprawia odporność.

 

Dowiedz się więcej o Thermosilesia


Nowoczesne klimatyzatory Rotenso wyposażane mogą być w kilka warstw filtrujących. Ponadto można dobrać filtry w zależności od rodzaju występujących na obiekcie zanieczyszczeń. Ze względu na to, że głównym zadaniem filtrów jest wychwycenie pyłów czy drobnoustrojów, ważne jest, by pamiętać o regularnym czyszczeniu lub ich wymianie. Zaniechanie w tym zakresie może doprowadzić do zmniejszenia wydajności urządzenia i wzrostu poboru energii. Zaawansowane technologicznie klimatyzatory Rotenso posiadają wbudowany system Automatycznego Oczyszczania iAIR, który może być uruchomiony przy wyłączeniu jednostki. System zapobiega bieżącemu powstaniu nieprzyjemnych zapachów oraz namnożeniu bakterii.


Wiedza na temat filtrów stosowanych w klimatyzatorach Rotenso pozwala zastosować odpowiednie rozwiązania w zależności od wymagań stawianych przed klimatyzatorem. Dodatkowo maksymalnie wydłuży prawidłowe funkcjonowanie jednostki wewnętrznej.