273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

wentylacja bazyliki

1,5 do 2 m/s
jakoś tak:)
Inaczej są przeciągfi w strefie pracy już przy 3 m/s

A co do twego zadania.
jets takie coś jak L- zasięg strugi.
W wentylacji nie ma matmy, jest owszem mata, ale i wiadomosci z zakresu aerodynamiki:P
L to zasięg strugi powietrza, a zatem np jelsi L=2 m to znak, że dobrany na wydatek powietrza z przewodu i prędkosc powietrza, nawiewnik będzie miał na 2 m prędkosc taką jaka jest w monogramie np 1,7 m/s.
jesli przewod ma fi 125, mozna dobrac anemostat o fi = 125. Po co dawac fi=100? Prędkosc powietrza w nawiewniku ma byc taka jak w przewodzie i taka jak np L= 2 m.
Potem predkosc ta "rozprawsza się" czyli maleje.
A o ile pamiętam predkość anemometrem wyznacza się chyba w odległosci5 cm jakos tak, nie pamietam. Blisko nawiewnika. Było nawet takie cw laboratoryjne. Inslajacja z 3 nawiewnikami na odgłaziach i magistrali i mierzylismy wydatek itp.

I stąd wentylacja ta nazywana jest burzliwą,mieszającą bo..nawiewamy ją z dużą prędkością, ale w strefie pracy ma ona mieć nie więcej niż do 2 m/s

widac, ze nie skonczyliscie wiku.
odsyłam was na ostatni rok WIk
Tam liczyło się działki i wydatek dla każdego nawiewnika.
I tak jak w przewodzie było w=3,74 to taka sama była i w N- nawiewniku:)
, a to dlatego, że skoro Vpowietrza w przewodzie wynosi np 250 m/s to i z nawiewnika tyle wychodzi:) chyba, że są mega wielkie nieszczelnosci:P wyedy moze byc 150 m/s, ale nigdy jak przewody są szczelne, a są:)
w=A/f
A- ilosc powietrza, a F pole przewodu/nawiewnika:)

przepraszam że włącze się w tę dyskusję.
Aniu, miej troszkę szacunku do forumowiczów bo wiesz mi że nie dość że chodzili oni na te WIki to do tego mają kilku lub kilkunastoletnie doświadczenie w tej branży-o czym Ty powiedzieć nie możesz.
I jeszcze jedna tylko uwaga, bo całości komentować aż nie wypada: zweryfikuj swoje poglądy dotyczące ...cytuję "I tak jak w przewodzie było w=3,74 to taka sama była i w N- nawiewniku:)" ..bo jak Twój przyszły szef to usłyszy to możesz z pracy wylecieć. Tyczyć się to będzie również tej prędkość w SPL :)
Mimo to życzę powodzenia w życiu zawodowym ... no i może przejrzenia notatek z wykładów.

2007-08-28 Robert
nie będę tego komentować. Samo mówi za siebie- jesteś jendym z nich, nie masz pojęcia o WIK.

Oczywście, że słyszałama. Ba! Mierzyłam nawet na ćw:)
prędkośc powietrza w nawiewniku, jets norma na to:)
Oczywiście, że nonsesem jest projekt, który chce autor, bo.. jets to projekt wentylacji niezgodny z wytycznymi wentylacji i niegzodny z wymogiem pomieszczenia - bazylika.
W takich murach panuje raczje chłód. A jak chce kliamtyzację, to nie może otwierać okine bo to zakłoca jej pracę. Kiedyś na zaliczenie znajomy robił muzeum, inny bibiloteke z 10000000000000 ksiązek, a ja miałam audytorium w sali zabytkowej - żaków:)
Tam się robi system wentylacji oparty na wymianie powietrza i rodziałowi odpowiednio do obiektu.
Wentylacją nie jest otwieranie okien:P

wentylacją nie jest otwieranie okien...
i pisze to ktoś,kto w innym poście upiera się że wntylacja grawitacyjna działa latem a wystarczy tylko uchylić okno, żeby ponadto poczuć "zefirek"...
bądźmy konsekwentni w swoich poglądach!!

Prędkość powietra przedstawiona m/s w nawieniku nie jest równa prędkości powietrza dopływającego do nawiewnika (w m/s )z uwagi na rózne powierzchnie czynne nawiewników w zależności od ich konstrukcji , mozna założyć że dla nawiewników do przepływów izotermicznych (niezależnie od producenta) prędkość na nawiewnikach dla pomieszczen o wysokości 4m nie powina przekraczać 2,5 m/s , prędkość w strefie przebywania osiągnie prędkośc ok 0,25 m/s ,a hałas nie przekroczy 35 dBa. Natomiast problem będzie z przepływami nieizotermicznymi , a tak może byc w wysokiej bazilice tu potrzebna była by zmiennna geometria nawiewnika a to juz zupełnie inna bajka ............

Mat ...ciiiiiicho ...bo Ty też będziesz "jednym z nich...tych co nie mają pojęcia o WIK" :)
Jak to dobrze że mamy takie zdolne studentki jak Ania - długo nie będą dla nas konkurencją.
Aniu ..troszkę pokory proszę bo się wygłupiasz.

Czy Ty Aniu się kiedyś zrozumiesz, że swoimi wypowiedziami typu:"jesteś z nimi" wiele się nie nauczysz i nie dowiesz zarówno na forum, jak i w życiu. Skorzystaj z rad innych, którzy mimo wszystko życzą Ci jak najlepiej, więc:"pokory Aniu, więcej pokory i wracaj do notatek". No chyba, że jesteś cudownym dzieckiem polskiej wentylacji, który wyfrunął spod skrzydeł Pana TB.

Archie,
nie przesadzaj, chyba TB nie wypuściłby takiego "Bąka"

Fakt Korolu. Jeszcze Ania jest nieopierzona:)

Panowie "nieopierzony" to jestem ja. Ania jest hmm mam nadzieje, ze jest chociaz ladna.

Michał! ale z ciebie MACHO! Może się umówimy, lubię "niepierzonych" ja w przeciwieństwie do ciebie jestem całkim całkiem "opierzony" no i mam nadzieję, że masz chociaż dużego wacka.

Michał! ale z ciebie MACHO! Może się umówimy, lubię "niepierzonych" ja w przeciwieństwie do ciebie jestem całkim całkiem "opierzony" no i mam nadzieję, że masz chociaż dużego wacka.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.