273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Uprawnienia na wyspach

Najwazniejszymi standardami na jakich opiera sie projektowanie w Uk sa British Standards, organizacje CIBSE i inne wprowadzily tzw guides - przewodniki dobrego projektowania - czyli sa one zgodne z BS, bazuja na nich ale troche uproszczone.
Nie ma czegos takiego w UK jak uprawnienia. Mozesz buc czlonkiem np CIBSE(UK) lub ASHRAE(US) i uzyskac tytul Chartered - uznawany i honorowany na calym swiecie, czyli bardzo prestizowy - przy tym uprawnienia polskie to cale g.. .
Aby uzyskac tytuł Chartered trzeba wykazac sie doswiadczeniem zawodowym (tudziez wyksztalceniem). Zdaje sie rowniez egzamin ale jest to egzamin ustny przed komisja 3 osobowa. Aby do niego przystapic nalezy spelnic okreslone kryteria i napisac male resumee - doswiadczenie zawodowe w ktorym spelniach wymagania okreslone przez CIBSE.
Projektowac moze kazdy ale nie kazdego stac na ubezpieczenie jakie wiaze sie z projektowaniem. Nie ma odpowiedzialnosci osobowej jednostki. Projektowac sam nic nie mozesz bo nikt ci nie pozwoli projektowac bez ubezpieczenia - no chyba ze chcesz pokiblowac.
Nadzor nad projektami - projekty wykonuja Builidng Services Consultancies (albo inne) a odpowiednik projektanta tutaj to MEchanical Engineer, Mechanical Design Engineer.
Konsultacji sa zatrudniani do wykonania projektu przez projet managera, ktory dziala z polecenia klienta. Wykonawstwem projektow zajmouja sie kontraktorzy wybierani na etapie przetargow ( min 3 firmy).
Nazdor nad wykonaniem projektu pelnia Site managers - na budowie, lub project manager - glowny manager, contract manager - od kontraktow itp.

Dziekuje za fachową wypowiedź HUE. Czy zatem w Polsce można załatwić sobie tytuł Charter Engineer??? W końcu jestesmy w UE. Jeżeli np. budowa prowadzona byłaby w Polsce przez zachodnią firmę to czy Charter Engineer który prowadzi budowy na całym świecie i jego decyzje w polsce będą honorowane?

Charter Eng nie ma zadnej mocy prawnej w innym kraju niz UK. Kazdy kraj ma swoje przepisy w tej sprawie. Pracuje teraz z niemcem w UK i mozna sobie CE z UK powiesic w domu na scianie. W niemczech tego nie uznaja i projekt ktory robilismy w tym kraju musial byc przekazanych do firmy projektowej w niemczech tak aby wszystko gralo zgodnie z ich przepisami i podpisany przez ich inz. Jesli juz, CE jest tylko uznawany w krajach anglosaskich i ich bylych koloniach UK. Nawet w USA trzeba sie starac o PE wiec to mzonka ze sa honorowane w innych krajach, zwlaszcza w Europie kontynentalnej. Jesli juz chcesz cos robic w tym kierunku to zapoznaj sie z tytulem inzyniera europejskiego. To da Ci wiecej w EU niz CE.
Pomysl przez chwile troche czy CE moze podpisac w Polsce jakis projekt np budowlany i wziasc odpowiedzialnosc prawna za to na terenie Polski. Odp. NIE bo nie zna polskich przepisow prawa budowlanego i nie ma zdanego egzaminu. Kazdy projekt wykonany przez CE w PL musi byc potwierdzony podpisem inz. z upr,. polskimi. Przerabialem ten temat na wlasnej skorze, kiedy jeszcze nie mialem upr z PL, moj szef podpisywal tego typu projekty i bral za to odpowiedzialnosc prawna. Oczywiscie nie robil tego za free.
Jeszcze raz powiem kazdy kraj ma inne odminne przepisy budowlane. Tak jak polskie upr sa tylko wazne na terenie PL tak samo odnosi sie to do CE. Jesli nie dajesz wiary moim wyjasnieniom to zglos sie do ministerstwa infrastruktury po wiecej informacji.
Mysle ze mozna sobie robic praktyke na terenie PL do statusu CE ale musisz najpierw zlozyc aplikacje czlonkowska w CIBSE i zaplacic za to chyba 25 za rozpatrzenie. Kiedy zlozysz pierwsza aplikacje do CIBSE wowczasz ta organizacja wysyla twoj dyplom to sprawdzenia do Council ENG i ta sprawdza czy tok nauczania jest OK i to oni podejmuja decyzje czy twoj dyplom jest rozpoznawalny. Kiedy ja to robilem ladnych pare lat temu, musialem zlozyc dokumenty o czym sie uczylem (bylo tego ze 100str, kazdy przedmiot rozpisany co na nim bylo itd), teraz z tego co wiem wiele polskich uczelni ma juz rozpoznany tok nauczania przez CEng i nie trzeba tego skladac. Przy skladaniu aplikacji do CIBSE (graduate status), aplikacja musi byc podpisana przez CE ktory zna twoja osobe, jest niejako osoba wprowadzajaca Ciebie do tej organizacji. Wiecej info w tej sprawie jest na stronie CIBSE. Council Eng jest "czapka" dla wszystkich innych organizacji ktore skupiaja inz z poszczegolnych dziedzin. Oni wlasciwie nadaja status CE a nie CIBSE.
Po kilku latach praktyki mozesz przystapic do interview na CE. Ponownie wynik rozmowy jest potwierdzany przez CEng i wowczas juz placisz chyba ponad 200L za rok czlonkowstwa.
To tyle, jak chcesz wiedziec wiecej pytaj lub pisz bezposrednio do CIBSE. I naprawde nie wierz, ze sa one rozpoznawalne przez takie kraje jak Austria, Francja, Szwecja, Niemcy czy Wlochy, bujda na resorach i tylko tyle moge Ci powiedzec. Co najwyzej sa rozpoznawalne przez kraje nalezace do Commonwealth organizacji.
Pozdr.

Jesli masz np uprawnienia projektowe w Polsce mozesz zrobic tytuł euroinzyniera a nastepnie po uzyskaniu euroinzyniera zglosic sie do CIBSE i oni uznaja Ci odpowiednio ten tytuł - nie powiem ci czy to byłby Chartered czy nie ale to zalezy (chyba) od doświadcznia.
Tylko tyle Ci moge o tym powiedziec bo słyszalem o tej drodze ale nie znam nikogo kto tak zrobił osobiście.
Co do statusu Chartered to tak zgadzam sie z przedmówcą ze jest on uznawany glównie w krajach Commonwealth, ale jednoczesnie odsyłam do ksiazki ile tych krajów jest i jakie są to kraje). Europa ma swoje uprawnienia a Polska (będąc częscia Europy, a może nie??). W Uk przepisy są przynajmniej ujednolicone ale w Europie troche rożnie z tym bywa - co kraj to inne głupoty.
Jeśli mowisz o tytule inżyniera eropejskiego to chyba masz na mysli prace w Niemczech lub we Francji bo jakos nie widze zeby ktokolwiek marzył o pracy Rumunii lub innym Ciemnogrodzie.
Moim zdaniem powinienes najpierw zdobyć tytuł Euroinżyniera (na podstawie polskich uprawnień) a nastepnie zaraz po napisz do Cibse i poproś o uznanie twojego tytułu w UK.
Pozdrawiam
Hubert

Moze Panowie powinniscie zapoznac sie z Ustawa o samorzadach zawodowych architektow, inzynierow bud oraz urbanistow bo czasy sie zmieniaja i wydaje mi sie ze srednio jestescie w temacie...art 5 tej ustwy powinien odpowiedziec wam na pare pytan. pozdrawiam

Nie znam przypadków rozpoznawania uprawnień z Polski w UK czy Irlandii. Znając jednak sposób w jaki instytucje takie jak CIBCE bądź IEI podchodzą do takich spraw nie można z miejsca odrzucić takiej możliwości. Te instytucje powstały po to aby pomagać inżynierom a nie kłaść im pod nogi kłody i doić z kast. Myślę, że jak ktoś ma uprawnienia z Polski to warto do nich wysłać maila z zapytaniem. Ja ze swojej strony mogę powiedzieć coś odnośnie zdobywania CEng jeśli kogoś to interesuje bo właśnie jestem po i czekam tylko na wyniki mojego interview.

Co do głównego tematu to nie ma na Wyspach obowiązku posiadania jakichkoliek uprawnień przy projektowaniu czy wykonawstwie inst. hvac.

Witam,

A mi sie udalo. Zrobilem w PL EUR ING. W sumie to nic trudnego trzba miec tylko wyzsze studia wysalc wniosek i zaplacic 250 Euro. Z tym papierem sie sklada wniosek w CIBSE tzw European Directive Route Application for MCIBSE.
Mam teraz CEng MCIBSE oraz EUR ING :)
Chcialbym jeszcze zrobic uprawnienia w polsce ale niectety to osobna procedura i nijak sie do tego maja zagraniczne tytuly.....nic czekam cierpliwie bo moze za 5-10 lat cos sie ruszy w tym temacie :)

www.cibse.org/docs/app-mcibse-eurdir%20web.rtf

Ja ze swojej strony chciałbym poinformować, że uzyskanie tytułu CEng w UK czy Irlandii pozwala na ubieganie się o uprawenienia w Polsce. Przeszedłem właśnie tą procedurę i uznano mi moje kwalifikacje zawodowe przyznając uprawnienia do projektowania bez ograniczeń tylko na podstawie dyplomu Chartered Engineer'a. W życiu nigdy nie prowadziłem książki praktyk i mam 0 doświadczenia z Polski a uprawnienia dostałem. Także widać zmienia się na lepsze.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.