273
278
226
280
Strefa ekspertów HVACR

Uprawnienia

Słowa AMATORA zwaliły mnie z nóg (o przepraszam z krzesła). Zatem myśląc kategoriami Jegomościa w sprawie katowickiej tragedii, rozprawa sądowa wyglądałaby natstępująco:
Główny projektant, kierownik robót: "Wysoki Sądzie najmocniej przeraszamy, faktycznie z zawodu jesteśmy piekarzami ale wydawało nam się, że damy radę przy projektowaniu i budowie konstrukcji jakią jest hala."
I dalej: "Wysoki Sąd się na nas nie gniewa? Prawda? Obiecujemy poprawę i bardziej się przyłożymy do pracy przy następnym zleceniu. Możemy już pójść?"
GDZIE SENS GDZIE LOGIKA
Pozdrawiam

Panie projektancie - czy jest Pan tym projektantem z działu dla studentów "uprawnienia na stażu".

Projektant, a może tak: Wysoki sądzie, sąd się nas nie czepia, bo konstrukcja doskonale podparta była uprawnieniami i pieczątkami.

No i dlatego są TERAZ osoby odpowiedzialne za ta tragedie. Sprawdzi się czy projekt został zrobiony zgodnie z obowiązującymi normami i ustawami. Sprawdzi się materiał, wykonanie! Po to właśnie jest projektant a potem kolejno kierownik i inspektor nadzoru. Po to też są uprawnienia - żeby nie było SAMOWOLI BUDOWLANEJ! Z doświadczenie wiem, że i tak projekt projektem a wykonawca zrobi swoje bo musi być na plusie rzecz jasna. PROBLEM W TYM, ŻE PAPIER JEST "CIERPLIWY" A INSTALACJE CZY BUDYNKI TEŻ SWOJE LATA POTRAFIĄ "PRACOWAĆ". Ktoś robi "wałki" mniejsze lub większe to lepiej lub gorzej sypia :-).
P.S. Jeżeli by nie było projektów i nadzoru budowlanego to jak teraz ustalić winnego tragedii w Katowicach? Prokuratura może miałby by szukać Pana ECIKA W. z drugiej zmiany firmy XXX (ta firma XXX to podwykonawca robót firmy YYY), który spawał konstrukcję zawalonego dach od strony północnej? A jak by cudem go odszukali to powiedziałby , ze z tego co wie to on spawał ale od strny południowej a tą wadliwą to robił ZENON G. z firmy AAA podwykonawcy robót BBB (która to zresztą już nie istnieje dwa lata a sam ZENON G. wyjechał pracować do Anglii). I co?
P.S. 2 Mam takie "ciche" wrażenie, że wrzask podnoszą osoby, którym albo się już nie chce uprawnień zrobić albo nie mają na to wykształcenia (tudzież innych wymaganych "rzeczy"). A wykonują instalację c.o. i c.w.u. domków jednorodzinnych (a takie instalacje też można schrzanić)

Zgadzam, się w 100% , ale co Pan Wentylator powie o takim przykładzie, (Pan Wally zapewne potwierdzi) w latach 90-99 montując centralną wentylację z odzyskiem ciepła NAKAZYWANO zostawiać obok wentylację grawitacyjną, inaczej domu nie chciano "odebrać".

"Dla mnie nie ma róznicy czy chleb wypieka piekarz czy kwiaciarz, dopuki robi to dobrze." AMATOR
Chciałoby się powiedzieć: "Dopóki dzban nosił wodę, dopóki nie wyrwali mu ucha" :-). Wszystko jasne, wszystko piękne ale co gdy ogrodnik, piekarz, górnik startuje w przetargu wygrywa i jednak zrobi coś źle? W wyniku ewidentnego błędu pracująca instalacją naraziła na kalectwo właściciela? Co wtedy?

Do Pana T. Brzęczkowskiego: Sam kiedyś byłem świadkiem takiego przypadeku. Przepisy (norma) swoje a życie swoje (jak z tym dzbanem). Jeżeli mnie pamięć nie myli kanały zostały zamknięte (ale była łatwa możliwość ich otwarcia) prawdopodobie na wypadek braku dostawy prądu. Wiem, że żyjemy w XXI wieku [ i w IV RP :-( ] ale ubiegłoroczna zima pokazała, że były "miejsca" gdzie nawet tydzień cały nie było prądu. Ja tak to sobie tłumaczę.
Pozdrawiam

Naprawdę zakładamy rekuperatorki od 16 lat i temat braku wentylacji przy braku prądu to mit. Zapewniam Pana, że włąściwie wszystkie instalacje domowe mają czerpnie 50 cm nad gruntem a wyrzutnię na dachu, wentylatory (poza Bartoszem) nie ograniczają przepływu powietrza wentylacyjnego. Wentylacja grawitacyjna przez rekuperator zimą jest lepsza niż przy "tradycyjnej okiennej " grawitacji.

Przeczytałem poniższe komentarze i naprawdę można oszaleć!.Jest super, że dzielicie się swoimi doświadczeniami i wiedzą, ale czy znajdzie się ktoś kto wywali kawę na ławę i powie "step by step" co trzeba posiadać (uprawnienia), jak je zdobyć?, gdzie?.
Podzielcie się tą wiedzą, nie chcę czekać na jałmużnę czy wyjeżdżać z kraju, chcę tu zostać i pracować. W chwili obecnej pracuję przy klimatyzacjach, ale doszedłem do wniosku, że czas zacząć coś samemu.Wszyscy tak nabierają wody w usta kiedy chodzi o podpowiedzenie takiemu młodemu jak ja.Przecież miejsca na rynku jest dosyć, zmieścimy się!.
Z niecierpliwością czekam na rzeczową dyskusję.Pozdrawiam!.

jak zdobędziesz pozycję na rynku, będziesz wtedy doradzał ewentualnej konkurencji. Będziesz się cieszył, że pracujący rok czy dwa u ciebie, otwiera obok firmę dysponując kopią listy klientów i znając dostawców.

Wot i wyszlo szydlo z worka. Po co w takim razie Pan siedzi na tym forum skoro nie chce sie dzielic wiedza i tylko powtarza w kolko swoje "Izolowac i wentylowac"? Wynika wiec z tego ze poluje Pan na klientow na darmowym forum zamiast wykupic reklame jak normlany czlowiek. Gdzie zasady? Gdzie elementrana etyka zawodowa? Skoro to taki patent i rewelacja to "izolowanie i wentylowanie" to po co probuje Pan nawracac innych skoro z dzieleniem sie wiedza nie ma to nic wspolnego??? Wedlug Panskiej teorii powinien Pan siedziec cicho i nikomu ani mru mru o swoich patentach ob a nuz wredna konkurencja skopiuje.
Pozdrawiam

Przyznam, że jeszcze nie miałem z forum klienta. 99% klientów to "nasłani" przez poprzednich. Działam już 16 lat i samo się nakręca. A pomagają mi w tym wydatnie ceny energii.
Pozdrawiam.

Hipokryzja i tyle. Ciagle te same teksty w kolko jak mantra....juz 16 lat robie, juz od 1990, wentylowac i izolowac, brb ilestam, <40kWh.......Przyznam szczerze, ze jeszcze nie widzialem watku, w ktorym sie Pan wypowiadal i w ktorym wniosl Pan cos sensownego i konstruktywnego do dyskusji. Jest Pan mistrzem w udzielaniu takich odpowiedzi, zeby dojsc do swojego izolowac i wentylowac - jedynego tematu na ktorym sie Pan zna niestety.

Niestety ale muszę tu zgodzić się z Panem Wojtkiem! Większość pytań dotyczy konkretnych spraw technicznych, z którymi projektant, wykonawca spotkał się w "ogniu bitwy" :-). Prosi o radę, pomoc w tejże sytuacji a tu słyszy poraz setny, że po co wogóle takie coś robić jak trzeba IZOLOWAC I WENTYLOWAĆ (nie mówie, że to jest zły pomysł ale nie o to w tym momencie chodzi).... Poza tym mam wrażenie, że napis "T. Brzęczkowski" działa jak płachta na byka na kilka osób i zaczyna się "walka".

Nie ten T. .. wpis tylko skuteczna izolacja i wentylacja.
Po co komu w domu izolowanym co, cwu, czy nawet klima . 40kWh/m2 rocznie nijak cię ma do centralnych sytemów.
A dodam ,że izolacjami nie handluję, a wentylacje... to najważniejsza rzecz w domu, a domowe rekuperatory sprzedaję od 91 roku (co wtedy na mnie wieszano!)

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.