273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

krotność wymian powietrza w pomieszczeniu biurowym

To co proponujesz jest wentylacja z chlodzeniem (vide splity), a przeciez zamiast splitow mozna dac chodnicce. Zwracam uwage , ze to dalek jest wentylacja, jako ze nie kontrolujemy wilgotnosci.
Ja nie proponuje wentylacji swiezym powitrzem, ale chcialbym zauwzyc, ze sa normowane maxymlne temp. powietrza w pomieszceniach, a wtedy wentylacja zchlodzeniem jest calkiem milym rozwiazaniem.
Pozostaja z szacunkiem
Bronek

na samym początku człaowiek się pytał o przepisy prawne i PN, a na końcu proponujecie mu, aby udał się do projektanta, który zaprojektuje mu w biurze wentylację mechaniczną ( może nawet z "chillerem" na dachu)

Straszne, za chwilę "urwie mi łeb". Jestem w biurze i to właśnie powietrze zewnętrzne usuwa zyski ciepła. Ba dodam nawet że wentylacja jest grawitacyjna.
Powracając do ilości powietrza na osobę, były przeprowadzane w USA badania odnośnie ilości powietrza, "chorych budynków" itp.
Biorąc pod uwagę wszystkie koszty związane życiem budynku tj. koszty wentylacji (en. elektryczna, ciepło, wielkość kanałów itp) oraz wzrost wydajności pracownika, mniejsza absencja z powodu chorób, lepsze samopoczucie, itp. Po analizie wyszło ponad 100 m3/h na osobę jako optymalny strumień powietrza

Po analizie wyszło ponad 100 m3/h na osobę jako optymalny strumień powietrza
Bullshit i tyle. Szkoda komentować.

Wojtek, skąd te autorytarne stwierdzenia, że "tak się liczy"? Ty tak liczysz - w porządku. Przykład który podałeś, z gabinetem prezesa- powinien mieć wentylację zwymiarowaną na jedną wymianę, która da strumień znacznie większy niż 60m3/h (ilość wynikająca z osób). Ale ta wentylacja ma za zadanie nie tylko dostarczyć tlenu do procesu oddychania, ale także usunąc zanieczyszczenia i zapachy wydzielane przez pracujące urządzenia, elementy wyposażenia i aranżacji wnętrza.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.