273
278
226
276
Strefa ekspertów HVACR

krotność wymian

Robciu to ty jesteś po sanitarce? Bo kierując się twoim rozumowaniem na temat pompy cwu to nie masz prawa szczycić się że jesteś po sanitarce i najlepiej żebyś udał się do izby żeby dopisali Ci na uprawnieniach "nie dotyczy instalacj i sieci wod.-kan." bo nie jesteś po tej specjalizacji - to Twoje tłumaczenie iżynierze - Robciu jak byś troszkę poczytał w obowiązujących przepisach (to obowiązek każdego pełniącego sam. funkcje w budownictwie) to byś znalazł zapis w prawie budowlanym:
Art.5.1.Obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając:
1) spełnienie wymagań podstawowych dotyczących:
d) odpowiednich warunków higienicznych i zdrowotnych oraz ochrony środowiska,
f) oszczędności energii i odpowiedniej izolacyjności cieplnej przegród;
I skoro wyjdzie, że ze względów higienicznych i zdrowotnych (bardzo ogólny zapis) krotność 1 to nie może być tak, że w poradniczkach jest 8 to stosujemy 8 - jest to niezgodne z oszczędnością enerii. I o to mi chodziło, ale widzę że sam musiałem sobie odpowiedzieć. Przepraszam za ostre słowa (śledzę to forum kilka lat) ale wydaje mi się że "zadzierasz nosa swojego" właśnie ty.

Dodam:
Może inżynier Robert określi nam biorącym udział w forum(zalecam udać się do nieuków w Sanepidzie - to wnioski z postów Oli i Roberta) co to są warunki higieniczne i zdrowotne. Czekam na precyzyjną odpowiedź.

Nie da rady! Warunki higieniczne powietrza to cieńka broszurka, a Robert brzydzi się takimi wydawnictwami, ponieważ tych parametrów jest naprawdę niewiele więc by grube było na tekturze może wydać? Mamy w Gdyni Takie wydawnictwo.

Jeżeli Pani gość, czy Ola, chciałaby się zapoznać z warunkami w lokalach użytkowych we Francji to chętnie prześlę tabelę wraz z tłumaczeniem. Proszę o adres lub zwrotnie.

Dzięki. Niestety za mało konkretów.
"ja".
Oczywiście wymienione prze Ciebie kryteria są logiczne.
Jednak moim zdaniem kryterium krotności wymian jest zbędne, jeżeli spełniony jest warunek właściwej ilości powietrza zewnętrznego na osobę i ewentualnie usunięcie zanieczyszczeń, np. dla palarni (przemysł,medycyna i.t.p.) ale nie dla sali wykładowej. No i przede wszystkim gdzie jest przepis określający te wymiany, przepis a nie tabela w katalogu np. Konwektora.
"?"
Pytanie bez podtekstu - czy ta broszurka ma podstawy prawne?
Pozdrawiam.

Przytoczona przeze mnie anegdota jest autentyczna, ale nie powiedziałam, że sanepid to idioci czy dyletanci. Zresztą o nikim tak nie mówiłam, czego nie można powiedzieć o innych.
jest bardzo małao pomieszczeń, dla których obowiązuje w przepisach liczba wymian, dla pozostałych liczba wymian lub ilości powietrza to wynik współpracy pomiędzy sanepidem a rzeczoznawcami, ale podkreślam współpracy.
Poza tym, niektórzy wykonawcy tak skonsultowany projekt potrafią zmienić, że sanepid nie chce im tego odebrać i zaczyna się polka, że sanepid wydziwia.
Nigdy nie miałam problemów z sanepidem. Może trafiałam na kompetentne osoby (ale anegdota mówi inaczej) może dyskutowałam z nimi. Nie wiem.

Pani Olu nie będę już piętnował ani punktował tylko wyjąśnię: ta współpraca przez Panię podkreślona wynika z rozporządzenia w sprawie rzeczoznawców i jest ona wynikiem zapisów w nim zawartych. To nie jest współpraca wynikająca z grzeczności tylko z obowiązku. Rzczeczoznawcy działają w imieniu Stacji Powiatowych tut forma przekazania pewnych czynności (oczywiście za kasę)i mają obowiązek - podkreślam obowiązek - uzgodnić bądź wydać negatywną opinię o projekcie. Ta klauzula uzganiająca jest wiążąca dla Powiatowych Inspektorów - oczywiście jeśli jest wszystko zgodne z obiwiązującymi przepisami. Nie wiem czy jest znane, że od opinii rzeczoznawcy przysługuje odwołanie do Własciwej Wojewódzkiej Stacji.

panie Tomie pana punktowanie jest na siłę. Jeżeli pan tak dobrze zna się na prawie to proszę odpowiadać na pytania.
Ja nie napisałam, że robią mi grzeczność. Ja współpracuję z rzeczoznawcami od początku (i to różnej maści) projektu, a nie przychodzę z gotowym projektem i żądam pozytywnej opinii, bo płacę.
I wiem, że maja taki zakichany obowiązek, żeby opiniować, ale to chyba wszystkim wiadomo, ale nie wszystkim wiadomo, że można tą drogę przez mękę jak nazywaja to liczni projektanci, wykonawcy i inwestorzy, przejść spokojnie i bez nerwów.
Ale to zależy od kultury, bo jak się nazywa kogoś dyletantem czy packiem, to nie dziwię się, że są problemy.

Tece, ta centrala na aulę powinna mieć coś takiego co nazywa się recyrkulacją , ilośc powietrza zewnętrznego 20m3/osobę resztę recyrkulujemy. Niektórzy jeszcze stosują czujnik CO2 żeby oszczędzać energię i nie przesuszać pomieszczenia

Centrale są bez recyrkulacji, z wymiennikami obrotowymi.

Robciu to ty jesteś po sanitarce? Bo kierując się twoim rozumowaniem na temat pompy cwu to nie masz prawa szczycić się że jesteś po sanitarce i najlepiej żebyś udał się do izby żeby dopisali Ci na uprawnieniach nie dotyczy instalacj i sieci wod.-kan. bo nie jesteś po tej specjalizacji - to Twoje tłumaczenie iżynierze - Robciu jak byś troszkę poczytał w obowiązujących przepisach (to obowiązek każdego pełniącego sam. funkcje w budownictwie) to byś znalazł zapis w prawie budowlanym:
Art.5.1.Obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając:
1) spełnienie wymagań podstawowych dotyczących:
d) odpowiednich warunków higienicznych i zdrowotnych oraz ochrony środowiska,
f) oszczędności energii i odpowiedniej izolacyjności cieplnej przegród;
I skoro wyjdzie, że ze względów higienicznych i zdrowotnych (bardzo ogólny zapis) krotność 1 to nie może być tak, że w poradniczkach jest 8 to stosujemy 8 - jest to niezgodne z oszczędnością enerii. I o to mi chodziło, ale widzę że sam musiałem sobie odpowiedzieć. Przepraszam za ostre słowa (śledzę to forum kilka lat) ale wydaje mi się że zadzierasz nosa swojego właśnie ty.
Hmm ..ostatnimi dniami nie mam okazji zaglądac na forum więc jak widze troszkę ciekawostek mnie omija.
Abstrachując od tematu ... co głąbie anonimie miał wnieść twój powyższy post ???
Coś tłumaczy? Coś wyjaśnia?
Kompletnie kurna nic - więc jeśli masz ochotę coś konretnego napisać to zacznij od początku .. głąbie anonimie, a z całą pewnością zacznij uważnie czytać posty bo z tych twoich "wymian" to kompeltnie nie rozumiem o co ci chodzi.
A jeśli masz ochotę sprawdzić moją wiedzę i kompetencje to zapraszam na meeting - narazie widzę jedynie puste wrazesy.
Notabene - kończę jakiekolwiek dyskusję z anonimami - ich brak odwagi osobistej nie zasługuje na czyjąkolwiek uwagę.

Centrale są bez recyrkulacji, z wymiennikami obrotowymi.
Niech zgadnę, czy są to drogie centrale znanej firmy S... ? Nieważne. Albo doradca techniczny który robił dobory jest dyletantem albo nieuczciwy i świadomie wpuszcza projektanta i inwestora w maliny. Zrób bilans wilgoci nawiewanej i wywiewanej z pomieszczenia dla temperatury powietrza zewnętrznego poniżej +5C i sprawdź czy centrala potrafi usunąć wilgoć przy założeniu że 1 osoba siedząca wydziela w +20C 50-70 g/h. Najmniej korzystne warunki występują dla temperatur -5 do +10 C

hmm, hmmm, hmm .............., hmmm

Skad ta wiara w krotnosc wymian. Wentylacje, ogrzewanie i klimatyzacje liczyc nalezy z :
zyskow ciepla
start ciepla
dopuszczalnego stezenia zanieczyszczen
ilosci wydzielanej pary wodnej
wymaganych ilosci powietrza swiezego.
Nie nalezy zapominac o sposobie organnizacji nawiewu/wywiewu powietrza.
Krotnosc wymian moze sluzyc tylko jako wskaznik porownujacy.
bronek

Gnom.
Jeżeli chodzi o firmę to chyba trafiłeś.
Ale jakościowo są w porządku.
Pozdrawiam.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.