273
278
226
280
Strefa ekspertów HVACR

Ile powietrza do oddymiania klatki schodowej

Dzięki za info, byłem na stronie i kontaktowałem się z nimi, bardzo konkretna firma i miła obsługa :)

min 5% powierzchni klatki schodowej w rzucie
- o właśnie , gdzie mogę znaleźć ten warunek?

cyt: "min 5% powierzchni klatki schodowej w rzucie
- o właśnie , gdzie mogę znaleźć ten warunek?"
w Polskiej Normie PN-B-02877-4 "Instalacje grawitacyjne do odprowadzania dymu i ciepła. Zasady projektowania".
4. Wymagania specjalne
4.1 Klatki schodowe
Wymagana powierzchnia czynna klap dymowych Acz na klatce schodowej budynków niskich i średniowysokich powinna wynosić co najmniej 5 % powierzchni rzutu poziomego podłogi tej klatki schodowej, a w budynkach wysokich nie mniej niż 7,5 %. Powierzchnia jednego otworu pod klapę dymową nie może być mniejsza niż 1,0 m2 w budynkach niskich i średniowysokich i 1,5 m2 w budynkach wysokich.

Jeśli oddymianie grawitacyjne to klapa dymowa i napowietrzanie nie może odbywać się wentylatorem, tylko przez np. drzwi.
Przy grawitacyjnym oddymianiu należy rozróżnić powierzchnię czynną i geometryczną klapy dymowej.
Jeśli klatka schodowa jest w środku budynku - to w grę wchodzi tylko wentylacja mechaniczna (nadciśnienie).
Hybrydowe rozwiązania są nie do policzenia, bo jak dobrać wentylator do napowietrzania, jeśli klapa ma 3m2 pow. geometrycznej?-

Zapraszam na www.gulajski.pl

dużo informacji jest na www.gulajski.pl

A ja mam pytanie jeśli Inwestor nie chce grawitacyjnego oddymiania klatki schodowej przez klapę dymową tylko mechaniczne oddymianie czyli usuwanie produktów spalania w sposób wymuszony z wykorzystaniem wentylatora wyciągowego, to jak obliczyć ilość powietrza? poprzez wymiany? ile wymian?

temat jest rozwojowy, wielu podchodzi do tego "na wyczucie", niektórzy usiłują jeszcze załatwić to 10 wymianami, inni jeszcze straszą uśmierceniem wszystkich użytkowników budynku, chyba że wcześniej wykona się symulację CFD, która rozwiąże wszystkie problemy...
Ciekawe podejście zaprezentowano tutaj http://www.vaza.pl/urzadzenia/oddymianie

Obliczenia te najlepiej powierzyć firmie, która zajmuje się tym na co dzień. Pomocna jest
a mają symulacje i doradzą jak rozwiązać problem.

Naczytałem się w tym wątku sporo i nieźle może on namieszać w głowach.

Klatka schodowa stanowiąca pionową drogę ewakuacji (jeśli wpadniemy w taką kategorię wg WT) może być albo oddymiana grawitacyjnie, albo być wyposażona w urządzenia zapobiegające zadymieniu czyli inaczej oddymianie nadciśnieniowe. Systemów nie wolno mieszać. Jeśli oddymiamy grawitacyjnie to klapa oddymiająca owszem powinna mieć 5% powierzchni klatki schodowej (w przypadku różniących się kondygnacji mierzymy na największej, nie na parterze), ale mówimy tu o powierzchni CZYNNEJ klapy, nie geometrycznej. Klapę najlepiej dobrać wg tabeli producenta, lub wg jego instrukcji obliczenia powierzchni czynnej. W otworze klapy nie mogą się znajdować żadne instalacje zaburzające przepływ. Napowietrzanie to 130% powierzchni geometrycznej klap dymowych.

Oczywiście żadne kratki napowietrzające na kondygnacjach nie wchodzą w grę, bo w takim przypadku najczęściej klatka jest wydzielona pożarowo ścianami REI60 i drzwiami EI30.

Jeśli prowadzimy ewakuację z kondygnacji podziemnych, konieczne będzie oddymianie nadciśnieniowe, czyli wentylatory napowietrzające, które dobrać nam pomoże ich producent, a których wydajność i ilość zależna jest od największych drzwi w klatce schodowej. Przy drzwiach dwuskrzydłowych o szerokości ponad 200cm może wyjść konieczność zastosowania dwóch wentylatorów, w tym np. jednego w podziemiu. Klatka schodowa musi też mieć zawór upustowy, tak samo jak każde pomieszczenie z którego wchodzimy do klatki. Należy pamiętać, że kraty wywiewne nie mogą się znajdować w elewacyjnym pasie oddzielenia pożarowego EI60 - w praktyce należy zachować 4m od wyjścia ewakuacyjnego z klatki.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.