273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

ABQM-brak możłiwości pomiaru przepływu

Czy ktos z was robil jakąś analizę ekonomiczna z zastosowaniem AB-QMówczyli tzw automatów? Jestem ciekawa co wam wyjdzie. Bo ja zrobiłam dla systemow stało i zmienno przepływowych w stosunku do rozwiazań tradycyjnych i wychodzi mi to rozwiązanie w całości o wiele droższe niż klasyki przy stałym i zmiennym przepływie .

Aż prosi się o artykuł w fachowym czasopiśmie !

Jak pati zrobilas analize, rozumiem ze chodzi o analize cenowa tego ukladu.

Witam
Czy ktoś mógłby mi powiedzieć jak za pomocą siłownika można zmienić charakterystykę zaworu z nagłówka z liniowej na stałoprocentową, żeby stosować go do regulacji ciągłej a nie tylko on ????

Wyobrażałem sobie przeważnie, że zawory do regulacji przepływu mają inne grzybki, znaczy ich kształt znacznie się różni od grzybków zaworów odcinających. Poniechał bym więc stosowania siły tam, gdzie nalezałoby sposobem... Nawet mocna, inteligentna siła nie zastąpi słabej siły inteligencji...

Witam
Czy ktoś mógłby mi powiedzieć jak za pomocą siłownika można zmienić charakterystykę zaworu z nagłówka z liniowej na stałoprocentową, żeby stosować go do regulacji ciągłej a nie tylko on ????
Czary mary Kolego!

mógłby to ktoś wyjaśnić? A jak wygląda sytuacja ze zmianą charakterystyki jak są przepływu do 20 %?

W zaworze tym samym elementem się ogranicza przepływ ( wykonuje nastawe %) i reguluje przepływ poprzez siłownik. Co to oznacza : ograniczenie soku zawodu poprzez wykonywanie nastawy. Zawór ma przy pełnym otwarciu 100% ma skok 2mm. jeśli nastawa będzie 50% to skok 0.5 x 2 mm = 1 mm. A jeśli chcemy min nastawe to wynosi 20 % i skok wynosi 0.2 x 2mm= 0.4 mm
Zawór ma stała charakterystykę ale ograniczenie skoku. Charakterystyka jest liniowa zaworu i do regulacji jest wystarczająca ale do regulacji plynnej się nienadaje. PoZa tym regulacja płynna przy skoku np 1 mm to mega nieporozumienie.

Dzięki za oświecenie. Zawory np Siemensa mają skok bez ograniczania powyżej 12 mm i charakterystykę stałoprocentową a nie liniową jak AB-QM. Zadne gięcie siłownikiem nic nie daje bo rownie dobrze można być wziąć byle jaki zawór i giąc charakterystykę siłownikiem. Nikt tegi nie robi bo to nie działa w praktyce. W teori to ładnie wygląda ale nic poza tym

A czy ktoś stosował już ABQM do regulacji pionów świecowych w starej instalacji c.o.? Ciekawa jestem, czy to działa tak dobrze, jak opowiadają?

1) faktycznie , nie ma możliwości pomiaru przeplywu, tylko pomiar ciśnienia , jeżeli mamy zgodnie z dtr, od 16 kPa chyba , to mamy uwierzyć ze samo się reguluje !
2 przyrząd pomiarowy Danfoss też mierzy ciśnienie , przepływ po prostu przelicza jak podasz typ , średnicę , nastawe ..... chodzi o ab-qm

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.