273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

ABQM-brak możłiwości pomiaru przepływu

Na ABQM-ie? dziwne
może liczy przepływ na podstawie danych dot. nastawy. No ale po co miałbyś go wtedy podłączać do zaworu, dziwne.
Oprócz algorytmu przeliczenia nastawy na przepływ potrzebny jest pomiar ciśnienia i po to trzeba go podłączyć do zaworu.

Koledze się chyba pomyliły zawory. Może chodziło mu o ręczny zawór. Pozatym osoby które pisały karte katalogową nie sa idiotami i nie podawaliby rozwiązania że na zasilaniu ma byc montowany zawór umożłiwiający pomiar przepływu. Ale jak ktośnei wierzey to prosze zadzwonić do działu technicznego Danfossa i zapytać wprost czy za pomoca króćców pomiarowych na ABQMie można zmierzyć przepływ.

Cześć !
Czy jest to możliwe aby sezonie grzewczym membrana która jest w ABQMie przykleiła się do korpusu jeśli przez sezon grzewczy na zaworze był spadek ciśnienia 90 kPa a potem w lecie zawór nie był użytkowany?
Drugie pytanie dotyczy filtrów, sprawdziłam sobie i zawór ma bardzo mały skok szczególnie jak jest mały % przepływu ustawiony i czy należy zawsze montowac filtr przy no klimakonwektorze który zabezpieczał zawór przed zatkaniem?

Jaki jest max spadek ciśnienia na zaworze żeby nie był uciążliwy dla ucha ludzkiego?

Żeby zawór działam cały czas musimy instalować filtry przy każdym zaworze. Z doświadczenia spadek na tych zaworach nie powinien być większy niż 30-40 kPa bo przy większych spadkach ciśnienia na zaworze jest problem z hałasem.
Prawdą jest że zaworki się łatwo dobiera na % przepływ i to jest bardzo fajne rozwiązanie.
To jest nowość na rynku i inne firmy tez mają takie rozwiązanie tylko nie jest to tanie rozwiązanie. Koszt zaworów jest jednak spory.
Jest sens stosowania takiego rozwiązania tylko w instalacjach gdzie jest zmienny przeplyw i na zaworze jest zamontowany siłownik on/off. bo jesli przy klimakonwektorze jest zawór trójdrogowy i zamontujemy ten zawór to będzie on tylko ograniczał nam przepływ. Ale taki sam efekt uzyskamy jeśli zamontujemy zwykłe zawory równoważące tylko nalezy pamiętać o zaworach na odgalęzieniach i jest to dużo tańsze rozwiązanie i sprawdzone od lat. Większość instalacji jakie moja firma wykonywała ostatnio i były zawory trójdorogowe przy fancoilach to zamieniliśmy na zwykłe równoważące z Honeywella i obniżyliśmy koszt inwestycji o 60%.
Inne firmy mają również takie rozwiązania jak ABQM czyli regulatór ciśnienia i przepływu:
1: firma Frese - zawór Frese OPTIMA, Frese EVA
http://www.danpo.pl/portal/index.php?maincontent=documents//produkty/automatyczne_regulatory_przeplywu_z_silownikiem/Frese_EVA.php
2: firma TA zawór KTC 512
http://www.imi-internationalcee.com/pl/products_catalog/all,c,458,p,1079,KTC_512.html
3: firma Belimo R2..P (PICCV)
http://www.belimo.ch/CH/EN/Product/Water/PICCV.cfm

Jeżeli w ten sam sposób wyregulujesz instalację stałoprzepływową ręcznymi zaworami równoważącymi co automatycznymi to gratuluję precyzji pracy. Rozumiem, że stosujesz po 2 zawory równoważące na fancoilu?

Przy każdym klimakonwektorze stosuję 1 zawór równoważący i to spokojnie wystarcza. Tylko Danfoss uczy żeby były 2 ale ten drugi to żaden równoważący tylko odcinający a zawor kulowy jest znacznie tańszy.
Układ miałem taki że były 4 piony i 5 kondygnacji. Więc pod pionami zawory równoważące i na odgałęzieniach na poszczególne kondygnacje. Wyregulowałem instalacje bez żadnego problemu. Przy każdym klimakonwektorze był zawór trójdrogowe z siłownikiem on/off honeywella.
Możesz mi pogratulować jak chcesz jeszcze raz :)
W projekcie był ABQM zamiast zaworu równoważącego przy klimakonwektorze na powrocie a na zasilaniu zawor równoważący do pomiaru przepływu. Zaworem regulacyjnym byl trójdrogowy z siłownikiem.
Układ po stronie źródła stałoprzepływowy a na sam odbiornik zmienny. Bo jeśli trójdrogowy zawór był otwarty na przelocie to przepływ był na fancoil a jak temp w pom została osiągnięta to zawor trójdrogowy zamykał przelot i otwierał sie bypas i następował przepływ do źródła bez oddawania ciepła.
Czyli jak kolega Enter nadąża to mieliśmy instalację gdzie nie mam wahań ciśnienia ponieważ jest stały przepływ.
Co z tego wynika że przepływ i ciśnienie jest stałe.
Jeśli zostawiłbym zawór ABQM bez siłownika ( w miejscu gdzie zamontowałem zawór kOMBI 3 PLUS niebieski) to pełnił by on tylko funkcje ograniczania przepływ czyż nie?
Czyli jeśli ustawiłbym przepływ na 300 l/h na zaworze a przed tym klimakonwektorem byłby przepływ 400 l/h to zawór ABQM by mi ograniczał przepływ to zadanej wielkości.
A czy przez kryzowanie czyli użycie zaworów równoważących nie uzyskuje się tego samego?
Pamiętajmy że zaworem regulacyjnym z siłownikiem jest zawór trójdrogowy.
Jak się ma urządzenei do równoważenia to żaden problem i nie potrzeba do tego super specjalisty tylko myślenia.
Zawór honeywella przy odbiorniku kosztował mnie 150 zł (cena katalogowa) a ABQM kosztuje 380 zł. Jak sami widzicie różnica ogromna.
Jak sie doliczy zawory pod pionem i na odgałęzieniu to zaoszczędziłem 60 % a to juz spore oszczędności.
Nie musiałem filtrów przy każdym klimakonwektorze stosować a pod pionem czy na odgałęzieniu tak czy siak montowałem zawory odcinające więc koszty z uwagi na montaż dodatkowych zaworów mi nie urosły.
Powiem wprost zaoszczędziłem na kosztach montażu bo filtrów nie kupowałem.
Po pomiarah przepływu i ciśnienia przynajmniej wiedziałem co jest grane w mojej instalacji. A urządzenie pożyczyła firma za darmo. 1 dzień i uwinęliśmy sie z regulacją i przy okazji znaleźliśmy 2 zawory na odgałęzieniu na zasileniu zamknięte.
Przy ABQMie z tego co się tu dowiedziałem nie ma możliwości zmierzenia przepływu zresztą jak sie przeglądnie dokładnie karte to też jest to pokazane. Jak ciśnienie na zaworze jest mniejsze niż wymagane to nie będzie przepływu takiego jakie chcemy. Ale nie wiemy ile nam brakuje ot to subtelna różnicą na jego ne korzyść niez w porównaniu z zaworem kombi 3 plus. Bo na nim mierzymy spadek ciśnienia rzeczywisty na zaworze i w ten sposób przepływ.
Nastawa na ręcznym zaworze jest z dokładnością nastawy 0,05 a pomiar przepływu jest około 5 %. Mi to wystarcza.
Na ABQMie dokładność nastawy to 5 %.
Zawory ręczne sprawdzone przez lata działają bez problemu
Więc jak można taniej to po co przepłacać??
to nie tylko ja tak robię.

Krzysztof, przekonałeś mnie. Ale musisz przyznać, że z tą dokładnością pomiaru 5% na przyrządzie pomiarowym to kompletna lipa!

Nie wiem jak to ma Honeywell ale TA podaje na urządzeniu do równoważenia CBI dokladnośc pomiaru +-1% tak samo Oventrop
Poza tym urządzenia w postaci ciepłomierzy ultradzwiękowych mają dokładość pomiaru 3 %.
Więc nie wiem o co chodzi z ta dokładnościa pomiaru za bardzo.
Jeśli na ABQMie nie jesteśmy w stanie zmierzyć przepływu to jak możemy mówic o dokładności.
Moim zdaniem to żadna lipa jeśłi chodzi o pomiar od lat to się wykonuje i działa bez problemu.
Nie można od tak powiedziec że to lipa. Są firmy takie jak Oventrop i TA które się w tym specjalizują. Mają metody do równoważenia hydraulicznego programy i urządzenie nie tylko pomiarowe ale takie które obliczają potrzebne nastawy w instalacji i sa skomputeryzowane.
Przeciwnieństwem tych firm jest Danfoss który za wszelklą cenę próbuje namówić wszystkich że pomiary i wiedza na temat przepływów w instalacji to lipa.
Dlaczego?
Odpowiedz jest prosta:
mianowicie nie maja odpowiednich urządzen nie mają metod i kompetentnych ludzi do tego. Dlatego forsują ABQMa.

Teraz OV ma taką zabawkę że całego ABQMa bije na głowę. Koniec dominacji jednego producenta

Czyli jaką zabawkę ma OV, bo nie wiem o co chodzi?

zobacz na strone ich to zobaczysz

Czy mógłby mi ktoś wytłumaczycz o co chodzi z charakterystyką zaworu i co ma wspólnego z regulacją ?

Poszperaj w internecie i na pewno znajdziesz. Banalne to jest. Wnioski sam wyciągniesz że do regulacji ciągłej tylko nadaja sie zawory o charakterystyce stałoprocentowej tzw. EQM

Czy ktos z was robil jakąś analizę ekonomiczna z zastosowaniem AB-QMówczyli tzw automatów? Jestem ciekawa co wam wyjdzie. Bo ja zrobiłam dla systemow stało i zmienno przepływowych w stosunku do rozwiazań "tradycyjnych" i wychodzi mi to rozwiązanie w całości o wiele droższe niż klasyki przy stałym i zmiennym przepływie . Wykonałem kilka analiz przy zastosowaniu jednego źrodła chłodu i kilku i tak samo przy grzaniu. uwzględniałam pompy zaróno w obiegu przy agregacie jak równeiż na strone klimakonwektorów jeśli był system z zmiennym przepśływie. Pomijałam agrument Danfosa że koszt montażu jest droższy bo w przypadku klasyków wymagana sa zawory równowazace na gałęziach ale one pełnią funckcję zaworow odcinajacych a czy w tamto miejsce nie montuje sie zaworów odcinajacych? A co za rożnica czy zamontujemy odcinający czy równowazacy w koszcie montażu. itdddddd Jeśli macie jakieś swoje przeliczenia to proszę podzielcie się

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.