Gość: bemo4
2007-08-25 00:00
wentylacja bazyliki
Witam serdecznie!! Proszę wszystkich o pomoc!! jestem młodym projektantem branży elektrycznej i muszę zaprojektować konkretne rozwiązanie wentylacji takiego obiektu?? Chodzi o automatyczną wentylacje za pomocą okien uchylnych zamontowanych na wys ok 6m , czy ktoś z Was miał do czynienia z czymś takim??? Problem polega na tym że siłownik musi mieć możliwość montażu na starym oknie z witrażami. z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Przemek
Gość: Anna
2007-08-26 00:00
Re:wentylacja bazyliki
Chcesz do okna zamontować siłownik? I co on będzie jednym z elementów automatyki, która będzie co obsługiwać?- centralę?
I jak to ma działać? Jeśli czujnik wykryje, że w bazylice jest za duża temperatura powietrza, to daje sygnał siłownikowi zamontowanemu na oknie:P i on co? uchyla okno?:)
ciekawe:)
W kościołach stosuje się inne systemy rozwiązań.
Gość: Anna
2007-08-26 00:00
Re:wentylacja bazyliki
Okna są na 6 m, rozumiem, że nikt nie będzie je otwierał.
za wysoko, trzeba drabiny, wysiłku i ma to załatwić autoamtyka? Czyli czujnik Temp i czujnik wilgotności, połączony z siłownikiem, który zamontowany jest na oknie. A wszystko podłączone do prądu...
Stare bazylikii mają nieczynne okna z reguły, z witrazami.
Więc tam instaluje się system wentylacji, a nie tylko samą automatykę.
ciekawy sposób:P To jakieś pionierskie?:)?
pozdrawiam:
Gość: Bemo4
2007-08-26 00:00
Re:wentylacja bazyliki
źle to trochę opisałem, są okna uchylne na wysokości ok 6m - nie jest to tak naprawde wyntylacja tylko jakiś jej element, chodzi o fizyczne zasterowanie siłownikami które otwierają lub zamykają okna. nie musi buć to w pełni automatyczne, ale pewnie przydał by się czujnik wiatru i temperatury który zamykał by je podczas wichury lub przy nisiej temp. zależy mi na informacji o typach siłowników jakie do takich okien się stosuje i jaką centrale sterowniczą do tego zastosować??
pozdrawiam Przemek
Gość: Anna
2007-08-26 00:00
Re:wentylacja bazyliki
Napewno czujnik temp zewn i wilgotnosci.
Bo.. gdy ma padać deszcz powietrze jest "wilgotne" czasem się to aż czuje. O czujniku wiatru nie słyszałam. Wiem, że jets urządzenie co wskazuje prędkość wiatru..
A jakie siłowniki? pewnie te co do nagrzewnic, chłodnic wodnych, tyle że za pomocą elementów - śrub, jakiś podkładek metalowych trzeba je zamocować do okna. Będzie to widoczne.
Hmm... jesli działa klimatyzacja, centrala - to otwieranie okna zmniejsza jej prace, bo sa straty energiii...jak centrala pracuje okna i drzwi mają być zamknięte.
Zatem ten system, który chesz zainstalowac kłoci się z wytycznymi wentylacji. Albo centrala albo siłownki na oknach. najlepiej zamknięte okna i skuteczny system wentylacji.
Gość: mat
2007-08-26 00:00
Re:wentylacja bazyliki
Anna nie chce nic poradzic pisze nie wiem po co ? . Oni nie chcą wentylacji mechanicznej tylko chcą otwierać okna.
Siłownik do otwierania okien ma firma belimo , trzeba ich o to spytać. Adaptaja tego siłownika do starych okien to zadanie nie dla projektanta wentylacji tylko np. dla inżyniera mechanika. A otwieraniem i zamykaniem okien zdalnym z poziomu 0 lepiej niech zajmuje się człowiek , bo jesli oszczedzamy na wentylacji mechanicznej to szkoda rozbudowywac układ automatyki dla okien.
Gość: korol
2007-08-26 00:00
Re:wentylacja bazyliki
Szakda Aniu, że nie słyszałaś o czymś, co laik nazywa czujnikiem wiatru a fachowiec Anemometrem, lub Wiatromierzem (pojęcie IMiGW). Do tych urządzeń można podłączyć układ sterowania, który zapobiega otwarciu okna (lub innego elementu np. klapy przewietrzającej) przy zbyt dużym wietrze
Gość: Robert
2007-08-27 00:00
Re:wentylacja bazyliki
tylko czy cała dyskusja jest wogole na miejscu.
W takim pomieszczeniu jak bazylika utrzymanie stałej wilgotności ma chyba największe znaczenie dla zabytków.
Wietrzenie takiego pomieszczenie nie sprzyja utrzymaniu ich w nienaruszonym stanie.
Nie wierze również że konieczność wietrzenia wynika z wysokiej temperatury - wkońcu w takich pomieszczeniach nie mamy do czynienia z dużymi wahaniami temp.
No ale nie znam do końca tematu więc mogę się mylić
Gość: Anna
2007-08-27 00:00
Re:wentylacja bazyliki
Oczywście, że słyszałama. Ba! Mierzyłam nawet na ćw:)
prędkośc powietrza w nawiewniku, jets norma na to:)
Oczywiście, że nonsesem jest projekt, który chce autor, bo.. jets to projekt wentylacji niezgodny z wytycznymi wentylacji i niegzodny z wymogiem pomieszczenia - bazylika.
W takich murach panuje raczje chłód. A jak chce kliamtyzację, to nie może otwierać okine bo to zakłoca jej pracę. Kiedyś na zaliczenie znajomy robił muzeum, inny bibiloteke z 10000000000000 ksiązek, a ja miałam audytorium w sali zabytkowej - żaków:)
Tam się robi system wentylacji oparty na wymianie powietrza i rodziałowi odpowiednio do obiektu.
Wentylacją nie jest otwieranie okien:P
Gość: korol
2007-08-27 00:00
Re:wentylacja bazyliki
Kurcze, Aniu znowy przespałem ten wykład, czy możesz przesłać mi notatki lub chociaż numer Normy mówiący o predkości powietrza w nawiewniku.
Poza tym autor pytania jest "młodym projektantem branzy elektrycznej" i chpdzi mu tylko o możliwość zastosowania siłowników do otwierania okien.
Gość: Anna
2007-08-27 00:00
Re:wentylacja bazyliki
prędkośc powietrza w nawiewniku
mierzy się anemometrem u wylotu blisko nawiewnika:)
ta orędkosc jets taka sama jak w nim:)
Gość: korol
2007-08-28 00:00
Re:wentylacja bazyliki
Aniu,
1. w nawiewniku nie mierzy się prędkości powietrza - jast taka sama jak w kanale doprowadzającym powietrze do nawiewnika - chuba,z mamy zainstalowaną jeszcze skrzynkę rozprężną, wtedy dzieją się w niej cuda, cudeńka, ale na pewno nie można mwić o jakiejkolwiek predkości "w nawiewniku"
2. prędkość powietrza wypływającego z nawiewnika nie jest żadnym parametrem sama w sobie
3. nie norma a zapotrzebowanie na "nawiew" lub "wyciąg" określane jest przez projektanta w zależności od przeznaczenia pomieszczenia i
ilości nawiewników
4. norma określa jedynie:
a. maksymalną dopuszczalną prędkość powietrza w kanałach wentylacyjnych
b. maksymalną dopuszczalna prędkość powietrza wypływajcego z nawiewnika i docierającą do strefy przebywania ludzi.
Gość: Anna
2007-08-28 00:00
Re:wentylacja bazyliki
prędkość powietrza w nawiewniku jets istotnym parametrem, aby wiedzieć jaka prędkość będzie występować w strefie pracy.
To samo napisałam - jesli nie ma nic to nawiewnik i przewód mają tę samą prędkość. Zatem aby ją zmierzyć trzeba stanąć z anemometrem blisko nawiewnika i zmierzyć prędkość.
Czasem w monogramach ważny jest wydatek - ilość powietrza, prędkość w nawiewniku. Nomogramy są różniste.
Takie masło maślane - mówisz dokładnie, co napisałam.
Gość: korol
2007-08-28 00:00
Re:wentylacja bazyliki
Aniu, proste zadanie:
anemostat nawiewny fi 100
szczelina nawiewu 1 cm
prędkość powietrza w kanale doprowadzjącym powietrze 4,5 m/s
średnica kanału doprowadzającego powietrze fi 125
(pomijamy opory powietrza na dyfuzorze)
Jaka będzie prędkość powietrza?:
a: w nawiewniku
b: w odległości 10 cm od nawiewnika
porównaj i pomyśl co piszesz
Gość: korol
2007-08-28 00:00
Re:wentylacja bazyliki
Aniu
PS
Dla projaktanta najważniejszy jest wydatek powietrza, a dopiero na podstawie tych danych dobiera się wielkość i rodzaj mawiewników, tak aby prędkość powietrza w obszarze przebywania ludzi nie przekraczała 1,5 m/s (o ile dobrze pamiętam wartość)