Gość: Radek
2006-05-10 00:00
went grawitacyjna
Mam spory problem z wentylacja w moim mieszkaniu.Nie mam przewodow wentylacyjnych.W kuchni mam piecyk gazowy z otwarta komora spalania,ktrory ma przebity przez sciane otwor i wyciagniety(ocieplony)przewod wys.ok 4m. Obok teko wykonawca wybił droga dziure i wyprowadziel przewod na wysokosc 3 m. Znajomy stwierdzil,ze to nie dziala bo przewod nie jest ocieplony i w dodatku przewod jest od spodu otwarty. Prosilbym o porade, jakiegos praktyka, jak czym najlepiej zastapic ten przewod i jakiej min.wysokosci ma byc zeby działało. Mozna na ten przewod zalozyc jakis wspomagacz, bez napedu elektrycznego?
Gość: ...
2006-05-10 00:00
Re:went grawitacyjna
dramat, trzeba się przeprowadzić gdzie indziej ...
Gość: Wentylek
2006-05-10 00:00
Re:went grawitacyjna
...lub zadzwonić do Brzęczkowskiego.
Gość: tino
2006-05-11 00:00
Re:went grawitacyjna
...lub zadzwonić do Brzęczkowskiego. i wstawic rekuperatorek. A tak na poważnie gdzieś na forum Kominiarczyk zostawil swoje namiary poszukaj i z nim sie skontaktuj.
Gość: .
2006-05-11 00:00
Re:went grawitacyjna
To zaproponuj coś sensowniejszego??? Ciekawe??
Gość: . . . . . . . .
2006-05-12 00:00
Re:went grawitacyjna
W takim przypadku pozostaje mi polecić wypróbowanie nasad kominowych np. nasada TRN firmy DOSPEL. szczegółowa oferta na strone firmy.
Gość: .
2006-05-12 00:00
Re:went grawitacyjna
..humor jest na dole..
Gość: kominiarczyk w-wa
2006-05-13 00:00
Re:went grawitacyjna
"Znajomy stwierdził, że to nie działa, bo przewód nie jest ocieplony i w dodatku przewód jest od spodu otwarty" - przewód nie może być od spodu otwarty, bo tędy będzie nawiewało powietrze z zewnątrz do mieszkania, w którym jest niższe ciśnienie niż na dworze. Przewód wentylacyjny wywiewny tak samo jak przewód spalinowy powinien ochraniać płynący w nim strumień powietrza przed ochłodzeniem, bo wyobraź sobie, że w tych dwóch przewodach (wentylacyjnym i spalinowym) za otworami wlotowymi są tłoki o ciężarze słupa powietrza wypełniającego te przewody i żeby je podnieść do góry to w pomieszczeniu musi być wyższe ciśnienie niż ciężar tych tłoków, które gdy przewody nie mają izolacji i słup powietrza w nich się ochładza to tłoki automatycznie stają się cięższe i potrzeba większego ciśnienia, aby je podnieść do góry. Ciśnienie w kuchni do podnoszenia tych tłoków w tych dwóch przewodach uzyskasz, gdy kuchnia będzie posiadać otwór nawiewny z regulacją stopnia otwarcia, bo aby jakąś masę powietrza lub spalin móc podnieść do góry to w tym samym czasie taka sama masa musi opadać do dołu przez otwór nawiewny do kuchnia (powietrze o temp. 20stC to 1,2kg/m3, a powietrze o temp. -20stC to 1,4kg/m3, ). Są grzejniki Np AIR PURMO lub SIGARTA, do których można przyłączyć otwór nawiewny z regulacją stopnia otwarcia, ale bez filtra. Regulacja jest po to abyś przymykał gdy na dworze jest coraz zimniej czy rośnie różnica ciśnień, a tym samym rośnie prędkość nawiewu powietrza. Wysokość przewodów 4 m jest dobra, ale ważne, aby ujścia przewodów były ponad przeszkodą w wolnej strefie przepływu powietrza, aby podczas wiatru powietrze nie spiętrzało się na przeszkodzie i nie wzrosło ciśnienie nad wylotami przewodów, które to powinny być zabezpieczone przed opadami atmosferycznymi i przed zagnieżdżaniem się ptaków. Przekrój przewodu spalinowego powinien być taki sam jak średnica króćca wylotowego w piecu gazowym a przewód wentylacyjny powinien być o takim samym przekroju co spalinowy tylko koniecznie tak samo izolowany termicznie i w kratce wentylacyjnej wywiewnej powinien być przyklejony pasek bibułki, abyś wiedział jak przepływa powietrze. Co do przekroju otoworu nawiewnego to zależy jaka jest moc tego kotła gazowego lub gazowego grzejnika wody przepływowej czyli tzw. piecyka kąpielowego. Pozdrawiam i najlepiej to skontaktować się z najbliższym mistrzem kominiarskim, który to wszystko powinien przeliczyć.