Gość: Krzysiek
2009-04-14 00:00
prjektowanie wentylacji
Mam pytanie, skończyłem inżynierie chemiczną i procesową, pracuje w firmie w dziale rozwijania nowych technologii, projektujemy instalacje do chłodzenia dwutlenkiem węgla, jednak nasze urządzenia wymagają wentylacji tzn wentylacji urządzenia jak i okolicy jego z uwagi na to iż dwutlenek w dużych stężeniach jest duszący.Wentylacja zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się gazu. Zaznaczam, że wentylacja dotyczy urządzenia i lokalnych odciągów przy niej. Czy do tego typu projektowania potrzebne są uprawnienia projektowe???
Gość: :
2009-04-14 00:00
Re:prjektowanie wentylacji
Jeśli zgłaszasz projekt do pozolenia na budowę do projekt wentylacji wymaga podpisu projektanta. Ważne jest też czy w pomieszczeniu w którym Twoja instalacja pracuje są miejsca stałej pracy ludzi. Gdyby w takim miejscu udusił się człowiek to winny jest projektant, jeśli go nie ma to ni9e ma winnego. Chyba żaden inwestor się na takie coś nie zgodzi...
Gość: chuba
2009-04-15 00:00
Re:prjektowanie wentylacji
uprawnienia są potrzebne, zapraszam!
Gość: Krzysiek
2009-04-15 00:00
Re:prjektowanie wentylacji
Instalacja jest zabezpieczona oczywiście czujnikami CO2 w chwili tak naprawdę wejścia w NDSCh odłącza instalacje. To nie są z reguły nowe budynki i nikt niczego od nas nie wymagał poza tym projektowanie tego typu wentylacji dla CO2 proponowałem już paru firmą , wiekszosc powiedziała że nie chce tego robić bo nie wie jaki będzie efekt. Metodą prób i błędów doszedłem do tego sam. I powiem szczerze naprawdę nie wiem po co komu dwa lata praktyk raz 3 po to aby projektować wentylację, uważam że jest to prosta sprawa, tak jak liczenie rurek w inzynieri i dobór pompy i nikt nie wymaga 3 lal udokumentowanej praktyki aby projektować ruroiągi. Kompletna bzdura naszego skostniałego prawa.
Gość: niemiec
2009-04-15 00:00
Re:prjektowanie wentylacji
A jak wygląda sprawa uprawnienień projektowych i wykonawczych w innych krajach UE. Czy nie wystarczą skończone studia ?
Gość: Michał
2009-04-15 00:00
Re:prjektowanie wentylacji
A jak wygląda sprawa uprawnienień projektowych i wykonawczych w innych krajach UE. Czy nie wystarczą skończone studia ?
Niemiec chyba nie powinien zadawac takich pytan hę? A ogolnei to bardzo roznie w jednych tak w innych inaczej :D
Gość: KGB
2009-04-15 00:00
Re:prjektowanie wentylacji
Metodą prób i błędów doszedłem do tego sam. I powiem szczerze naprawdę nie wiem po co komu dwa lata praktyk raz 3 po to aby projektować wentylację, uważam że jest to prosta sprawa, tak jak liczenie rurek w inzynieri i dobór pompy i nikt nie wymaga 3 lal udokumentowanej praktyki aby projektować ruroiągi. Kompletna bzdura naszego skostniałego prawa.
To teraz rozumiem dlaczego do pieca kondensacyjnego pracującego głównie na grzejniki daje się nagrzewnice wodną w centrali wentylacyjnej na parametry 80/60, moc pieca 60kW , a nagrzewnica w centrali 96 kW.
Pozdrawiam Krzysia. Wentylacja to nie majsterkowanie Adama Słodowego lub " pomysłowego Dobromira
Gość: Krzysiek
2009-04-17 00:00
Re:prjektowanie wentylacji
Ja nie chciałem powiedzieć, że można sobie projektować cokolwiek dowolnie i bez stosownej wiedzy. Uważam tylko, że przesadą jest zdobywanie uprawnień latami po to aby zamontować wentylator 1,5kW i 10 metrów kanałów wentylacyjnych. A tak jak pisałem nie jeden już kozak poległ na tym temacie, który wcześniej opisałem. Nawet jeśli by się podjął tego to również metodą prób i błędów doszedłby do końcowego rozwiązania. A z drugiej strony wiedza to jedno a praktyka drugie. Jest dzisiaj masa programów, książek, które cię przeprowadzą nawet przez skomplikowane układy, trzeba tylko umieć czytać i kojarzyć pewne fakty. I w dalszym ciągu utrzymuję, że bzdurą są 3 lata praktyki.
Gość: Deerhunter
2009-04-18 00:00
Re:prjektowanie wentylacji
Typowa opinia człowieka bez praktyki w projektowaniu i na budowie.
Gość: franek
2009-04-28 00:00
Re:prjektowanie wentylacji
Koleko Krzysztofie , policz narysuj i daj jakieś firmie do zrobienia , jak nie masz na budynek pozwolenia na budowe to się nie przejmuj, pamietaj że ma to działac poprawnie i byc bezpieczne dla ludzi. wiele instalacji jest w o wiele tragiczniejszym stanie np kamienice z przerdzewiałymi kanałami i sanepid wszystko podbija za flaszke. Takie prawo mamy i nic nie zrobisz. Producent samochodów nie zgłosi sie nigdy do firmy zajmującej się klimatyzacja żeby to ona zaprojektowala w danym aucie instalacje tylko powoła zespół ekspertów i przeprowadzi burze mózgów wewnątrz firmy. Robi sie tak żeby żadne patenty nie ujżały światła dziennego. Jesli firma wasza dziala w nowoczesnych technologiach to nie ujawniaj co robicie. Wykonajcie sami jeśli to ma być wentylacja maszynowni czy cos takiego i olej bande urzędasów pierdzacych w stołek i chytrych na każdą twoją złotówke. Jeśli by ktoś cie zapytał o ta instalację to ... "Dobre" wierne psy zawsze były zawsze najleprzymi przyjaciółmi czlowieka....
Pracowałem kiedyś w fabryce i mieliśmy problem ze schodami do magazynu na piętrze, jeden z kolegów strasznie się pieklil ze jeśli wykonamy sami takie schody to on wezwie inspektora żeby to sprawdził. Koleś został przeniesiony na inny dział i kazano mu sie wyciszyć , spawacze pospawali ekstra schody z 2 ceoników 80 mm. Po prawie 15 latach zajrzałem do tej fabryki jako klient schody miały chyba trzydziestą trzecią farbe na sobie... Co nie jest prawem zabronione est dozwolene , czy gdzieś isnieje zakaz projektowania przez ciebie wentylacji??? Nie ma tego w prawie, jak znasz zasady rysunku i procesu technologicznego to jazda do roboty.
pozdrawiam!