Gość: eeweelinka
2008-09-09 00:00
kominy wentylacyjne zastapic rurami spiro lub"innymmetalowymi rurami"
mam pytanie w projekcie na budynek uslugowo mieszklany o powierzchni okolo 70 i 100 metrow 4 kondygnacje mam zaprojektowane 2 kominy wentylacyjne mialem zamiar wykonac je z pustakow wentylacyjnych,ale znajomy powiedzial mi,ze mozliwe jest wykonanie takiej wentylacji z rur spiro lub zwykłych rur metaowych wykonanych an zamownienie o odpowiedniej srednicy i obudowanie tego regipsem jest to na peweno duzo tansze,ale czy mozliwe do wykonaia i prawidlowo dzialające?
z gory dziekuej za wszystkie odpowiedzi!
Gość: T. Brzęczkowski
2008-09-09 00:00
Re:kominy wentylacyjne zastapic rurami spiro lub
"""ze mozliwe jest wykonanie takiej wentylacji""" Nie to nie jest możliwe. Czy z pustaków, czy z rur można wykonać wyłącznie kanały, nie wentylację.
Gość: eeweelinka
2008-09-09 00:00
Re:kominy wentylacyjne zastapic rurami spiro lub
ale bardzo inteligentna odpowiedź
chodziło mi o kanały wentylacyjne
___________________________________
jak ktoś nie wie ,niech nie udaje że wie
Gość: T. Brzęczkowski
2008-09-09 00:00
Re:kominy wentylacyjne zastapic rurami spiro lub
Przepraszam, ale często spotykam kanały, a rzadko wentylację.
Gość: awert
2008-09-09 00:00
Re:kominy wentylacyjne zastapic rurami spiro lub
No tak to sie już dowiedziałeś - Twój pech że akurat trafiłeś na "szpeca" od wentylacji pewnie zaraz Ci zaproponyje jeszcze jakiś kran bezdotykowy i rekuperator...
Co do Twojego pytania spotkałem sie z takim rozwiazaniem ale byłą to "samoróbka" i nie wiem czy ktoś to potem odbierał
Może wypowie sie ktoś kto odbiera instalacje
pozd .M
Gość: Staniu79
2008-09-21 00:00
Re:kominy wentylacyjne zastapic rurami spiro lub
Jeżeli chodzi o aluminiowe rury spiro to na 100% nie możesz (oczywiście jeśli mowa o przewodach które maja działać na zasadzie wentylacji grawitacyjnej). Natomiast rury metalowe (np. ocynkowe) widywałem w projektach a także w tzw. Realu. Choć osobiście jestem sceptyczny do takiego rozwiązania bo przeważnie wykonanie jest robione w tzw.wersji oszczędnościowej i zazwyczaj generuje problemy w użytkowaniu takich przewodów wentylacyjnych.
P.S. Pozatym jeśli wykoanłabyś takie kominy z rur metalowych z odpowiednio wykonanym ociepleniem a także z prawidłowym zakończeniem ponad dachem to nie jestem do końca przekonany czy takie rozwiązanie byłoby dużo tańsze niż wybudowanie tychże kominów z pustaków wentylacyjnych.
Gość: budowlaniec
2008-09-23 00:00
Re:kominy wentylacyjne zastapic rurami spiro lub
układów wentylacyjnych nie robi się po to aby funkcjonowały prawidłowo tylko po to aby jak najmniejszym kosztem zdać budynek do odbioru do PINB-u. Z układu wentylacyjnego wykonuje się tylko drogę wywiewu i to tak że nawet przy uchylonych oknach ta droga wywiewu nie spełnia swojej funkcji. Co do odbiorów to u nas wszystko się odbiera, więc rób jak ci kasy starczy i się nie przejmuj odbiorem. Jeszcze Nikomu z tego powodu uprawnień nie zabrano więc śpij spokojnie i rób swoje - w razie czego to ci AWERT odbierze.
Gość: S MARC
2008-09-24 00:00
Re:kominy wentylacyjne zastapic rurami spiro lub
"
budowlańcu" Ty jesteś geniuszem, który trafił w sedno sprawy. Jak we wszystkich budynkach wentylacja nie ma prawa działać i o odbiorze "grawitacji" decydują kominiarze, to mamy stan permanentnego niedotlenienia mózgów u kolejnych ministrów budownictwa. A: Zgodnie z prawem człowieka do zdrowia, każdy człowiek ma prawo oddychać zdrowym powietrzem wewnętrznym" W dodatku Koga co czyści wentylację jako jedyny w Polsce z użyciem kamer tak pisze:" W wielu badaniach wykazano, że zagrożenia dla ludzkiego zdrowia są większe w przypadku budynków klimatyzowanych niż pozostałych. Ty wiesz,że z uwagi na klimatyzatory była wielka awaria w Warszawie. Ale jak UE zakaże ich stosowania z uwagi na oszczędność energii, to ministrowie się poduszą! Rozporządzenie MSWiA z dn. 16.08.1999 w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. 74/99) określa warunki techniczne użytkowania budynków mieszkalnych, wraz ze związanymi z nimi instalacjami i urządzeniami technicznymi, zwanych w tekście rozporządzenia "budynkami" (§1).§22.1. Instalacje i urządzenia wentylacyjne powinny w okresie ich użytkowania zapewniać możliwość skutecznej wymiany powietrza w pomieszczeniach zgodnie z warunkami założonymi w projekcie.
Czy Ty "budowlaniec" widziałeś kiedyś projekt wentylacji? Przecież architekt jest artystą, a w Prawie Bernoulliego są pierwiastki- tego żaden artysta już nie policzy! Dla tego zebrałem dowody jakie skutki ma długotrwałe przebywanie inspektorów PINB i PPIS na ich działania prewencyjne. Pierwszy ma jakąś rurę pod sufitem na wysokości ok 4.5 m od nosa i 13 rok już nie potrafi odróżnić spółki od spółdzielni, twierdzi wiec że jak spółdzielnia zarządza moją własnością, to i grawitacja działa w drugą stronę. A ja twierdzę, że cała spółdzielczość mieszkaniowa opiera się na kontroli niedotlenienia mózgów. A ten drugi "kontroler" (PPIS), który ma opiniować projekty jeszcze nie słyszał wcale o pilnej potrzebie wprowadzenia prawa Newtona do budownictwa mając sam pokoje nawet bez obrazka kratki wentylacyjnej pod sufitem. Będę się streszczał, bo ja w związku z tym, że CO2 jest 1,5 x cięższe od powietrza, chcę w związku z tym przez UE zamknąć wydziały budownictwa i inżynierji sanitarnej wyższych uczelni do czasu wprowadzenia egzaminów z pierwiastków z uwzględnieniem prawa Newtona, Bernolliego i Daltona. Ja już mogę udowodnić, że sędziowie też nie są niezawiśli, bo mają domy i pokoje w których nawet dotychczasowe NDS dla CO2 są wielokrotnie przekroczone - co mam na piśmie bo u mnie jest sala 1 tutejszej siedziby niebyle jakiego sądu, bo karnego. Jak zapytałem się o nazwisko prokuratora, to mi nie podano, bo podobno zabłądził i mógł by teraz wznowić to co umorzył, ale wdać z tego, że jak wyszedł szukać Sali 1 to tak długo to trwało, aż zrozumiał czym się zajmuje i porzucił swoje lukratywne stanowisko. To potwierdza skutki tego z tabeli u Recknagla. Bo to co piszesz o bezkarności, to widać po postanowieniach i wynika to wprost z tabeli! Ale liczę, że z uwagi na przepisy UE ta bezkarność wkrótce się skończy wielką kompromitacją osób odpowiedzialnych i uprawnionych za odbiory budynków! Dziękuję za Twoją wypowiedź!
Gość: budowlaniec
2008-09-25 00:00
Re:kominy wentylacyjne zastapic rurami spiro lub
Co do kanałów wentylacji grawitacyjnej należy wykonywać je z ceramiki, gdyż kominy domowe z ceramiki mają bardzo dużą trwałość min. 150 lat, posiadają odpowiednią bezwładność cieplną i odporność na działanie wilgotnego powietrza uchodzącego z łazienki lub z kuchni, a wszelkie giętkie rury lub z cienkiej blachy ocynkowanej ulegają uszkodzeniom i później nie zapewniają prawidłowego ciągu kominowego.
Gość: kominiarczyk
2008-09-25 00:00
Re:kominy wentylacyjne zastapic rurami spiro lub
Przypomnę, że Układ Wentylacyjny dla budynku projektuje projektant, a za realizacje zapewnienia ciągłości dopływu powietrza przy wentylacji grawitacyjnej lub wentylacji mechanicznej wywiewnej do lokali odpowiadają ich użytkownicy. Inną bajką jest to, że projektanci zapominają o zaprojektowaniu urządzeń wentylacyjnych pozwalających użytkownikowi lokalu na regulacje dopływu powietrza zewnętrznego do lokalu.
Przypomnę, że wymiana powietrza w układzie wentylacji grawitacyjnej w letnich okresach odbywa się za darmo przez uchylone okna, gdyż jest to okres panowania takich temperatur i takich różnic ciśnień, że spokojnie możemy permanentnie przewietrzać lokale przez uchylone lub otwarte okna i w tym okresie nie dojdzie do wychłodzenia lokalu / budynku, a takie okienne przewietrzanie lokalu także odbywa się dzięki grawitacji w wyniku której stale nad powierzchnią ziemi przemieszczają się masy powietrza i do tego mamy samorzutną dyfuzje cząsteczek gazu.
Inną bajką jest to, że budynek może być usytuowany w takiej okolicy, że za oknami jest taki hałas uliczny, że okien nie można uchylić, bo nie da się w spokoju odpocząć.
Ale za to wszystko nie są odpowiedzialni kominiarze, bo on sprawdza tylko to, co mu zaprojektuje projektant zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi i z jego wiedzą techniczną i wymuruje murarz pod nadzorem majstra, kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego.
Trzy osoby nadzorują wymurowanie kanałów wentylacyjnych na budowie a później się okazuje, że trzeba to wszystko jeszcze raz rozebrać i na nowo wymurować.
Pozdrawiam
Janusz Rękas
Gość: kom...
2008-09-25 00:00
Re:kominy wentylacyjne zastapic rurami spiro lub
Brak urządzeń wentylacyjnych zapewniających regulowaną realizacje dopływu powietrza zewnętrznego do lokali w już istniejących buynkach powinien rozwiązać właściel/zarządca budynku, a jak nie wiedzą jak to mogą się zwrócić o pomoc do Stowarzyszenia Polska Wentylacja lub do KKP O/Warszawski
kkp@kkp.pop.pl
Gość: S MARC
2008-09-26 00:00
Re:kominy wentylacyjne zastapic rurami spiro lub
"Kom." ty chyba nie rozumiesz problemu. To Ty sprawdzasz wentylację każdego lokalu co roku. Ty piszesz, że za jakość powietrza odpowiada właściciel. Ja właściciel Ci mówię, że w moim lokalu powietrze którym oddycham jest moje i moich gości. Ponad to jest jeszcze kuchenka gazowa.
Ty sądzisz, że ustawodawca przewidując "schizofrenię u zarządców"( to są natchnione sława kominiarza z DOM wyjaśniające problem dogłębnie) dał im prawo trzymania mnie w smrodzie? Ty czytałeś "budowlańca" "że nawet przy uchylonych oknach ta droga wywiewu nie spełnia swojej funkcji" - wyjaśnienie tego jest znane od XIX w i opisane już u Rietschela PODRĘCZNIK OGRZEWANIA I WIETRZENIA ( ja mam 1 historyczne wydanie w Polsce -Arkady 1963,co było tłumaczeniem 14 wydania niemieckiego). Trzy osoby nadzorują wymurowanie kanałów wentylacyjnych na budowie a później się okazuje, że trzeba to wszystko jeszcze raz rozebrać i na nowo wymurować. I ja chcę to zrobić. Bo ja wiem, że kominiarczyk potrafił by to policzyć, ale pierniczy wciąż o działaniu wiatru. Kominiarczyku w XXI wieku nie można modlić się o wiatr, bo skutki tego są opłakane. Jak Sejm zanosił modły o deszcz, to była powódź! A może za ostatni huragan i trąby powietrzne to kto odpowiada: Stowarzyszenia Polska Wentylacja lub do KKP O/Warszawski ? Umówmy się, jak kkp do dziś nie odpowiedziała na moją poważna propozycję nadania tytułu honorowego mistrza za rubrykę humoru ( bo tak oceniam wiedzę i wypowiedzi "specjalistów") że ja wystąpię o grant do UE, a Wy mnie poprzecie. Oczywiście, że zaproszę Was do Gdańska, gdzie działa silna grupa zwolenników, że prezes spółdzielni wszystko może. Moim zdaniem nie ma to jednak żadnego wpływu tak na grawitację, jak i przepływ w kominie . A ponieważ moje prawo do oddychania czystym powietrzem jest nie zbywalne ( jedna z fundamentalnych zasad wolności i praw obywatelskich w cywilizowanym świecie), to zarządca powinien siedzieć przy każdym kominie z miechem, aby zapewnić wymagany onegdaj wydatek Np. 70 m3/h dla kuchni. Teraz nawet i to się tak popierniczyło, że jedni twierdzą że więcej bo 10x V kubatury kuchni, a inni, że mam wydychać Co z uwagi na prawo Daltona! Nieznajomość znaczenia NDS w Polsce jest już tak wielka, że oglądałem propozycję: tam CO2 skreślono z listy. Tak więc wracam do starej propozycji, twórcom takich przepisów worek foliowy na głowę i niech to sprawdzą osobiście!
Gość: tymczasowy
2011-01-15 21:18
Re: kominy wentylacyjne zastapic rurami spiro lub"innymmetalowymi rurami"
od dłuższego czasu , czytam sobie wypowiedzi róznych tzw. fachowców od budowania i załamuje ręce. Niestety zwłaszcza wypowiadają się ci którzy mają o tym mgliste pojęcie , natworzyło sie bardzo dużo także tzw. firm budowlanych zwłaszcza od wykonywania domków jednorodzinnych i którzy lizneli jakąś wiedze na temat budowania . Ludzie mało wiecie a próbujecie zgrywać najmądżejszych.
Odpowiem na twoje pytanie odnośnie wykonania kanałów wentylacji grawitayjnej innych niż np ceramiczne. Możesz wykonać te kanały z blachy , z zastrzeżeniem że połączenia muszą być szczelne, zapewnito dobrą wentylację, nie trzeba stosować zadnego ocieplenia jak tu sugerował jeden tzw . fachowiec. Druga bardzo wazna sprawa to odpowiedni przekrój , dla kanału ceramicznego przekój musi wynosic minimalnie 14x14 cm więc wystarczy jak sobie przeliczysz powierzchnie. I tyle nie trzeba do tego zadnej filozofi trzeba natomiast posiadac wiedze. Poza tym jeżeli masz w domku wyłącznie urzadzenia na napięcie elektryczne to kominiarz co najwyżej może przynieść ci kalendarz.
Pozdrawiam
Gość: gość@
2012-08-09 10:47
Re: kominy wentylacyjne zastapic rurami spiro lub"innymmetalowymi rurami"