Gość: Radek
2009-01-18 00:00
czerpnia i wyrzutnia
Mam problem w podjęciu decyzji co do lokalizacji wyrzutni powietrza z centrali wentylacyjnej w domku jednorodzinnym. Budynek jest na razie w fazie projektowania. Centrala ma znajdować się w kotłowni na parterze.
Na rysunku zaznaczyłem lokalizację czerpni (naściennej) i 2 alternatywne lokalizacje wyrzutni (naściennej).
http://rpilski.rchomepage.com/budowa/parter_wyrzutnia_czerpnia.jpg /> Budynek przedstawiony jest na rysunku zgodnie z jego usytuowaniem względem stron świata (północ na górze rysunku).
Ze względu na przeważające wiatry zachodnie jakoś nie pasuje mi umieszczenie wyrzutni przy bramie garażowej (zachodnia ściana garażu). Na ile prawdopodobne oceniacie występowanie zjawiska nawiewania z powrotem do czerpni powietrza z wyrzutni ?
Jako alternatywę wymyśliłem umieszczenie wyrzutni na północnej ścianie kotłowni. Nie wiem tylko czy przy takiej lokalizacji odległość czerpni i wyrzutni nie będzie zbyt mała ? Linkair podaje minimalną odległość w takiej sytuacji 5m
http://www.linkair.pl/rekuperacja02.php ale ja jakoś nie mogę odnaleźć takiego ograniczenia w przepisach . Czy są jakieś inne przepisy określające minimalną odległość między czerpnią i wyrzutnią niż te przedstawione np. na stronie http://www.wentylacja.com.pl/przepisy/przepisy.asp?ID=1072 ?
Lepsze byłoby wywiewanie powietrza po drugiej stronie garażu, ale tam znowu są okna a przepisy mówią o odległości czerpni min. 3 m od okien.
Doradzicie coś ?
Pozdrawiam,
Radek
Gość: K
2009-01-18 00:00
Re:czerpnia i wyrzutnia
Po pierwsze umiesc czerpnie na polnocnej scianie. natomiast wyrzutnia powinna znajdowac sie na dachu. Jezeli sie nie da to: Rozporzadzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r 9.
Dopuszcza się sytuowanie wyrzutni powietrza w ścianie budynku, pod warunkiem że:
1) powietrze wywiewane nie zawiera uciążliwych zapachów oraz zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia,
2) przeciwległa ściana sąsiedniego budynku z oknami znajduje się w odległości co najmniej 10 m lub bez okien w odległości co najmniej 8 m,
3) okna znajdujące się w tej samej ścianie są oddalone w poziomie od wyrzutni co najmniej 3 m, a poniżej lub powyżej wyrzutni - co najmniej 2 m,
4) czerpnia powietrza, usytuowana w tej samej ścianie budynku, znajduje się poniżej lub na tym samym poziomie co wyrzutnia, w odległości co najmniej 1,5 m.
no to kombinuj
Gość: spostrzegawczy
2009-01-19 00:00
Re:czerpnia i wyrzutnia
Systemair/kanalflaght wymyślił takie cudo, że czerpnia i wyrzutnia to jedno...Zaprojektowało paru...