Gość: piorunek
2014-06-15 10:04
Klimakonwektor sterowanie grzaniem oraz odgrzybianie
Ze względu, że w sieci jest mało na temat klimakonwektorów. Mam kilka pytań teoretycznych.

Powiedzmy że mamy klimakonwektor (kanałowy lub kasetonowy) w pokoju z funkcją tylko chłodzenia (dwururowy), nastawnik na ścianie i grzanie wykonywane przez kaloryfer z siłownikiem termicznym.

I przeanalizujmy dla dwóch wariantów:
1 Klimakonwektor miesza powietrze w pomieszczeniu, ponieważ świeże powietrze jest nawiewane z centrali wentylacyjnej przez anemostaty. I zimą nastawnik jest ustawiony na grzanie, gdzie kaloryfer grzeje.

Czy wentylator klimakonwektorze powinno chodzić (śmigło kręcić się)?

bo według mnie to raczej nie po co przez jakiś okres w roku niepotrzebnie brudzić filtr urządzenia + zwiększać prawdopodobieństwo zabrudzenia chłodnicy.
2 Podobna sytuacja jak w punkcie 1 tylko świeże powietrze jest podłączony pod klimakonwektor (kanałowy lub kasetonowy).

Czy podczas grzania kaloryferem wentylator powinien chodzić? Czy centrala wentylacyjna będzie wstanie doprowadzić świeże powietrze przy stojącym wiatraku?3 Pytanko odnośnie odgrzybiania klimakonwektorów kanałowych. Kiedyś były dostępne tabletki, które kładło się na tacę ociekową (jeśli dobrze pamiętam to było to http://www.rectorseal.com/index.php/refresh-tablets/ tylko w innym opakowaniu). Podobno UE zakazało handlu nimi, bo skład im się nie podobał.

Jaki macie sposób na odgrzybianie/oczyszczanie wymiennika lamelowego w takiej sytuacji?