Jak poradzić sobie z zaparowanymi oknami i skraplaniem na szybie w okresie zimowym?
Jak poradzić sobie z zaparowanymi oknami i skraplaniem na szybie w okresie zimowym?
Witam,
okres zimowy to czas, w którym problemy z wilgocią dają często o sobie znać . Zimne przegrody okienne i nadmiar wilgoci w powietrzu wewnątrz budynku szybko spowodują , że dojedzie do wykroplenia wilgoci. Sprawnie działająca wentylacja w budynku ma za zadanie miedzy innymi usuwanie wilgoci z budynku , przez co nie powinno dojść do "parowania okien" . Nadmiar wilgoci w powietrzu po osiągnieciu punktu rosy będzie wykraplać się na przegrodach i od stopnia nasycenia powietrza będzie zależało jak szybko , czy raczej przy jakiej temperaturze powierzchni okna to nastąpi . W okresie zimowym różnice temperatury powietrza i okien są często bardzo duże dlatego przy nawet niewielkim nasyceniu można zauważyć kropelki wody na oknach .
Dlatego warto zastanowić się czy nasza wentylacja ( grawitacyjna, hybrydowa , mechaniczna etc. ) dobrze pracuje lub w skrajnych przypadkach czy w ogóle działa ?. Można próbować eliminować też źródła wilgoci ale przyczyny powstawania wilgoci w domu wiążą się najczęściej z naszym normalnym bytowaniem i czynnościami domowymi jak gotowanie, pranie czy po prostu oddychanie . Tu będzie raczej ciężko ograniczyć te czynności więc warto przyjrzeć się naszemu systemowi wentylacyjnemu : czy są drożne kanały wentylacyjne i kratki, czy filtry w systemach mechanicznym nie są nadmiernie zabrudzone, czy wentylatory działają z odpowiednią wydajnością .
Jeżeli nie ma sprawnej wentylacji budynku , szczególnie w dzisiejszym budownictwie nastawionym na minimalizowanie strat cieplnych i skrajnie szczelnych przegrodach budowlanych , nie ma naturalnej infiltracji świeżego powietrza i wietrzenia budynku , problemy z wilgocią będą widoczne na oknach i ścianach ( pleśnie, grzyby ) . Dlatego warto w takich przypadkach przynajmniej rozszczelniać okna lub regularnie wietrzyć pomieszczenia, żeby usunąć namiar wilgoci z pomieszczeń.
Pozdrawiam
Inne pytania