Z instalacją klimatyzacji spotykamy się już prawie na każdym kroku, w samochodzie, pracy, a ostatnio także w domu. Jej rosnąca popularność stworzyła wiele mitów dotyczących działania i montażu klimatyzatorów. Przedstawiamy najpopularniejsze z nich, by pokazać, że nie mają wiele wspólnego z prawdą.

Zobacz siedem największych mitów dotyczących klimatyzacji

Klimatyzacja szkodzi zdrowiu
Negatywny wpływ działania klimatyzacji na nasze zdrowie może mieć miejsce jedynie w przypadku, gdy źle z niej korzystamy. Dbając o prawidłową pracę klimatyzatorów, powinniśmy przede wszystkim pamiętać o regularnym serwisowaniu urządzeń, a także właściwie ustawiać parametry klimatyzacji. Dlaczego jest to takie ważne? Najbardziej popularne układy typu split i multi split, mają za zadanie oczyścić powietrze z pyłków, kurzu i innych drobnoustrojów, a w czasie chłodzenia dodatkowo je osuszać. W ten sposób urządzenia hamują rozwój pleśni i innych bakterii, ale niestety wszystkie te zanieczyszczenia osadzają się na wewnętrznych filtrach. Oznacza to, że zaniedbując czyszczenie instalacji, narażamy się na przedostawanie się zanieczyszczeń z powrotem do pomieszczenia. Aby zapobiegać takim sytuacjom należy serwisować urządzenia minimum 2 razy w roku.

Często można się spotkać ze stwierdzeniem, że działanie klimatyzacji jest przyczyną infekcji gardła i przeziębienia. Może się tak zdarzyć w sytuacji złego usytuowania urządzenia, nieodpowiedniego doboru temperatury nawiewu lub wielkości urządzenia w stosunku do metrażu pomieszczenia. Jak radzi Dawid Kozyra z firmy CentroClima specjalizującej się w instalacjach wentylacyjno-klimatyzacyjnych, należy też pamiętać o innych kwestiach. Strumień powietrza nie powinien być skierowany bezpośrednio na domowników oraz przekraczać prędkości 0,25m/s, żeby nie był odczuwalny jako przeciąg. Dodatkowo, często spotykanym błędem jest zbyt intensywne schładzanie pomieszczeń. Dla bezpieczeństwa, różnica pomiędzy temperaturą panującą na zewnątrz i w środku nie powinna przekraczać 7oC, natomiast temperatura pomieszczeń powinna mieścić się w przedziale 20-26oC. Regularny serwis i zachowanie właściwych zasad użytkowania klimatyzacji zapewni bezpieczeństwo, a ponadto stworzy zdrowy mikroklimat we wnętrzu naszego domu.

 

Klimatyzatory pracują za głośno
Faktem jest, ze wiele klimatyzatorów kompaktowych (zarówno stacjonarnych, jak i przenośnych) generuje wysoki poziom hałasu. Jednakże obecnie dostępne są także ciche klimatyzatory. W urządzeniach typu split hałas zostaje zredukowany, ze względu na montowanie „głośnych” części jednostki na zewnątrz budynku. Takie rozwiązania będą dobrym wyborem dla osób, którym zależy na ciszy. W tej sytuacji istotną rolę odgrywa cena. Im jest ona wyższa, tym urządzenia posiada bardziej zaawansowane parametry, więc tym samym głośność pracy jest mniej odczuwalna. Ponadto nowe klimatyzatorów posiadają już kilka trybów pracy, m in. tzw. tryb nocny, który wycisza pracę urządzenia w konkretnych godzinach.

 

Na montażu można zaoszczędzić
Należy pamiętać, że niższe ceny samych urządzeń, jak i ich montażu, mogą nieść za sobą ryzyko wadliwego działania systemu klimatyzacji w przyszłości. Profesjonalna ekipa monterska to podstawa dla prawidłowego działania urządzenia. Tylko specjalistyczna instalacja da nam pewność, że sprzęt został odpowiednio dobrany i zaprogramowany. Ponadto producenci bardzo często zastrzegają, że ważność okresu gwarancyjnego ma zastosowanie jedynie przy montażu urządzeń przez profesjonalną ekipę, posiadającą szkolenia i certyfikaty. W przeciwnym razie wyeliminowanie późniejszych usterek związanych z nieprawidłowym montażem może okazać się dla nas bardzo kosztowne. 

 

Nie warto kupować przenośnego klimatyzatora
Klimatyzatory dzielimy na dwa podstawowe typy: stałe i przenośne. Pierwsze, charakteryzują się większą wydajnością i wygodą użytkowania, ale są także droższe, a po instalacji nie można przenieść ich w inne miejsce. Klimatyzatory przenośne to na pewno tańsze rozwiązanie, nie wymagające montażu ani instalacji dodatkowego urządzenia na elewacji budynku. Są więc dobrym rozwiązaniem tymczasowym dla mniejszych pomieszczeń. Ich zaletą bez wątpienia jest przenośność, w ciągu dnia możemy dzięki nim schłodzić salon, a w nocy np. sypialnię.

 

Klimatyzatory psują estetykę wnętrza
Faktycznie do niedawna istotnym problemem było dopasowanie klimatyzatora do wystroju wnętrza. Producenci klimatyzatorów, oczyszczaczy czy nawilżaczy powietrza zauważyli już tą barierę i opracowali nowe rozwiązania. Zamiast wielkich „skrzynek” zawieszonych na ścianie lub ustawionych w rogu pokoju możemy dziś zamontować atrakcyjne wizualnie, wręcz designerskie urządzenie. Na rynku znajdziemy bardzo duży wybór kształtów i kolorów urządzeń. Dzięki temu bez trudu jesteśmy w stanie dopasować model klimatyzatora do naszego domu.

 

Klimatyzację zamontujemy tylko w domu jednorodzinnym
Prawdą jest, że montaż klimatyzacji w domku jednorodzinnym jest łatwiejszy niż w mieszkaniu, ze względu na brak konieczności uzyskania zgody od administracji, zarządcy budynku albo wspólnoty mieszkaniowej. Jednakże z reguły kwestie administracyjne można załatwić wypełniając jeden wniosek, w którym należy uwzględnić wymiary urządzenia, generowany poziom hałasu oraz podać jego dokładną lokalizację. Instalacja klimatyzatora w mieszkaniu to jeszcze nadal mało popularne zjawisko, w związku z czym nie istnieją ścisłe zasady, na podstawie, których wydaje się zgodę czy odmowę. Jedną z głównych przeszkód w uzyskaniu zgody jest niedawno odnowiona elewacja budynku, gdyż administratorzy boją się jej uszkodzenia lub utracenia gwarancji na elewację.

 

Klimatyzacja to rozwiązanie sezonowe
Klimatyzacja w mieszkaniu to ciągle mało popularne zjawisko, gdyż jest ona uważana za rozwiązanie sezonowe, używane jedynie w okresie letnim. Jednak warto pamiętać, że klimatyzator poza funkcją chłodzenia, może posiadać także funkcję grzania w trybie pompy ciepła czy jonizacji powietrza, co jest szczególnie przydatne dla alergików. W wiosenne lub jesienne dni, gdy ogrzewanie w budynku jest wyłączone, możemy za pomocą klimatyzatora podnieść temperaturę w naszym mieszkaniu. 

 

Mity dotyczące klimatyzacji to często negatywne doświadczenie użytkowników, związane z niewłaściwym montażem lub eksploatacją. Jeśli jednak zdecydujemy się na współpracę z odpowiednio doświadczoną firmą, klimatyzacja będzie służyć nam przez wiele lat, a co ważne, wpływać pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie oraz podnosić nasz komfort.