316
305

Zmiany mikroklimatu pomieszczeń w budynku po termomodernizacji

Ostatnia dekada XX wieku boleśnie uświadomiła Polakom potrzebę termomodernizacji - rynkowe ceny energii spowodowały gwałtowny wzrost kosztów utrzymania, a przede wszystkim ogrzewania budynku. Konsekwencje tej sytuacji dały się szybko zauważyć: w krajobraz osiedli wpisały się ekipy ocieplające ściany wieżowców, w szkołach, budynkach biurowych i domach masowo wymieniano okna. Wśród niewątpliwych korzyści termomodernizacji jest oczywista poprawa wskaźników energooszczędności, poprawa budżetów domowych i gminnych oraz - w postaci „efektu ubocznego” - zauważalna poprawa estetyki elewacji „wielkiej płyty” chociażby przez wprowadzenie nowoczesnej kolorystyki. Tak sprawa wygląda na zewnątrz, a diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach, w tym przypadku wewnątrz budynków. Pozbawione dotychczasowej drogi odprowadzającej wilgoć i doprowadzającej świeże powietrze - nieszczelnej stolarki okiennej i szczelin między płytami - tak „zmodernizowane” domy przypominają niewentylowane, plastikowe torby-lodówki.


Zanieczyszczenia powietrza
Nowoczesne budynki są w bardzo wysokim stopniu przyczyną kłopotów zdrowotnych ich mieszkańców. Poważne zagrożenie dla zdrowia stanowi współczesne wykańczanie pomieszczeń za pomocą materiałów syntetycznych na bazie silikonu i lateksu, farb zawierających winyle (PVC) i różnorodne szczelne masy plastyczne, a dodatkowo powszechne w gospodarstwie domowym i utrzymywaniu higieny stosowanie produktów chemicznych codziennego użytku, wydzielających lotne związki organiczne.
Powietrze w pomieszczeniach zamkniętych zawiera ogromną ilość mniej lub bardziej lotnych gazowych cząstek organicznych. Zainteresowanie bioklimatologów związkami organicznymi skupia się głównie na cząstkach lotnych (VOC) i formaldehydzie. Zawartość poszczególnych VOC, jak i ogólnej sumy tych związków (TVOC) może zmieniać się w zależności od rodzaju, wielkości i funkcji pomieszczenia. Typowe stężenie TVOC w szwedzkich domach i biurach wynosi 10-1000 mg/m3, w Polsce zazwyczaj kilkakrotnie więcej. Ponad 900 rodzajów lotnych związków organicznych zostało zidentyfikowanych w nieprzemysłowych pomieszczeniach zamkniętych. Zanieczyszczające powietrze substancje produkowane są częściowo przez osoby przebywające w pomieszczeniu (jak np. dwutlenek węgla jako produkt oddychania), pochodzą także z innych źródeł, np. z płyt meblarskich, wykładzin podłogowych, sztucznej tapicerki, produktów higieny i środków czyszczących, maszyn biurowych, komputerów i urządzeń AGD. Wiele czynności, jak gotowanie czy sprzątanie, również powoduje wzrost zawartości VOC w pomieszczeniach. Gazy i pary organiczne nawet w tak niskich stężeniach, w jakich występują w domu i w biurze, nie mogą być wykluczone jako czynnik ryzyka w rozwoju alergii, innych nadwrażliwości i zespołu chorego budynku. Wiele z tych cząstek reaguje z ozonem, który wydziela się przy użytkowaniu urządzeń laserowych, w efekcie czego powstają inne wysoko reaktywne związki, jak aldehydy i wolne rodniki, o których od dawna wiadomo, że przyczyniają się do rozwoju nowotworów.
W szczelnie zamkniętych pomieszczeniach, powstałych w wyniku termomodernizacji „częściowej” - to znaczy bez równoległego rozwiązania sprawy odprowadzania pary wodnej i wymiany powietrza - w których dodatkowo przebywa co najmniej kilka osób, gwałtownie wzrasta stężenie dwutlenku węgla. Zauważają to między innymi nauczyciele i wykładowcy, obserwujący objawy zmęczenia, utratę zdolności koncentracji i senność u studentów już w ciągu
45-60-minutowego wykładu.
Wiele gazów nieorganicznych, np. dwutlenek azotu (NO2) i ozon (O3), podrażnia drogi oddechowe. Dwutlenek azotu wywołuje kaszel, ozon zaś jest bardzo drażniący dla oczu i dróg oddechowych, powodując najpierw suchość, a potem łzawienie. Do źródeł NO2 należą niesprawne kuchenki gazowe (przy braku skutecznego wyciągu spalin) oraz infiltracja do budynku spalin samochodowych z dróg lub garaży (jest to zresztą bezpośrednią przyczyną zakazu sytuowania garażu w połączeniu z pomieszczeniami mieszkalnymi). Źródłem ozonu jest głównie powietrze zewnętrzne, wyładowania elektryczne w kopiarkach, drukarkach laserowych i jonizatorach powietrza.

Problemy z wilgotnością

Przeszczelnione pomieszczenia termomodernizowanych budynków charakteryzują się zmienioną wilgotnością powietrza. Najważniejszym źródłem wilgoci w pomieszczeniu jest sam użytkownik, który przy małej aktywności wydziela około 40 g wody na godzinę. W pomieszczeniach wewnątrz budynku wilgotność jest utrzymywana na poziomie zgodnym z przepisami za pomocą wentylacji i, niekiedy, klimatyzacji. Nie ulega wątpliwości, że wysoka wilgotność w pomieszczeniach może być szkodliwa ze względu na wspomaganie rozwoju mikroorganizmów: grzybów, bakterii czy roztoczy, które wprowadzają istotny element biologiczny w rozważania o mikroklimacie budynków. Nawilżanie powietrza w pomieszczeniach jest rzadko zalecane, chyba że wymagają tego szczególne technologie produkcyjne, w których pobierana jest wilgoć z powietrza. Nawilżanie często powoduje narastające efekty uboczne, np. wzmożony rozwój roztoczy domowych, bakterii z rodzaju Legionella, a nawet alergie w następstwie pojawienia się grzybów pleśniowych.
Udowodniono, że wrażenie suchości powietrza, odczuwalne zwłaszcza w budynkach biurowych wyposażonych w intensywnie działającą klimatyzację, jest wynikiem wysokiego stężenia drażniących substancji typu VOC i ozonu w powietrzu. Dlatego uwagi pracowników i mieszkańców o „suchości” powietrza powinny w pierwszym rzędzie prowadzić do zbadania stanu jakości powietrza w budynku, następnie do zminimalizowania ilości drażniącej substancji. Powinno to doprowadzić do zredukowania niepożądanych objawów u pracowników metodą inną niż nawilżanie, a w przypadkach indywidualnych, gdy selektywne nawilżanie może być wymagane, istotny jest wybór nowoczesnej technologii monitorującej poziom wilgotności łącznie z parametrami jakości powietrza wewnętrznego.


Wentylacja i klimatyzacja

W niektórych przypadkach w termomodernizowanych budynkach niezbędne jest założenie wentylacji mechanicznej i klimatyzacji wspomagającej wymianę powietrza.
Osobnym problemem może być jakość i czystość przewodów tych instalacji oraz stan czerpni powietrza do systemu. Przewody te, jako hermetyczne, wymagają szczególnej higieny i starannych przeglądów okresowych, gdyż to one same często stanowią źródło zakażenia mikrobiologicznego budynku, rozsiewając zarodniki grzybów i bakterie do wszystkich pomieszczeń. Zaniedbania w zakresie monitoringu instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnych w pewnym amerykańskim hotelu stały się bezpośrednim powodem odkrycia szczepu bakterii Legionella, który w ciągu tygodnia zabił kilkunastu gości, powodując miejscową epidemię.
Współczesna cywilizacja i styl życia spowodowały, że 95% czasu spędzamy w pomieszczeniach, toteż w interesie naszego zdrowia i dobrego samopoczucia jest zadbanie o dobrą jakość powietrza. Paradoksalnie, chociaż celem termomodernizacji była i jest oszczędność energii użytkowanej przez system grzewczy budynku, coraz więcej zużywa się jej w innej formie, aby przywrócić powietrzu zadowalającą jakość, przez instalację klimatyzacji, pochłaniaczy zapachów, filtrów itp. Wydaje się to rzeczywiście niezbędne, skoro zanieczyszczenie powietrza wewnątrz pomieszczeń szacuje się na 20-krotnie przewyższające zanieczyszczenie powietrza zewnętrznego w miastach. Pewną nadzieją pod tym względem jest rozwój technologii inteligentnego budownictwa, która wdraża centralne i kompleksowe zarządzanie energią w budynku, począwszy od ogrzewania, oświetlenia do sterowania poszczególnymi urządzeniami i alarmem. Jednakże wymaga to w obecnym stanie rozwoju tej technologii dużych nakładów finansowych i w zasadzie jest ekonomiczne tylko w nowo budowanych obiektach.

Podsumowanie

Reasumując, jakość powietrza w izolowanych od środowiska zewnętrznego termomodernizowanych budynkach obniża znacząco wiele czynników:
- niewłaściwe rozwiązanie odprowadzania pary wodnej i zużytego powietrza lub całkowite pominięcie technicznego rozwiązania tego problemu,
- niewystarczająca ilość otwieralnych okien i drzwi w celu przewietrzania pomieszczeń,
- niewystarczająca wymiana powietrza za pomocą wentylacji mechanicznej lub wentylacja grawitacyjna bez mechanicznego wspomagania przynajmniej w niektórych pomieszczeniach (łazienki, WC, kuchnie, sale konferencyjne itp.),
- niesprawne ogrzewanie, niesprawna lub słabo działająca klimatyzacja, wyciągi kuchenne, nawilżacze i jonizatory powietrza, zanieczyszczone instalacje ogrzewania powietrznego, otwarte kominki, niesprawne kuchnie i urządzenia gazowe itp. Najważniejszy problem stanowi odprowadzenie zużytego i zanieczyszczonego powietrza, spalin, dwutlenku węgla z pomieszczeń codziennego przebywania ludzi,
- przechowywanie produktów chemicznych, używanych w gospodarstwie domowym, a także paliw, farb, olejów, smarów itp., wydzielających lotne związki, niebezpieczne przez drażniące działanie na drogi oddechowe i potencjalne dalsze szkodliwe skutki dla zdrowia,
- stosowanie szczelnych powłok wykończeniowych i termomodernizacyjnych, uniemożliwiających transport pary wodnej przez przegrody budowlane przy braku wspomagania wentylacji grawitacyjnej,
- stosowanie do wyposażenia pomieszczeń produktów, które wydzielają znaczne ilości VOC. Produkty o obniżonej zawartości VOC są specjalnie atestowane np. do stosowania w szkolnictwie i zakładach opieki nad dziećmi, ochronie zdrowia itp. Niektóre substancje i związki chemiczne dopuszczone do stosowania w Unii Europejskiej nie przechodzą podobnej certyfikacji np. w Stanach Zjednoczonych (dotyczy to formaldehydu). Wynika to z postępu badań nad wpływem tych substancji na zdrowie przy długotrwałej ekspozycji.
Poprawę jakości powietrza na niewielką skalę i, dodajmy, tylko w niektórych pomieszczeniach o małych wymaganiach co do stabilnego środowiska cieplnego, można uzyskać za pomocą prostych czynności, przede wszystkim częstego wietrzenia oraz instalacji wentylatorów mechanicznych w pomieszczeniach o zwiększonej produkcji wilgoci, zwłaszcza w łazienkach i kuchniach, zmniejszenia lub eliminacji chemikaliów przechowywanych w mieszkaniu i biurach, wprowadzanie naturalnych materiałów wykończeniowych przy jednoczesnym zredukowaniu liczby tworzyw sztucznych. Równowaga cieplna i energooszczędność to tylko połowa sukcesu termomodernizacji; aby osiągnąć komfort przebywania w zmodernizowanych termicznie budynkach, zadowoleni - i zdrowi - muszą być jego użytkownicy.


mgr inż. arch. Anita Szponar, dr Bogumiła Szponar
Boreas s.c. Architektura i Bioklimat Budynków, Wrocław


Źródło:

Komentarze

Konstanty

Mieszkam w bloku z tzw. wielkiej płyty. Dopadł mnie ostatnio problem braku wentylacji w mieszkaniu (po wymianie okien na nowe - bardzo szczelne z PVC). Martwi mnie też planowana termomodernizacja budynku. Już teraz nie mogę poradzić sobie z jakością powietrza w pomieszczeniach. Mieszkam na ostatnim piętrze to dodatkowo utrudnia rozwiązanie problemu- ponieważ powietrze zamiast być wywiewane na zewnątrz - jest nawiewane do pomieszczenia - WC. Z tego co wiem stosowania wentylacji mechanicznej w takich blokach jest niedozowlone (do kanału wywiewnego podłączone jest co drugie mieszkanie). Mieszkańcy na pewno nie zgodzą się na zmontowanie wentylacji mechanicznej. CO ROBIC????

T.Brzęczkowski

Jakie wietrzenie? Jakie wspomaganie wentylacji grawitacyjnej np. w WC CO2 z 200 ppm (śródmieście W-wy) przyrasta w 20 m2 pokoju do 1000 ppm (górna granica) przy dwóch osobach po 25 minutach, to jak można mówić o wietrzeniu, wentylacja MUSI być ciągła. PN-83 B-03430/Az3:2000 ...Nie dopuszcza się równoczesnego stosowania w pomieszczeniach wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej. To jakie wentylatory w WC-tach? Jakie odprowadzanie wody przez przegrody termiczne? Jeżli mamy ww 35-55% i temperaturę 21-24 st.C to punkt rosy jest powyzej 10 st C wilgoć wykropli się w ścianie i mamy źródło zarodników pleśni. Boreas sc tak nie można!

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.