Automatyka okienna, stosowana zarówno w systemach naturalnej wentylacji, jak i oddymiania, może być praktycznie niewidoczna. Napęd CDC firmy D+H montuje się w zależności od potrzeb – nawierzchniowo lub wewnątrz profilu okna. Drugi wariant umożliwia zastosowanie specjalnego łańcucha przystosowanego do pokonywania łuków bocznych.

Zasada działania łańcucha łukowego

W standardowym, nawierzchniowym montażu napęd posiada możliwość obrotu, dzięki czemu łańcuch pozostaje prosty. Ukrywając siłownik w profilu należy się liczyć z tym, że będzie on unieruchomiony. Zadanie pokonania łuku, który powstaje przy otwieraniu okna przenosi się w tym momencie na łańcuch. Standardowy łańcuch wychodzący z zamontowanego „na sztywno” napędu mógłby ulec zaklinowaniu czy też trwałemu uszkodzeniu w wyniku oddziaływania sił skrętnych. D+H opracowało łańcuch, który dzięki swej specjalnej budowie, umożliwia pokonywanie tzw. łuków bocznych. Zastosowano go w napędzie z serii CDC, który jednocześnie charakteryzuje się dużą siłą. 

 

Otwierane po łuku

Łańcuch łukowy do napędów D+H wykonuje się w dwóch wersjach:

  • SBU - charakteryzuje się ugięciem łańcucha w kierunku górnym, 
  • SBD - charakteryzuje się ugięciem łańcucha w kierunku dolnym. 

Oznaczenia te występują w nazwie napędu CDC. Odczytamy z niej także informację o sile i wysuwie łańcucha. 

 

Dyskretne i estetyczne 

Ukryte w profilu napędy wpływają znacząco na poprawę estetyki okien. Architekci czy producenci stolarki często szukają rozwiązań, które są zaawansowane technologicznie, a jednocześnie dobrze komponują się z wnętrzem. Im mniej urządzeń jest widocznych gołym okiem, tym lepiej. Dokładnie taką funkcję pełni napęd CDC. Zapewnia on sprawne zautomatyzowanie skrzydeł okiennych, a jednocześnie pozostaje praktycznie niezauważalny. Może być stosowany zarówno w systemach naturalnej wentylacji, jak i oddymiania. Posiada Świadectwo Dopuszczenia i jest zgodny z normą PN-EN 12101-2. 

 

D+H Polska sp. z o.o.

D+H Polska oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu oddymiania i naturalnej wentylacji budynków, systemy sygnalizacji pożarowej, systemy sterowań i zamknięć ogniowych oraz napędy do stolarki okiennej i drzwiowej.

 

Dowiedz się więcej o D+H Polska

 

Źródło: D+H Polska