Udogodnienia i funkcjonalności, które zapewniają nam nowoczesne systemy klimatyzacji to gwarancja dobrego samopoczucia dla wszystkich osób przebywających w pomieszczeniu lub budynku. Jak w kilku prostych krokach zadbać o ich bezawaryjność i wysoką wydajność?

Na etapie projektowania warto zatroszczyć  się o sprawną i komfortową klimatyzację - pamiętajmy o takim umiejscowieniu jednostek, aby użytkownicy i serwisanci mieli odpowiednią ilość miejsca do ich szybkiej i bezproblemowej obsługi. W ten sposób możemy na bieżąco monitorować ich pracę, eliminować występujące usterki i systematycznie czyścić elementy. Prawidłowe i staranne użytkowanie systemów klimatyzacji wydłuża ich żywotność, a także eliminuje ryzyko kosztownych awarii.

 

Kiedy sięgnąć po pomoc profesjonalisty? 
W przypadku samodzielnego dbania o klimatyzację bardzo istotna jest regularność. Przede wszystkim nie powinniśmy czekać na moment, gdy z urządzenia zacznie wydobywać się nieprzyjemny zapach, a głośna praca będzie przeszkadzała nam w codziennych czynnościach. Zewnętrzne części urządzenia, wraz z wlotem i wylotem powietrza, można przecierać suchą i miękką ściereczką, a w przypadku mocnych zabrudzeń - wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Czyszczenie jednostki zazwyczaj rozpoczyna się od filtrów powietrza – te jednorazowe powinny być wymieniane zgodnie z zaleceniami producenta, a wielokrotnego użytku należy opłukać pod bieżącą wodą z dodatkiem mydła i środka bakteriobójczego. To ważny krok, gdyż filtr jest miejscem pierwszego kontaktu z pyłem, kurzem i innymi zanieczyszczeniami. Nie wszystkie czynności możemy jednak wykonać samodzielnie – oczyszczanie podzespołów urządzenia jest skomplikowanym zadaniem, które wymaga doskonałej znajomości jego budowy, użycia mocniejszych detergentów i specjalistycznego sprzętu. Dlatego najbezpieczniej, a także najefektywniej, powierzyć je zaufanym profesjonalistom.

 

Sprawna klimatyzacja to czysta klimatyzacja
W zanieczyszczonych i nieserwisowanych jednostkach spada wydajność przy jednoczesnym wzroście poboru energii i głośności urządzenia. Parametry te, utrzymujące się przez dłuższy czas, mogą doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń i szybszej eksploatacji instalacji.
– Producenci urządzeń klimatyzacyjnych określają sposoby czyszczenia i zasady serwisowania sprzętu. Aby był wydajny i niezawodny, powinniśmy ich przestrzegać, a skomplikowane prace serwisowe zlecać profesjonalnym i doświadczonym ekipom. Częstym wymogiem gwarancyjnym jest wykonanie prac montażowych przez certyfikowanych specjalistów HVAC – to jednorazowy wydatek podczas kilkuletniego użytkowania systemu, który zapobiega kosztownym awariom – mówi Sylwia Lenik Product Manager TOSOT Air Conditioning Systems.
Specjaliści branży HVAC zalecają kompleksową konserwację i czyszczenie przynajmniej dwa razy w roku – przed i po sezonie wysokich temperatur. Jest to właściwie minimum, którego powinniśmy przestrzegać, aby cieszyć się wydajną pracą jednostek wewnętrznych i zewnętrznych przez cały rok.

 

Czyszczenie klimatyzacji – dlaczego to tak ważne? 
Zaniedbane urządzenia i filtry znacząco pogarszają jakość powietrza w pomieszczeniu – szacuje się, że za ponad 40% jego zanieczyszczeń odpowiadają brudne systemy klimatyzacji i wentylacji. Długotrwałe przebywanie w takich przestrzeniach naraża nas na obcowanie z groźnymi dla naszego zdrowia bakteriami i wirusami, które mogą nasilać się bóle głowy, alergie, duszności i astmy. Ponadto, gdy nieoczyszczone powietrze nie jest w odpowiedni sposób wentylowane i usuwane, może rozwinąć się Syndrom Chorego Budynku – problem trudny do zdiagnozowania i usunięcia, gdyż zazwyczaj wymaga użycia profesjonalnych środków i narzędzi. Systemy klimatyzacyjne cieszą się coraz większą popularnością – korzystamy z nich na każdym kroku – w pracy, domu, galeriach handlowych i innych budynkach użyteczności publicznej. Aby nie były dla nas szkodliwe, pamiętajmy o ich regularnym czyszczeniu i serwisowaniu.

 

Dowiedz się więcej