Dzięki uprzejmości "Techniki Chłodniczej i Klimatyzacyjnej" (www.tchik.com.pl) zamieszczamy relację z wizyty przedstawicieli firmy Elektronika S.A. (www.elektronika-sa.com.pl) w dwóch fabrykach hiszpańskiego oddziału koncernu ACC Compressors (www.the-acc-group.com).

ACC odpowiada za projektowanie, produkcję oraz dystrybucję sprężarek hermetycznych oraz wyprodukowanych na ich bazie agregatów skraplających. Obsługuje klientów z ponad 80 państw świata. W dwóch zakładach w Sant Quirze oraz Cervera zatrudnia ponad 1100 osób. Wizytówkami zakładów są ISO 14001i TQM.
100 km od Barcelony, w miejscowości Cervera znajduje się nowa fabryka ACC, produkująca sprężarki hermetyczne. Fabryka to 22 000 m² powierzchni produkcyjnej rozmieszczonej w dwóch budynkach 17000 m² i 5000 m² z możliwością zaadoptowania kolejnych powierzchni. Produkcję rozpoczęto we wrześniu 2003 roku. Park maszynowy jest stale modernizowany i uzupełniany nowoczesnymi robotami. Podczas wizyty przedstawicieli Elektronika S.A. instalowano kolejny automat.
W Cervera w ramach trzech równoległych linii produkcyjnych montuje się sprężarki trzech typów S, X i D. Rozpoczęto także produkcję zbiorników cieczy, która na razie zaspokaja potrzeby własne ACC, ale już pod koniec roku 2005 zbiorniki mają trafić także na rynek komercyjny. Procesy produkcyjne są w większości zautomatyzowane, a organizacja produkcji opiera się na dwóch systemach: TPM = Total Productive Maintenance oraz 6Σ (SZEŚĆ SIGMA – program strategiczny zarządzania przedsiębiorstwem do skokowej poprawy jego funkcjonowania – przyp. autora na podst. informacji z polskich materiałów szkoleniowych).
Każdy etap produkcji podlega procesowi właściwej mu kontroli, co powoduje przekazanie do dalszej produkcji tylko urządzeń poprawnie wykonanych na danym etapie, natomiast egzemplarze nie mieszczące się w granicach normy są zwracane do poprawki lub odrzucane z procesu produkcji.
Finalny montaż sprężarek S, X, D to miejsce, gdzie ulokowano całkowicie nową linię montażową. Pomieszczenia wyposażone są w urządzenia do kontroli atmosfery, wilgotności, temperatury i ciśnienia. Panuje tu stałe niewielkie nadciśnienie, aby ograniczyć wpływ kurzu lub innych zanieczyszczeń.
Poniżej zamieszczone fotografie wykonano także w Saint Quirze, w fabryce montażu agregatów skraplających na bazie „czarnych” sprężarek hermetycznych.
Po obejrzeniu linii produkcyjnej typowych agregatów uczestnikom wycieczki pokazano nietypowe wersje agregatów ACC, które produkuje się w tym zakładzie na specjalne, niestandardowe zamówienia klientów.
Poniżej zamieszczamy galerię zdjęć wyknanych przez przedstawicieli firmy Elektronika S.A. w czasie wycieczki po fabrykach ACC Compressors.

Większość czynności przy produkcji wykonują automaty...

...ale są takie czynności, które muszą wykonać ludzie...

...jak np. lutowanie miedzianych rurek...

...i montaż osłon wentylatorów

Jeden z pierwszych etapów montażu agregatów

Prawie gotowa sprężarka

Kontrola szczelności czaszy przez
zanurzenie w cieczy o temp. 50oC
równocześnie z tłoczeniem sprężonego powietrza


"Laboratory of the measure" -
zakładowe laboratorium kontrolno-pomiarowe


Agregaty w punkcie kontrolnym

Gotowe urządzenia przygotowane do pakowania

Gotowe wyroby

Pakowanie - tuż przed opuszczeniem fabryki