Z energią chrońmy klimat
26 kwietnia - Dzień Ziemi 2009.
Z ENERGIĄ CHROŃMY KLIMAT to hasło Dnia Ziemi, wokół którego koncentrować się będą wydarzenia tegorocznego święta: sesje i konferencje popularnonaukowe, konkursy, wystawy i finałowy festyn - 26 kwietnia 2009 r. na Polu Mokotowskim w Warszawie.
Ochrona klimatu jest ważną dziedziną dla Polski. Wiele osób, instytucji i organizacji podejmuje wyzwania, by świadomość ekologiczna kierunkowała działania człowieka na co dzień. Ogromne znaczenie ma zachowanie każdego z nas. Dbanie o najbliższe środowisko powinno stać się nawykiem, choćby poprzez tak proste czynności jak segregacja śmieci, oszczędność energii elektrycznej (wyłączanie zbędnego oświetlenia, zakup energooszczędnych żarówek i sprzętu AGD, nie pozostawianie odbiorników radiowych i telewizyjnych w stanie czuwania), oszczędzanie zużycia wody w gospodarstwach domowych, oddawanie zużytych baterii czy elektrośmieci do przeznaczonych do tego celu punktów zbiórki. - mówi Grażyna Hodun, Koordynator obchodów Dnia Ziemi 2009.
Organizując od 1992 roku obchody Dnia Ziemi Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej zachęca do proekologicznych zachowań i działań na rzecz ochrony środowiska nie tylko mieszkańców Warszawy.
Od 1996 roku Fundacja:
- rozdała około 130 tysięcy sadzonek drzew,
- zebrała około 50 ton makulatury,
- zebrała około 70 ton szkła,
- zebrała około 30 ton zużytych baterii,
- zebrała około 16 ton elektrośmieci,
w zamian
- rozdała 5 tysięcy roślin ozdobnych,
- zorganizowała akcje w obronie warszawskich parków: 1998 i 1999 r. - akcja OCALMY POLE MOKOTOWSKIE, 2003 r. - akcja POPARCIA IDEI PARKU PRZY DWORCU ZACHODNIM,
- zorganizowała konkursy, w których udział wzięło około 70 tysięcy dzieci i młodzieży z całej Polski,
- zebrała podczas festynów Dnia Ziemi w parku Agrykola i na Polu Mokotowskim około 1 000 000 uczestników,
- rozdała 26 000 ekologicznych, lnianych toreb (akcję zapoczątkowaliśmy w 1996 r.),
- postawiła na Polu Mokotowskim KRĄG MEGALITÓW - Pomnik Przyrody i Dziedzictwa Kulturowego (w 2000 roku, w roku 2001 krąg przeniesiony został na teren Biblioteki Narodowej),
- wyłoniła 8 laureatów konkursu CZŁOWIEK ROKU POLSKIEJ EKOLOGII (konkurs organizowany od 2001 r.).