Jakub Niczuk, Prezes Zarządu firmy Niczuk Metall-PL, związany z firmą i branżą HVAC od 2008 roku. Przejął zarządzanie przedsiębiorstwem jako już trzecie pokolenie kontynuując rodzinną tradycję. Rozwój firmy opiera na kluczowych aspektach: jasnej wizji rozwoju, pracy zespołowej opartej na wartościach oraz koncentracji na klientach.

Wywiad z Jakubem Niczuk to kolejna odsłona naszego cyklu

Redakcja: Rozpoczęliśmy na dobre rok 2016. Jak mogą Państwo podsumować ubiegły rok dla branży HVAC?

Jakub Niczuk: Rok 2015 postawił przed nami wiele nowych wyzwań, którym z perspektywy czasu  mogę powiedzieć, udało się sprostać. Ogólna poprawa sytuacji na rynku budowlanym w Polsce przełożyła się na wzrost popytu na nasze produkty, co bardzo nas cieszy.Nowa perspektywa programowo-finansowa Unii Europejskiej to również szansa na realizację kolejnych inwestycji. Zakładam, że w roku 2016 i kolejnych latach ten trend się utrzyma a wartość rynku instalacyjnego, zwłaszcza w zakresie branży inżynierii sanitarnej, będzie systematycznie wzrastać.Jednocześnie na rynku HVAC obserwujemy silne tendencje do zmiany technologii wykonywania instalacji na prostsze. Mam tu na myśli systemy montażu mechanicznego, które zakładają wzrost zużycia elementów mocujących, skrócenie  czasu wykonawstwa i  zmniejszenie wykorzystania tradycyjnych technik łączenia takich jak: spawanie, łączenie za pomocą zapraw cementowych, klejenie czy lutowanie. Mogę śmiało stwierdzić, iż jest to tendencja ogólnoeuropejska, która może zapewnić firmie większą ilość klientów oraz wzrost sprzedaży na obsługiwanych rynkach.

 


R: Co nowego czeka nas w roku 2016 ze strony Niczuk Metall-PL?

J.N.: Firma Niczuk Metall-PL systematycznie będzie poszerzać swoją ofertę mając na uwadze nie tylko zupełnie nowy asortyment, ale również modyfikacje już istniejącego. I tak na przykład w ofercie pojawiły się nowe rozmiary obejm typu Niczuk DUO, nowe profile montażowe, czy druga seria uchwytów do wentylacji, która lada dzień wejdzie do oferty systemu Niczuk.  Planujemy także wiele modyfikacji naszych sztandarowych wyrobów. Nie mogę w tym momencie zdradzać jakie to będą zmiany, ale mogę zagwarantować, że zwiększą one znacznie funkcjonalność oraz ergonomie montażu.  Na przestrzeni 2016 roku planujemy poszerzyć asortyment o obejmy dedykowane budynkom o charakterze historycznym, które do tej pory nie były oferowane przez żadnego innego europejskiego producenta. O szczegółach dowiedzą się Państwo już wkrótce.

Te wszystkie działania mają jeden wspólny mianownik – zwiększenie komplementarności systemu zamocowań Niczuk Metall-PL oraz ugruntowanie postrzegania brandu jako marki pierwszego wyboru. Planujemy także wzmocnić naszą pozycję w krajach nadbałtyckich i Europy Środkowej.

Nasza współpraca z Klientami opiera się od dłuższego czasu na byciu jego partnerem na każdym etapie inwestycji, od projektowania obiektu, aż po pomoc przy oznakowaniu wykonanej przez niego instalacji , doceniającej pracę naszych Instalatorów. Jest to długofalowa polityka naszej firmy i zamierzamy ją rozwijać również w roku 2016.    


Czytaj więcej na temat obejm Niczuk DUO

 

R: Niczuk Metall-PL działa również w środowisku lokalnym, ostatnia inicjatywa to sponsoring klubu sportowego Stomil. Skąd pomysł na takie inicjatywy?

J.N.: Na przestrzeni ostatnich lat staramy się konsekwentnie realizować strategię społecznej odpowiedzialności biznesu, która dotyczy wszystkich działań i obszarów firmy tj. ludzi, produktów, komunikacji, ekologii oraz motywacji i zaangażowania w inicjatywy lokalne. W każdą kategorie wpisane są liczne działania ukierunkowane na realizację wspólnego celu ekonomicznego oraz społeczno - ekologicznego w firmie i jej otoczeniu. Bardzo chętnie angażujemy się w lokalne inicjatywy związane z propagowaniem sportu wśród młodych oraz w małych, lokalnych społecznościach w sąsiedztwie naszej firmy. Z podziwem obserwujemy, że to właśnie one przejawiają największe zaangażowanie w życie społeczne. Mamy nadzieje, że zrozumienie takich działań wśród innych firm będzie rosło tak jak dzieje się to w krajach bardziej rozwiniętych o wyższej świadomości społecznej.

 

Sprawdź co Niczuk Metall-PL robi po godzinach


R: Jakie są prognozy wg Państwa na rok 2016 w szeroko rozumianym rynku inżynierii sanitarnych?

J.N.: W mojej opinii rynek HVAC utrzyma trend sukcesywnego rozwoju. Już fakt, że mówimy o takiej branży jak HVAC jest sukcesem i świadczy o zmianach w tym kierunku. W Polsce od wielu lat utrzymuje się tendencja wzrostowa w ilości montażu systemów klimatyzacyjnych, wentylacyjnych oraz zabezpieczeń ppoż. a poziom zużycia energii będzie zbliżał się do poziomu zużycia energii w krajach zachodnich.  

Zmiany te wynikają nie tylko ze zmian klimatycznych w naszym położeniu geograficznym, ale także z komfortu termicznego jaki chcemy osiągnąć w każdej porze roku. Nowoczesne technologie i rozwiązania w tym zakresie są pożądane na polskim rynku i pomimo, że zwiększają koszty danej inwestycji to w trakcie eksploatacji obiektu zużycie energii jest mniejsze i bardziej przyjazne dla środowiska.Jednocześnie  wzrost kosztów energii i konieczność dostosowania prawa w zakresie ochrony środowiska do regulacji UE powodują, że świadomość inwestorów jest większa i chętniej wdrażają nowatorskie rozwiązania.Wszystko to sprawia, że jestem bardzo dobrej myśli, jeśli chodzi o perspektywy rozwoju tej branży.


Zapoznaj się z pełną ofertą


R: Firma stawia mocno na doradztwo dla Projektantów, programy obliczeniowe, opracowania techniczne samodzielnych podwieszeń jak również kompleksowe mocowania instalacji dla całych obiektów. Czy widzą Państwo potrzebę coraz większego wsparcia technicznego na rynku?

J.N.: Jak najbardziej tak. Przyjęte w ostatnich latach założenia do strategii w tym zakresie sprawdzają się, szczególnie, że opracowania koncepcyjne podwieszeń poszczególnych instalacji stają się coraz bardziej skomplikowane. Instalatorzy czują się bezpieczniej, ponieważ wybierając nasz produkt otrzymują także wsparcie w zakresie doradztwa technicznego. Zmniejszone do zera ryzyko złego doboru zawiesi powoduje, że mogą precyzyjniej skalkulować ofertę składaną następnie inwestorom, a co za tym idzie stać się bardziej konkurencyjni. Takie wsparcie umożliwia instalatorom skoncentrowanie się na efektywności ich pracy. Poza tym tu nie ma miejsca na schematy, ponieważ specyfika każdej budowy i  wymagania inwestora są różne. Projektant przygotowujący wspomniane opracowanie musi mieć nie tylko precyzyjne narzędzia obliczeniowe, ale również otwarty umysł na coraz bardziej nowatorskie i funkcjonalne rozwiązania.

Firma zapewnia Klientom doradztwo techniczne na każdym etapie inwestycji. Zarówno doradcy techniczni jak i opiekunowie regionu udzielają wsparcia w siedzibie firm jak i bezpośrednio na placu budowy w zakresie doboru asortymentu, optymalizacji kosztów podwieszenia instalacji czy prawidłowego montażu. W przypadku złożonych projektów inżynierowie projektanci służą również swoją wiedzą wspomagając biura projektowe, inwestorów i wykonawców poprzez wykonanie projektu podwieszenia instalacji z zachowaniem zasad sztuki inżynierskiej.

Narzędziem, które spotkało się z dużym zainteresowaniem biur projektowych, to program obliczeniowy składający się z trzech modułów: Belka, Rama i Kompensacje. Usprawnia on obliczenia potrzebne przy doborze elementów systemu zamocowań i przedstawia precyzyjne wyniki w przejrzystej formie. Narzędzie te udostępniamy bezpłatnie wykonawcom pracującym na naszym systemie.Cel na 2016 to także edukowanie przyszłych inżynierów uczelni wyższych Wydziałów Budownictwa, Architektury czy Inżynierii Środowiska w ramach cyklu wykładów otwartych realizowanych pod hasłem Akademia Młodego Inżyniera.

Skontaktuj się z Doradcą

 

R: Czy dostrzegają Państwo jakieś problemy, z którymi zmaga się w tej chwili branża w Polsce?

J.N.: Dynamiczny rozwój branży oraz bark wystarczającej edukacji w szkołach zawodowych  powoduje ciągły niedobór wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Powoduje to wzrost kosztów pozyskania takich osób i ogranicza wykorzystanie potencjału rynku.  Firmy wykonawcze często nie mają możliwości edukowania czy podnoszenia umiejętności swoich instalatorów. Zdarza się, choć już nie tak często jak jeszcze dwa czy trzy lata temu, że przyzwyczajenia, utarte schematy pracy instalatorów wygrywają z nowinkami technicznymi i innowacyjnymi rozwiązaniami. Dlatego też w tym roku będziemy kłaść duży nacisk na organizację szkoleń w zakresie możliwości wykorzystywania naszego systemu zamocowań nie tylko dla kierowników grup montażowych, ale i samych instalatorów. Już zostały podjęte kroki, aby szkolenia dokształcające dla zainteresowanych mogły się odbyć w każdym rejonie Polski.  W końcu jesteśmy Waszym partnerem.  R: Czy polski produkt to źródło przewagi konkurencyjnej na rynku?  

J.N.: Czy w związku z tym są w perspektywie rozwoju firmy rynki zagraniczne, na których chcieliby Państwo uzyskać partnerów handlowych?Naszym niekwestionowanym atutem, coraz bardziej docenianym na rynku, jest fakt, że jesteśmy firmą z całkowicie polskim, rodzinnym kapitałem, pozostającym w niezmiennej formie od 1957. Jestem trzecim pokoleniem, które prowadzi zespół specjalistów i pełnych pasji ludzi do coraz silniejszej pozycji firmy na rynku. Możliwość zarządzania firmy z jednego miejsca oaz powyższy fakt braku rozmycia decyzyjności działań powoduje, że działamy  najszybciej wśród naszych konkurentów W związku z tym, iż mamy własny zespół konstruktorów, narzędziownie, a od kilku lat także centrum rozwojowo-badawcze, możemy dynamicznie kreować i wprowadzać bezpieczne i wysokojakościowe  rozwiązania.Nasz polski produkt jest również bardzo ciepło przyjmowany w krajach sąsiednich i byłego Związku Radzieckiego. Intensyfikujemy działania, żeby powielić ten model działania także na te kraje. W ostatnim czasie w Wilnie otworzyliśmy przedstawicielstwo odpowiedzialne za region Litwy, Łotwy i Estonii. Ostatnie kroki poczyniliśmy na Węgrzech. Pierwsze sukcesy mamy już za sobą. Zachęcamy inne firmy do działania w tym kierunku.Na sam koniec, chcielibyśmy się dowiedzieć, że w tym roku można się z Państwem spotkać, czy biorą Państwo udział w tegorocznych wydarzeniach branżowych?

J.N.: Korzystając z możliwości chciałbym już dziś zaprosić Państwa na najbardziej prestiżowe wydarzenie tego roku w branży HVAC, a mianowicie Targi Instalacje w Poznaniu w dniach 25-29 kwietnia 2016.  Podczas targów Niczuk Metall-PL zaprezentuje  w niekonwencjonalny sposób zalety sztandarowego produktu firmy obejmy typu Niczuk EXPERT oraz instalacje i ich montaż. Nic więcej nie zdradzę, a wszystkich zainteresowanych już dziś zapraszam na stoisko nr 63A. 

Odpowiedzi udzielił Prezes Zarządu Niczuk Metall-PL
Jakub Niczuk

Dziękuję za rozmowę. Życzymy samych sukcesów w 2016 roku i zrealizowania wszystkich założonych celów!


Komentarze

  • Nasi górą!!

    Oby tak dalej:)

  • sylwetki

    W naszej firmie zawsze czekamy na ten cykl i jest dla nas zawsze niespodzianką kto tym razem się pojawi :) Niczuka się nie spodziewaliśmy w ogóle! Fajnie że pojawiają się i duże firmy i małe, i trochę z klimatyzacji i trochę z wentylacji. Może czas na ogrzewanie - choć to nie jest Wasz najmocniejszy profil?

  • polska

    Polska firma, z rodzinną tradycją - kto by powiedział! gratulacje!