Dwutlenek węgla uważa się za szczególnie podstępny rodzaj zanieczyszczenia powietrza. Jest on ubocznym produktem spalania i oddychania ludzi: każdy z nas w ciągu godziny produkuje około 20 l dwutlenku węgla. Za optymalną granicę poziomu dwutlenku węgla w pomieszczeniach domowych przyjmuje się do 1000 ppm, w biurach 1400 ppm (już wtedy powietrze odbieramy jako nieświeże). Gdy poziom CO2 osiągnie wartość 2500 ppm, robi się niebezpiecznie.

Wyniki badań z pomiarów natężenia dwutlenku węgla w domu bez i z rekuperacją.
STĘŻENIE DWUTLENKU WĘGLA W POMIESZCZENIACH NIE POWINNO PRZEKRACZAĆ 1000 PPM.
2500 ppm TO WARTOŚĆ NIEBEZPIECZNA DLA ZDROWIA CZŁOWIEKA POWODUJĄCA BÓL GŁOWY I MDŁOŚCI.


Badanie wykonano w dwóch identycznych warunkach we wrześniu 2013 r.

Wykres 1 (dom z rekuperacją) pokazuje start z pozycji około 900 ppm i utrzymanie się stężenia CO2 na tym samym poziomie w pomieszczeniu przez całą noc aż do 7 rano. Na podobnie stałym poziomie pozostaje poziom wilgoci w powietrzu (kolor zielony). Wykres 2 (dom bez rekuperacji z tradycyjną wentylacją grawitacyjną) pokazuje start z pozycji około 1000 ppm i stały wzrost stężenia CO2 w pomieszczeniu aż do około 2800 ppm w szczytowej fazie. Warto także zwrócić uwagę na rosnący w ciągu całej nocy poziom wilgoci w powietrzu (kolor zielony).

Wykres

WNIOSKI nasuwają się same: w domu bez wentylacji mechanicznej przy zamkniętych oknach i lekko uchylonych drzwiach poziom dwutlenku węgla rośnie przez całą noc aż do momentu osiągnięcia wartości 2800 ppm (około 5 rano). W domu z rekuperacją poziom dwutlenku węgla pozostaje taki sam przez całą noc i nie przekracza 1000 ppm.

----------------------------------------

Chcę skonsultować montaż rekuperacji w moim domu ->> TUTAJ