Strefa wejściowa we współczesnym budownictwie ma znaczenie nie tylko funkcjonalne ale przede wszystkim reprezentacyjne. Estetyka wnętrza i komfort osób przebywających w holu wejściowym nowoczesnego biurowca, banku, apartamentowca, urzędu lub innego obiektu użyteczności publicznej stanowią więc jedne z najbardziej istotnych cech tej części budynku. Sporym problemem strefy wejściowej są często otwierane drzwi zewnętrzne, powodujące utratę energii oraz przeciągi, uciążliwe dla przebywających w niej osób. Stosowane od lat wiatrołapy eliminują wprawdzie te niedomagania, ale nie są chętnie stosowane przez projektantów, gdyż zwykle uniemożliwiają optymalne wykorzystanie tej wizytowej przestrzeni.

Zgodnie z dobrą praktyką oraz obowiązującymi przepisami alternatywą dla wiatrołapów są kurtyny powietrzne. Te jednak, oprócz skutecznego ograniczania wymiany ciepła przez otwarte drzwi oraz oczekiwanych przez użytkownika niskich kosztów eksploatacji, powinny pasować do reprezentacyjnego charakteru przestrzeni, w której są zamontowane. Zatem walory estetyczne i cicha praca to, oprócz skuteczności działania i energooszczędności, najważniejsze cechy tych urządzeń, stanowiących ważny element technicznego i estetycznego wyposażenia współczesnego budynku. 


Kurtyny powietrzne ograniczają wymianę powietrza przez otwarte drzwi zewnętrzne, zabezpieczając wnętrze budynku przed napływem zimą zimnego a latem ciepłego powietrza, oraz owadów i zanieczyszczeń. Zasada działania jest prosta. Kurtyna w całej płaszczyźnie drzwi lub bramy wytwarza intensywny strumień powietrza, ukierunkowany pionowo lub poziomo, stycznie do płaszczyzny otworu drzwiowego.


Pewna część tego strumienia (od strony użytkowej) cyrkuluje wewnątrz ochranianego pomieszczenia. Warstwa zewnętrzna, stanowiąca około 20% wytworzonego strumienia, porywa próbujące dostać się do pomieszczenia powietrze zewnętrzne i razem z nim i potencjalnymi zanieczyszczeniami wypływa na zewnątrz budynku. Zatem z pracą kurtyny wiąże się pewna utrata powietrza wewnętrznego przez otwór drzwiowy. Mimo to stanowi ona jedną z najskuteczniejszych metod ograniczania swobodnej wymiany powietrza i utraty energii. 


W celu osiągnięcia wymaganej skuteczności działania prędkość ruchu powietrza w świetle otwartych drzwi nie powinna być mniejsza, niż 2 m/s. Dla wytworzenia takiego strumienia powietrza na całej powierzchni często dużego otworu drzwiowego wymagana jest spora moc wentylatora. Skonstruowanie odpowiednio wydajnego urządzenia stanowi nie lada wyzwanie, szczególnie, że urządzenie to powinno być energooszczędne, ciche i zamknięte w niewielkiej, estetycznej obudowie. W celu zmniejszenia zużycia energii można wprawdzie załączać wentylator jedynie przy otwartych drzwiach, ale tu potrzebne są rozwiązania techniczne, pozwalające na uruchomienie urządzenia z pełną wydajnością w ułamku sekundy, podczas otwierania się drzwi. Wymagana do tego celu niewielka bezwładność wirnika niestety nie idzie w parze z potrzebą dużej wydajności. 

Inżynierowie VTS, wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenia produkcyjne i eksploatacyjne, opracowali nową, innowacyjną konstrukcję kurtyny WING, łączącą walory funkcjonalne i estetyczne, wychodzącą naprzeciw obecnym wymaganiom dotyczącym akustyki i energooszczędności. Uzyskano najcichszą kurtynę z obecnie dostępnych na rynku. Dzięki specjalnym rozwiązaniom, redukującym opory przepływu powietrza oraz zastosowaniu silników EC a także precyzyjnie dopracowanemu wirnikowi i układowi kierownic strukturyzatora powietrza udało się ograniczyć zużycie energii elektrycznej, jednocześnie uzyskując wymagany zasięg strugi powietrza i wyjątkowo krótki czas rozruchu do pełnej wydajności. Innowacyjny, estetyczny kształt kurtyny WING jest swoistym dopełnieniem jej niedoścignionej doskonałości. 

Jakość zastosowanych rozwiązań umożliwia udzielenie bezterminowej gwarancji na obudowę oraz 5 letniej gwarancji na finalny produkt.  

Nowa kurtyna WING firmy VTS, będącej od wielu lat wiodącym światowym producentem kurtyn powietrznych redefiniuję kategorię kurtyn dostarczając inwestorom produkt wzorniczo wpisujący się w najnowsze trendy o parametrach dopasowanych do potrzeb każdego wnętrza.

Dzisiaj największą przewagę w zakresie funkcjonalności, estetyki i energooszczędności stwarza innowacyjność. Wzornictwo jest jednym z najlepszych narzędzi dostarczania innowacyjnych rozwiązań, stawiających w centrum potrzeby użytkowników. Z pasji do designu i marzenia o osiąganiu wybitnych wyników powstała kurtyna powietrzna WING łącząca niebanalna formę i mistrzowskie wykonanie. Opływowy, zwieńczony pokrywą boczną o strukturze diamentu, niemal niewidzialny WING jest owocem myśli inżynieryjnej, gdzie konstrukcja urządzenia została przemyślana tak, by zapewnić mu subtelność idealnie dopasowaną funkcjonalnie i estetycznie do każdego rodzaju wnętrza. Przeobrażając wizje projektanta w materię uzyskano produkt, który w świecie seryjnej perfekcji dla masowego odbiorcy jest prawdziwym luksusem dzięki swej unikalnej koncepcji. Przemyślany w formule „smart” jest intuicyjny w obsłudze i prosty w montażu.
Wielkości i typy oferowanych kurtyn:

Dla uzyskanie wymaganej skuteczności kurtyn powietrznych powinny one swoim działaniem obejmować całą powierzchnię otworu drzwiowego. Kurtyny WING dostępne są w wykonaniu 100, 150 i 200 cm długości. 

W przypadku większych otworów należy stosować kilka kurtyn, zamontowanych obok siebie. Wszystkie typy kurtyn WING przystosowane są do montażu pionowego i poziomego – tak indywidualnego jak i w grupie.

Zabezpieczenie drzwi do budynków biurowych, mieszkalnych i użyteczności publicznej powinno odbywać się za pomocą kurtyn WING, wyposażonych w nagrzewnice powietrza. Dostępne są kurtyny WING WH z nagrzewnicami wodnymi o mocy grzewczej 7,5 do 28 kW, oraz WING EH z nagrzewnicami elektrycznymi o mocy grzewczej 2 do 15 kW.  Lokalizacja nagrzewnic w oknie kraty wlotowej ułatwia ich serwis i umożliwia pełne wykorzystanie powierzchni grzewczej, co w połączeniu ze sporymi rozmiarami pozwala na uzyskanie dużej   wydajności cieplnej przy jednocześnie niewielkich oporach przepływu powietrza. Zastosowane dwurzędowe nagrzewnice wodne mogą być zasilone czynnikiem o niskich parametrach. Zastosowanie grzałek elektrycznych, wyposażonych w radiator, spowodowało obniżenie ich temperatury o połowę, co w połączeniu z zabezpieczeniem termicznym chroni kurtynę przed przegrzaniem nawet po zatrzymaniu pracy silnika.


Oprócz drzwi wejściowych kurtyny mogą zabezpieczać również bramy transportowe do budynków przemysłowych i handlowych. Wówczas nie zawsze potrzebujemy podgrzewania tego powietrza i do takich zastosowań wykorzystywane są zimne kurtyny, bez nagrzewnic powietrza. 


Dostosowanie wydajności kurtyny do wielkości otworu drzwiowego odbywa się za pomocą trzystopniowego regulatora prędkości obrotowej wentylatora. Dzięki małym oporom przepływu powietrza i specjalnej konstrukcji charakteryzuje się on wyjątkowo niskim zużyciem energii elektrycznej. Opcjonalne zastosowanie do wszystkich rodzajów kurtyn silników EC w klasie efektywności IE4 (ERP2015) gwarantuje jeszcze wyższą efektywność.

 

 

Wyposażenie dodatkowe


W łącznej ofercie z kurtynami WING dostępne są sterowniki, zawory z siłownikami oraz uchwyty do montażu sufitowego i naściennego. 

Podsumowanie


Kurtyna powietrzna WING to urządzenie nowej generacji stworzone z zamiłowania do dystyngowanej formy oraz technologicznego zaawansowania – charakterystycznych dla szybowców. Minimalistyczna obudowa o opływowym kształcie skrzydła sprawia wrażenie pływającej w powietrzu. Zwieńczona diamentem obudowa kryjąca doskonałe komponenty w innowacyjnej bryle kurtyny wyznacza nowe standardy dla kategorii kurtyn. WING łącząc unikalne wzornictwo oraz doskonałą wydajność definiuje obraz kurtyny powietrznej na nowo.

 

W ofercie VTS znajdzie się już od 16 maja 2016r.

 

Zapytaj o produkt