Norweski producent urządzeń wentylacyjnych Covent kilka lat poszukiwał optymalnej sprężarki z regulacją wydajności. Wreszcie znalazł właściwe rozwiązanie: to sprężarka tłokowa ECOLINE z systemem regulacji wydajności CRII firmy BITZER.

Weź wentylację sprytem!

Jako wiodący norweski producent urządzeń wentylacyjnych z i bez funkcji chłodzenia, firma Covent już od 2012 roku poszukiwała dopasowanego systemu regulacji wydajności. Przedsiębiorstwo to ma ponad 40 lat doświadczenia w produkcji urządzeń wentylacyjnych. W Bjerkreim – niewielkiej miejscowości na południowym wschodzie Norwegii, 60 kilometrów na południe od Stavanger – 100 pracowników wytwarza corocznie około 1.200 sztuk urządzeń wentylacyjnych. Norwegowie stawiają przy tym na różnorodność zastosowań, oferując urządzenia o wydajności od 1.000 do 100.000 m3/h. Roczny obrót zakładu w Bjerkreim wynosi od 20 do 25 milionów euro.

W seryjnej produkcji od sierpnia 2015

Począwszy od sierpnia 2015 roku nowy typoszereg urządzeń Covent z Bjerkreim jest wyposażony w sprężarki tłokowe ECOLINE z systemem regulacji wydajności CRII firmy BITZER – zamówienie opiewa na około 150 sprężarek rocznie. Oznacza to, że od tej pory we wszystkich urządzeniach wentylacyjnych ze zintegrowaną funkcją chłodzenia tej norweskiej firmy stosowane są sprężarki tłokowe z regulacją wydajności firmy BITZER. „Wiele naszych urządzeń jest przystosowanych do pracy ze zmienną wydajnością, dlatego potrzebujemy układu chłodzącego, który będzie działał niezawodnie zarówno przy dużej, jak i małej mocy wentylacji i umożliwiał elastyczną regulację wydajności” – mówi Jostein Jensen, manager techniczny w firmie Covent. „Decydujące dla nas ulepszenie polega na tym, że uzyskaliśmy w tej chwili możliwość nie tylko trójstopniowej kontroli wydajności dla dwóch sprężarek, jak dotychczas – ale także możemy regulować wydajność każdej ze sprężarek tłokowych ECOLINE z osobna. Oznacza to większą efektywność całego systemu i redukcję kosztów instalacyjnych. Właśnie dlatego zastąpiliśmy dotychczasowe sprężarki urządzeniami ECOLINE ze zintegrowanym systemem regulacji wydajności CRII firmy BITZER.“

Wysokie wymagania

Wymagania postawione przez Norwegów były wysokie: oczekiwali oni rozwiązania z funkcją regulacji wydajności, nadającego się do szerokiego spektrum zastosowań i zapewniającego wysoką efektywność pracy układu. Instalacja miała być ponadto łatwa w obsłudze i niezawodna. Wszystkie te wymagania spełnił duet ECOLINE - CRII. Firma BITZER zaprojektowała szyty na miarę system regulacji wydajności dla swojego sprawdzonego typoszeregu sprężarek tłokowych ECOLINE. W zależności od warunków eksploatacji i stosowanego czynnika chłodniczego, sprężarka z regulacją CRII dzięki specjalnie dopasowanemu algorytmowi umożliwia niemal bezstopniowe sterowanie wydajnością. W ten sposób sprężarkę można optymalnie dopasować do każdych warunków eksploatacji. Intensywne testy prowadzone w najrozmaitszych warunkach ostatecznie przekonały Norwegów do duetu ECOLINE i CRII.

Właściwy partner

Już od 2012 roku poszukiwaliśmy odpowiednich sprężarek z dobrym systemem regulacji wydajności. Jednak dopiero w firmie BITZER znaleźliśmy dokładnie to, czego szukaliśmy“ – opowiada Johan Jakobsen, manager ds. sprzedaży w firmie Covent. „Od razu przystąpiliśmy do negocjacji i już na początku 2015 roku ruszyliśmy z projektem. Połączenie sprężarki ECOLINE i regulacji CRII okazało się dla nas idealne, otwierając również wiele opcji na przyszłość. W tym zakresie pozostajemy w stałym kontakcie z firmą BITZER.“ Już na początku projektu obaj partnerzy Covent i BITZER zaprosili do współpracy szwedzką firmę REGIN. Dostosowała ona produkowany przez siebie regulator do wymagań systemowych układu CRII, co pozwoliło na optymalną współpracę obu urządzeń. Późniejszy sukces przedsięwzięcia potwierdził słuszność kooperacji: na początku sierpnia 2015 r. klienci odebrali pierwsze urządzenia wentylacyjne Covent ze sprężarkami tłokowymi BITZER i regulacją CRII. „Dzięki systemowi regulacji wydajności CRII z układem odłączania cylindrów, sprężarki tłokowe ECOLINE umożliwiają całkowicie indywidualne i elastyczne dopasowanie do panujących warunków eksploatacji“ – mówi Ralf Gasper, dyrektor ds. sprzedaży na Europę Północną i Kraje Bałtyckie w firmie BITZER. „W ten sposób BITZER zwiększa efektywność systemu, odciąża środowisko naturalne oraz redukuje koszty eksploatacji po stronie klienta.“

 
Elastyczna regulacja wydajności

2-, 4- i 6-cylindrowe sprężarki typoszeregu ECOLINE z regulacją CRII mają wyjątkowo szeroki zakres regulacji od 10 do 100%. Sprężarki pracujące parami mogą zmniejszyć swoją wydajność nawet do poziomu 5%. Sercem systemu CRII sprężarek tłokowych ECOLINE jest nowo skonstruowany wydrążony tłok sterujący. Umożliwia on większą częstotliwość przełączania, łagodząc w ten sposób fluktuacje wydajności, temperatury i ciśnienia. Dzięki temu, w połączeniu z rozszerzonym zakresem regulacji, zapewniona jest większa efektywność systemu. System CRII jest wstecznie kompatybilny i może być instalowany w sprężarkach typoszeregu ECOLINE w wersjach 2-, 4-, 6- lub 8-cylindrowych. Paleta kompatybilnych sterowników jest wyjątkowo szeroka – wielu międzynarodowych producentów oferuje urządzenia sterujące pasujące do systemu CRII.