Niemal od roku obowiązuje nowa norma kontrolna ISO 16890, dzięki której można precyzyjniej określić wydajność filtrów w systemach wentylacyjnych. Ułatwia ona wykonawcom i użytkownikom podjęcie decyzji, co do wyboru komfortowego rozwiązania. Oryginalne filtry Zehnder, wykorzystywane m.in. w centrali wentylacyjnej Zehnder ComfoAir Q, spełniały wymogi nowej normy, jeszcze zanim ta klasyfikacja została wprowadzona.

Każdy człowiek w ciągu doby wdycha do płuc średnio 15kg powietrza. Tą drogą najdrobniejsze cząsteczki, których nie widać gołym okiem, trafiają do płuc i układu krwionośnego. Powodują one nie tylko zaburzenia snu, pogarszają samopoczucie czy negatywnie wpływają na naszą koncentrację i sprawność. Zwiększają też ryzyko wystąpienia alergii, astmy i wielu innych chorób.

Kurz, pyłki i cząsteczki sadzy, które dostają się przez otwarte okna, są jednymi z głównych źródeł drobnego pyłu we wnętrzach. Natomiast systemy wentylacyjne Zehnder efektywnie separują z powietrza drobny pył, pyłki i inne cząsteczki oraz zapewniają świeże powietrze we wnętrzu.

 

Norma ISO 16890 - rzeczywiste, jednoznaczne oceny
Do niedawna dla filtrów obowiązywał wyłącznie standard EN 779, który w testach laboratoryjnych klasyfikował je tylko na podstawie jednej wielkości cząsteczek. Nowa norma ISO 16890, która zastępuje ten standard, dzieli filtry na cztery różne klasy drobnych pyłów:

  • ISO ePM1, takie jak np. cząsteczki spalin, ≤1µm
  • ISO ePM2,5, takie jak np. pył, ≤2,5µm
  • ISO ePm10, takie jak np. pyłki, ≤10µm
  • ISO Zgrubny, takie jak np. włosy lub piasek, >10µm

Aby zostać przydzielonym do jednej z tych kategorii, filtr musi zatrzymywać przynajmniej 50% określonych cząsteczek.

 

Wysoka skuteczność filtrów w centrali wentylacyjnej Zehnder ComfoAir Q
Oryginalne filtry Zehnder odpowiadały klasom drobnych pyłów, określonym w nowej normie dotyczącej filtrów powietrza, jeszcze zanim ta weszła w życie. Zapewniają one zrównoważoną i energooszczędną pracę systemów wentylacyjnych, jak również pełną sprawność działania nowoczesnej serii central wentylacyjnych Zehnder ComfoAir Q. Centrale te wyróżnia najwyższa wydajność i efektywność energetyczna. Atutem jest przyjazny dla wykonawcy i bezproblemowy montaż, intuicyjna procedura pierwszego uruchomienia oraz unikalna możliwość przekształcenia wersji z lewej na prawą. Warto podkreślić wysoką estetykę wykonania i cichą pracę, jak również bardzo szeroki program wariantów sterowania. Natomiast rozszerzona, 5-letnia gwarancja, to wyraz pewności producenta co do wysokiej jakości wykonania.

Połączenie systemu wentylacyjnego z filtrami Zehnder zapewnia pozytywny bilans energetyczny w nowym budownictwie lub budynkach po modernizacji.

 

Dowiedz się więcej