Odsetek alergików stale rośnie. Objawy na pozór niezbyt groźne, jak kichanie, pieczenie oczu czy bóle głowy, są dla wielu osób bardzo uciążliwe i bez znaczenia jest to, że wiele pyłków znajduje się na zewnątrz. We własnym mieszkaniu jesteśmy narażeni na kurz, pyłki roślin czy grzyby i pleśnie. Ryzyko ich pojawiania jesteśmy jednak w stanie minimalizować, stosując odpowiednią wentylację i klimatyzację.

Zamknięte pomieszczenia mieszkalne są miejscem, w którym bardzo dobrze czują się różnego rodzaju alergeny, szkodliwe dla naszego zdrowia. Dla przykładu kurz stanowi idealne pożywienie dla roztoczy, wywołujących wśród nas wiele niechcianych reakcji. Brak odpowiedniego systemu wentylacyjnego prowadzi do zbyt dużej wilgotności pomieszczeń, a takie warunki doskonale sprzyjają rozwojowi bakterii.
 
Wietrzenie
Regularne wietrzenie pomieszczeń mieszkalnych jest jednym ze sposobów zminimalizowania zagrożenia dla różnych reakcji alergicznych. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że ten proces może być dla nas też w pewnym sensie niebezpieczny, głównie dlatego, że przez otwarte okna do naszych wnętrz mogą dostać się uczulające pyłki. Z tego względu na wietrzenie mieszkania nie powinniśmy decydować się przede wszystkim rano i wieczorem, a także unikać go w wyjątkowo ciepłe dni.
 
zdjęcie

Wentylacja
Skuteczną wymianę powietrza powinien zapewniać nam odpowiedni system wentylacyjny, dlatego też powinniśmy zwracać uwagę na to, czy wszystkie odpływy wentylacyjne posiadają dobrą drożność, czyli przepuszczalność powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem kanałów w kuchni i łazience. Jednym ze skutecznych rozwiązań jest instalacja wentylacji grawitacyjnej, która jest wystarczająca w przypadku domów znajdujących się na obrzeżach miast czy na wsiach. Jeśli mieszkanie znajduje się w centrum miasta, gdzie powietrze jest bardziej zanieczyszczone, warto jest ją wspomagać np. poprzez montaż na ścianach zewnętrznych budynków tak zwanych nawiewników. Aby wentylacja pomieszczeń mieszkalnych była skuteczna, powinniśmy zwrócić uwagę również na system grzewczy. Tutaj należy unikać przede wszystkim grzejników wentylacyjnych, stawiać możemy z kolei na nowoczesne piece gazowe, elektryczne czy kaloryfery centralnego ogrzewania. Nie zapominajmy również o odpowiedniej szczelności rur i konstrukcji komina.
 
Klimatyzacja

Osoby narażone na działanie alergenów mogą również korzystać z klimatyzatorów, które dzięki zastosowaniu coraz to nowocześniejszych funkcji, mogą okazać się niezwykle pomocne. Mowa tutaj m.in. o funkcji jonizacji powietrza, dzięki której różnego rodzaju szkodliwe mikroorganizmy są zatrzymywane, a pomieszczenie napełnia się czystym i świeżym powietrzem. Wirusom i grzybom znajdującym się w kurzu mogą przeciwdziałać też specjalne filtry. Aby klimatyzatory były w stanie nam pomóc, powinniśmy o nie dbać, systematycznie konserwując. Do naszych zadań powinno należeć regularne czyszczenie lub ewentualna wymiana zużytych filtrów.

Inne porady dotyczące wentylacji i klimatyzacji pomieszczeń znajdziesz na stronie castorama.pl.

Źródło: ''