Silniki stosowane w przemyśle mają znaczący udział w poborze energii elektrycznej na świecie. Wartości te są na tyle duże, że na ich zmniejszeniu zależy nie tylko użytkownikom silników ponoszącym koszty, ale także parlamentom wielu krajów. Przepisy wydawane przez Unię Europejską nakładają na producentów urządzeń elektrycznych obowiązek stosowania coraz bardziej sprawnych napędów.

Firma VTS podążając swoją długotrwałą strategią znajduje przekonanie wśród swoich wieloletnich klientów, wprowadzając silniki energooszczędne EC – jako standard w nagrzewnicach wentylatorowych Volcano i kurtynach powietrznych Wing.

 

Znane urządzenia z nowym sercem
Sercem każdego urządzenia tłoczącego powietrze określa się zespół wentylatorowy, tzw. wirnik napędzany silnikiem. Odpowiada on za główne parametry pracy urządzenia. Inżynierowie VTS, posiadający wieloletnie doświadczenie produkcyjne i eksploatacyjne, zoptymalizowali pod względem aerodynamicznym kształt wirnika osiowego w Volcano i promieniowego w Wing, co pozwoliło na maksymalizację wydajności. Oszczędność energetyczna uzyskana na wentylatorze idzie w parze z oszczędnością wynikającą z zastosowania wysokosprawnych silników EC (Rys. 1).

 

Co wyróżnia silniki EC?
Są to silniki prądu stałego, w których zamiast szczotek zastosowano elektrycznie sterowany komutator. Ponadto cewki są nieruchome, a magnesy znajdują się na wirniku. Podstawową zaletą silników bezszczotkowych jest znacznie wyższa trwałość i niezawodność, wynikająca z wyeliminowania z konstrukcji szczotek, będących najszybciej zużywającym się elementem mechanicznym silnika, a tym samym najczęstszą przyczyną awarii. Rezygnacja z konstrukcji szczotek, pozwala, by jedynym zużywającym się elementem silnika były jego łożyska. Silniki bezszczotkowe zapewniają też cichszą pracę silnika oraz wyższą sprawność energetyczną.

 

Porównanie silników EC do AC:

 • niższe zużycie energii elektrycznej,
 • wyższa sprawność w całym zakresie regulacji,
 • większa trwałość,
 • niższe koszty obsługi,
 • cichobieżność przy znacznych prędkościach obrotowych,
 • możliwość płynnej regulacji wydajności za pomocą sygnału 0-10V DC lub MODBUS RTU,
 • mniejszy rozmiar silnika przy tej samej mocy.

 

Korzyści dla użytkowników płynące ze stosowania silników EC
Wysoka sprawność silników EC bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych. Dla klienta to nic innego, jak realne oszczędności. Ponadto istnieje możliwość łączenia 8 urządzeń do jednego sterownika VOLCANO EC bądź WING EC, a w ten sposób pomniejszenia także kosztów inwestycyjnych. Silniki EC są wstanie przynieść o 40% niższe koszty eksploatacji niż silniki poprzedniej generacji. Poza czynnikami finansowymi, warto także zaznaczyć, że wybór urządzeń z silnikiem EC to przede wszystkim komfort, płynący z cichej pracy urządzeń - płynne sterowanie prędkością obrotową pozwala na dopasowanie urządzenia do własnych potrzeb. Ponadto klient może spać spokojnie – urządzenia VTS objęte są 5 letnią gwarancją oraz wykonane z dbałością o środowisko naturalne. 


Rys.1. Widok z boku na silnik EC, który stanowi standardowe wyposażenie nagrzewnic wentylatorowych Volcano oraz kurtyn powietrznych Wing firmy VTS.

 

Dedykowane sterowanie
Wykorzystanie wszystkich właściwości Volcano oraz Wing możliwe jest dzięki odpowiednimu systemowi sterowania. VTS oferuje sterowniki mikroprocesorowe odpowiednie do m.in. regulacji prędkości obrotowej czy programowania harmonogramu pracy. Sterowniki (Tab.1) doskonale wpisują się w najnowsze trendy, spełniając najwyższe wymagania techniczne i estetyczne. 

Sterownik VOLCANO EC Sterownik WING EC
 • Współpraca z zewnętrznymi czujnikami temperatur,
 • Kalendarz czasu pracy nagrzewnicy dla dni roboczych i weekendu,
 • Praca w systemach BMS,
 • Możliwość automatycznej oraz 3-stopniowej regulacji prędkości obrotowej,
 • Możliwość podłączenia nawet 8 nagrzewnic do jednego sterownika!
 • Współpraca z czujnikiem otwarcia drzwi,
 • Kalendarz czasu pracy kurtyny dla dni roboczych i weekendu,
 • Praca w systemach BMS,
 • 3-stopniowa regulacja prędkości obrotowej i 2-stopniowa regulacja mocy grzani,
 • Możliwość podłączenia nawet 8 kurtyn do jednego sterownika!

Tab. 1 Zdjęcie i opis sterowników VOLCANO EC i WING EC

Sam sterownik Volcano EC i Wing EC może sterować jedną nagrzewnicą czy kurtyną, ale jego ogromną zaletą jest możliwość wysterowania grupy do 8 urządzeń. Ponadto każdy ze sterowników może monitorować i zarządzać pracą urządzeń z poziomu zewnętrznego systemu BMS.

 

Połączenie z BMS
BMS (ang. Building Managment System) to system zarządzania budynkiem. Jego zadaniem jest integracja wszystkich systemów automatyki urządzeń zainstalowanych w budynku. Głównym zadaniem tego systemu, ważnym dla użytkownika, jest ograniczenie kosztów eksploatacji budynku związanych z instalacjami elektrycznymi, wentylacyjnymi, grzewczymi czy chłodniczymi przy zapewnieniu właściwego komfortu. VTS, wychodząc naprzeciw rosnącym wymaganiom swoich klientów, wyposażył swoje urządzenia w możliwość połączenia z systemami zarządzania budynkiem BMS. Takie połączenie jest możliwe bezpośrednio do silników EC bez użycia automatyki lub za jej pośrednictwem, co daje klientowi możliwość wyboru. Oba warianty do komunikacji z BMS wykorzystują protokół MODBUS RTU, magistrala RS485.

 

Rodziny Revit® 
Firma VTS na prośbę swoich klientów opracowała dla swoich produktów VOLCANO i WING zestaw rodzin programu Revit®. Cyfrowe modele urządzeń zostały udostępnione nieodpłatnie i bezterminowo na stronie internetowej www.vtsgroup.pl.

Pliki te zawierają sparametryzowane konektory elektryczne i hydrauliczne, a także dają możliwość wirtualnego spięcia z dedykowaną automatyką, której modele również zostały przygotowane. Skorzystanie z gotowych rodzin przyspieszy, ułatwi i pomoże w intuicyjny sposób zaimplementować urządzenia do projektu.

 

Zdjęcia realizacji z urządzaniami Volcano i Wing:


VTS wyznacza ekologiczny trend w branży HVAC

Firma ma świadomość rosnących oczekiwań swoich klientów, zmieniających się trendów rynkowych, a także uwarunkowań prawnych, dlatego też wyznacza nowy trend w branży. Teraz ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania nie mogą już być dodatkiem do oferty, ale stają się standardem i jedynym słusznym rozwiązaniem.

Stworzone przez VTS urządzenia VOLCANO i WING, dzięki swojej innowacyjności, wysokiej jakości zastosowanych materiałów oraz ultranowoczesnej stylistyce sprawiają, że firma jest nie tylko niekwestionowanym liderem na rynkach europejskich i wschodnich, ale co ważne - kreatorem nowych, ekonomicznie uzasadnionych trendów dla całej branży.

Kup już teraz Volcano EC i Wing EC w E-sklepie
Pod adresem www.eshop.vtsgroup.pl znajduje się sklep internetowy firmy VTS. Powstał on z myślą o klientach robiących zakupy za pośrednictwem Internetu. Oferta sklepu daje możliwość wyboru wszystkich urządzeń VOLCANO oraz WING wraz z automatyką. Sprawdź konkurencyjne ceny urządzeń oraz atrakcyjne promocje dla stałych klientów!


Komentarze

 • Nie wyznacza nowego trendu

  Nowy trend (czy to faktycznie trend?) z silnikami EC wyznaczyła parę dobrych lat temu firma FLOWAIR , każdy średnio zaznajomiony z branżą o tym wie.
  Papier zniesie wszystko, wiadomo, ale - Panowie i Panie z marketingu VTS - etyka w reklamie nie boli.