VENTIA zakończyła cykl Seminariów Technicznych i wykładów ekspertów w zakresie wentylacji ogólnej i wentylacji pożarowej przeznaczonej dla branży HVAC. W spotkaniach, które odbyły się w Szczecinie, Poznaniu, Trójmieście i Olsztynie wzięło udział blisko 300 uczestników-profesjonalistów.

VENTIA: Podsumowanie szkoleń dla projektantów i instalatorów z branży HVAC

Seminaria obejmowały następujące zagadnienia:  

 1. Praktyczne zastosowanie innowacyjnych urządzeń w projektach HVAC.
 2. Wykłady dr inż. Jarosława Mullera z Politechniki Krakowskiej dotyczące: 
  Dyrektywa Ekoprojekt. Omówienie przepisów w praktyce. Najczęstszebłędy i nieprawidłowości. 
  Inteligentna automatyka - wpływ na oszczędności i efektywnośćdziałania systemów wentylacji. 
  Właściwy dobór i konfiguracja centrali klimatyzacyjnej.
 3. Wykład mgr inż. Mateusz Fliszkiewicz ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, Rzeczoznawcę SITP
  Wentylacja pożarowa w garażach zamkniętych. Cele projektowe: ewakuacja oraz bezpieczeństwo ekip ratowniczo-gaśniczych. Porównanie skuteczności wentylacji kanałowej i strumieniowej. Obliczenia wydajnościwentylacji pożarowej. Określanie klasy temperaturowej wentylatorów.

Ważnym elementem szkoleń była szeroka ekspozycja kilkudziesięciu urządzeń, od wentylatorów czy nagrzewnic, poprzez profesjonalne kurtyny powietrzne, produkty akustyczne, po szeroką gamę central wentylacyjnych i liczne nowości. Dzięki temu wszyscy uczestnicy mogli na żywo poznać pracę i budowę urządzeń oraz przetestować je. 

Przedstawione przez dr inż. Jarosława Mullera, działanie Dyrektywy Ekoprojekt w praktyce zostało rozszerzone o przykłady z rynku oraz konsekwencje niestosowania się do przepisów. Wykład poruszał też ważne, a jednocześnie często pomijane zagadnienie - inteligentną automatykę systemów wentylacyjnych, jej możliwości i korzyści.

Wykład mgr inż. Mateusza Fliszkiewicza poświęcony był przede wszystkim trudnym zagadnieniom dotyczącym wentylacji pożarowej w garażach zamkniętych. W prezentacji nie zabrakło licznych przykładów praktycznych oraz wyzwań towarzyszących właściwemu zaprojektowaniu systemu.

 

Ponadto podczas trwania Seminariów uczestnicy mogli bardzo szczegółowo zapoznać się z największym na rynku typoszeregiem central wentylacyjnych KOMFOVENT o wydajności 50 - 100 000 m3/h, ze zintegrowaną i fabrycznie okablowana automatyką, PLUG & PLAY, wysoce energooszczędnym systemom z funkcjami Air Quality, CAV/VAV itd. Z oferty STAVOKLIMA zaprezentowane zostały:

 • bogaty typoszereg kurtyn powietrznych (ekonomiczne, komfortowe, designer collection, przemysłowe),
 • kulisy tłumiące i elewacyjne czerpnie/wyrzutnie tłumiące - nowatorskie rozwiązaniaskutecznie redukujące hałas w instalacjach HVAC.


Seminarium pozwoliło na przedstawienie dwóch nowych marek: 

 • DANTHERM z ofertą modułowych i kompaktowych specjalistycznych central wentylacyjnych oraz osuszaczy powietrza do instalacji basenowych oraz innych obiektów,
 • CASALS z szeroką gamą wentylatorów oddymiających, bytowych o zróżnicowanych parametrach i specjalistycznym przeznaczeniu.


Wyjątkowo dużym zainteresowaniem cieszyły się za to nowości ofertowe HAVACO:

 • wentylatory kanałowe ICM i ICMsilent,
 • wentylatory łazienkowe COMO Silent, COMO Design i VERTIGO. 

Powodem takiego poruszenia jest przede wszystkim ich korzystny i konkurencyjny stosunek ceny do jakości oraz bardzo dobre parametry techniczne.

 


Zobacz całą relację