Kampania „Patrząc wstecz” analizuje etapy historii CAREL w sektorze chłodniczym.

Trzydzieści lat chłodzenia - co dalej?

Po 17 latach działalności wyłącznie na rynku klimatyzacji, w 1990 r., firma CAREL wprowadziła swój pierwszy produkt dla sektora chłodniczego. Urządzeniem tym był sterownik pod nazwą S90, który zapoczątkował pierwszą serią sterowników mikroprocesorowych, z powodzeniem podbijających rynek pod względem kompletności i innowacyjności. Sterownik został wyposażony w wiele unikalnych funkcji technicznych, jak np. możliwość połączenia termostatu i funkcji odszraniania w tym samym urządzeniu, duży podświetlany wyświetlacz LCD o rozdzielczości do dziesiątej stopnia oraz łatwą instalację.

 

- Pod koniec lat osiemdziesiątych CAREL osiągnął dobre wyniki w produkcji i sprzedaży sterowników klimatyzacji i stworzył pierwsze plany ekspansji międzynarodowej - przypomniał założyciel firmy Luigi Rossi Luciani. - Nasi główni konkurenci działali już na rynku chłodniczym, dlatego postanowiliśmy wykorzystać wiedzę dostępną w firmie, aby rozwinąć działalność w tym sektorze. Małymi krokami wchodziliśmy w ten rynek  jednocześnie skupiając się na naszym celu, jakim była innowacja. W ten sposób udało nam się wprowadzić na rynek produkt z wyświetlaczem cyfrowym, który może przedstawić wiele informacji jednocześnie, przy jednoczesnym użyciu analogowych elementów sterujących, które były wtedy standardem podczas wprowadzania danych.

c

 Założyciel firmy CAREL Luigi Rossi Luciani

W latach 90. pojawiły się inne produkty do chłodzenia, jak urządzenie ir32, które wyróżniało się prostą instalacją i podłączeniem. Jego sprzedaż sprawiła, że firma CAREL stała się liderem na komercyjnym rynku chłodniczym i została uznana za niezawodnego i elastycznego partnera na coraz bardziej wymagającym i ustrukturyzowanym rynku.

Wraz z nowym tysiącleciem pojawił się ir33 oraz power compact. Prawdziwym przełomem okazała się nowa gama sterowników, stworzona w 2007 roku, które zastąpiły serie wtyczek plug-in i ir32. Najistotniejszą innowacją, wprowadzoną wraz z easy, była możliwość dostosowania oprogramowania sterującego: oznacza to, że klienci mogą wystąpić do CAREL o niestandardową logikę działania dla swoich rozwiązań, a także niestandardowe klawiatury do bezpośrednich funkcji. Produkt okazał się prawdziwym sukcesem, a jego sprzedaż szacowana jest obecnie na ponad piętnaście milionów sztuk od momentu wydania.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat firma CAREL zaczęła oferować kanałom dystrybucji łatwe w konfiguracji sterowniki o wstępnie ustawionych parametrach, które minimalizują czas instalacji. Należą do nich linie easy cool i easy freeze oraz ir33. W tym samym okresie seria ir33 także przeszła całkowitą zmianę stylizacji, stając się ir33+, zachowując przy tym ciągłość z przeszłością, ale oferując nowy interfejs użytkownika z klawiaturą dotykową, bardziej intuicyjną obsługę z konfigurowalnymi przyciskami i całkowicie płaskim montażem, co znacznie ułatwia czyszczenie w profesjonalnych środowiskach.

W czasie ostatnich trzydziestu lat CAREL coraz częściej przyjmuje swoje rozwiązania jako standardy rynkowe. 

- Zarówno technologia, jak i modele biznesowe muszą nieustannie ewoluować, aby zaspokoić wymagający i ciągle zmieniający się rynek - skomentował Alessandro Greggio, Group Chief Sales & Marketing Officer - Refrigeration. - Prawdziwe pytanie jest teraz tym, co nas czeka w ciągu najbliższych kilku lat, w świecie, który jest coraz bardziej wymagający pod względem interakcji człowiek-maszyna oraz z pilną potrzebą poszanowania środowiska i zapewnienia zrównoważonego rozwoju. Jak zareagują liderzy branży, tacy jak CAREL, których misją jest zaspokojenie tych i innych szybko rosnących potrzeb? Odpowiedź będzie jasna na Euroshop 2020, kolejnym wydarzeniu dotyczącym chłodnictwa komercyjnego, teraz rozszerzonym na handel detaliczny i usługi gastronomiczne.

 

Dowiedz się więcej