Miniona edycja Targów RENEXPO® Poland cieszyła się dużym zainteresowaniem, co potwierdziło, że tego typu wydarzenia są polskiej branży OZE zdecydowanie potrzebne. VII Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej odbyły się w dniach 25-27 października 2017 roku w Warszawskim Centrum EXPO XXI.

Patronami Honorowymi wydarzenia organizowanego przez REECO Poland zostałi: Ministerstwo Energii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego. – Bez przesady możemy powiedzieć, że Targi RENEXPO® Poland stały się jednym z najważniejszych wydarzeń dla branży energii odnawialnej i efektywności energetycznej w Polsce. W tym roku, w ciągu trzech dni targowych z ekspozycją wystawców zapoznało się blisko 4.154 zwiedzających – mówi Małgorzata Bartkowski, Project Manager Targów RENEXPO® Poland.

Przed kilkoma laty, organizator targów postawił sobie cel – stworzenie międzynarodowej platformy spotkań dla przedstawicieli OZE – który udało się osiągnąć. Targi nie tylko prezentują potencjał energii odnawialnej i jej możliwości rozwoju w Polsce, ale także ułatwiają firmom z zagranicy nawiązanie cennych kontaktów biznesowych na polskim rynku. Ponadto, bogaty program wydarzeń towarzyszących jest cennym źródłem specjalistycznej wiedzy i umożliwia podejmowanie dyskusji na istotne dla branży tematy. Tak było również w tym roku. 

 

Z kraju i z zagranicy
W tegorocznej edycji targów RENEXPO® Poland udział wzięło ponad 90 wystawców, którzy prezentowali swoją ofertę w ośmiu sektorach: bioenergia (energia z drewna, biomasa, biogaz, biopaliwa), energia wiatrowa, CHP - kogeneracja, energooszczędne budownictwo i renowacja budynków, energia wodna, pompy ciepła, energia geotermiczna oraz energia słoneczna. Zdecydowanie dominowały ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła i biogaz. Ponadto podczas wydarzenia pojawiły się także stoiska, na których przedstawiono rozwiązania z zakresu m.in.: energetyki wiatrowej i geotermalnej czy związanej z branżą energetyki wodnej.

Wystawcami były nie tylko firmy z Polski, ale – jak przystało na targi międzynarodowe – również miedzy innymi z Niemiec, Czech, Chin, Wielkiej Brytanii,Ukrainy. Wielu z nich podkreślało sprawną organizację targów oraz wysoką frekwencję zwiedzających, co dla wydarzeń tego typu jest wartością kluczową. 

 

Nowości i atrakcje targowe
Podczas RENEXPO® Poland 2017 na odwiedzających czekały ciekawe stoiska i eksponaty, a także wiele innowacji z branży OZE. Ogromnym zainteresowaniem gości cieszyły się jazdy testowe samochodami elektrycznymi takich marek, jak: NISSAN, BMW, Tesla, Mercedes. Była to niewątpliwie duża atrakcja targowa. Nowością tej edycji stał się konkurs na Instalatora Roku 2017, którego organizatorami były: Corab, SolarEdge Technologies Inc. oraz Sharp.

Zmagania firm instalatorskich zgromadziły dużą publikę. Instalatorem Roku 2017 została firma Ekosun. Drugie miejsce zajęła drużyna Bison Energy, a trzecie SunSol. Należy również docenić firmę Ozeris - Fotowoltaika / OZE, która dzielnie walczyła, mając w obu etapach najmniej błędów. Wszystkim drużynom gratulujemy ogromnej wiedzy, doświadczenia i zaangażowania. Walka była bardzo wyrównana. 

Trzy dni targowe
W każdym dniu targowym odbywały się specjalistyczne konferencje, kongresy i fora branżowe, pozwalające na wymianę wiedzy, zachęcające do dyskusji na aktualne tematy dla sektora OZE. Łącznie w wydarzeniach branżowych towarzyszących targom wzięło udział ponad 1.100 uczestników! 

Pierwszego dnia targów odbyła się Międzynarodowa Konferencja Fotowoltaiki w Polsce, która zgromadziła pełną salę słuchaczy. Podczas konferencji eksperci z towarzystw fotowoltaicznych, przedstawiciele przemysłu PV oraz władz państwowych i lokalnych dyskutowali m.in. na temat szans oraz barier na drodze rozwoju fotowoltaiki w naszym kraju. - Mechanizm wsparcia powinien być nieskomplikowany, stabilny i opłacalny dla inwestora - podkreślał dr Stanisław Pietruszko, Prezes Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki. 

Pierwszego dnia targów odbyło się również Forum Biogazu. - Szóste Forum Biogazu było sukcesem, omówione zostały najważniejsze problemy branży. Podkreślono role biogazowni jako stabilnego fundamentu rozproszonych rynków energii. Cieszy nas liczny udział właścicieli biogazowni i potencjalnych inwestorów, ponieważ oznacza to duże perspektywy przed branża biogazowa w Polsce -  tak Forum Biogazu podsumowała Sylwia Koch-Kopyszko Prezes UPBI (Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego). Ponadto wielu uczestników wzięło udział w konferencji zamykającej projekt Geothermal4Pl. Strefa Kariery była miejscem, gdzie osoby zainteresowane pracą i rozwojem kariery w OZE mogły zaczerpnąć informacji od fachowców.

Drugiego dnia odbył się VI Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, który zgromadził ponad 300 uczestników. Dwudniowa Polska Konferencja Hydroenergetyczna była z kolei miejscem spotkania branży energetyki wodnej i zgromadziła wielu gości z Polski i zagranicy. Forum PV to w tym roku nie tylko miejsce, w którym można było zapoznać się z innowacjami wystawców. Organizatorzy zaprosili także przedstawicieli Ochotniczej i Zawodowej Straży Pożarnej, aby naświetlić im problemy związane z bezpieczeństwem pracy systemów fotowoltaicznych. Sesja ta zorganizowana została we współpracy ze Szkołą Główną Służby Pożarniczej w Warszawie.

Trzeci dzień minął pod znakiem Konferencji Biopaliwowej i II Kongresu Magazynowania Energii w Polsce. Wydarzenia te zgromadziły nie tylko najważniejszych przedstawicieli branży, ale także najważniejszych decydentów oraz przedstawicieli świata polityki.

 

Spotkania kooperacyjne
Świetną okazją do stworzenia sieci kontaktów biznesowych był udział w "Spotkaniach kooperacyjnych", podczas pierwszego i drugiego dnia targów. W spotkaniach wzięli udział przedsiębiorcy poszukujący fachowych partnerów i dostawców z szeroko pojętego sektora energetycznego, głównie działający w obszarze odnawialnych źródeł energii oraz budynków energooszczędnych. „Spotkania kooperacyjne” to szybki i łatwy sposób na połączenie stron, które siebie szukały, umożliwiając nawiązanie cennych kontaktów. 

 

Dowiedz się więcej