Tanie i ekologiczne ogrzewanie gazowe hal i obiektów przemysłowych
Jakie jest najtańsze ogrzewanie hali lub obiektów przemysłowych? Sprawdź porównanie kilku rozwiązań opierających się na gazie z oferty Flowair Group.
Gaz- parametry techniczne
Gaz ziemny jest naturalnym paliwem, występującym w skorupie ziemskiej. Jest mieszaniną gazów - metanu z innymi gazami palnymi oraz związkami niepalnymi. W Polsce spotkać można trzy rodzaje gazu ziemnego GZ-50 (gaz ziemny wysokometanowy), GZ-35 (Gaz ziemny zaazotowany) oraz GZ 41,5, pochodzący ze złóż odkrytych w latach 90 w Wielkopolsce i charakteryzujący się wyższą wartością opałową (nie mniej niż 27,0 MJ/m³ wg PN) w porównaniu z GZ-35. Poniżej przedstawiono główne parametry najczęściej stosowanych odmian gazu ziemnego:
Tabela 1
W miejscach, gdzie nie jest dostępny gaz ziemny stosuje się gaz płynny propan lub mieszankę propan – butan. Gazy te są uzyskiwane na drodze przerobu ropy naftowej w rafineriach. Wartości opałowe wynoszą odpowiednio: BUTAN - 45,60 MJ/kg; PROPAN - 46,30 MJ/kg. Ze względu na produkty reakcji spalania, gaz uważany jest za jedno z najczystszych paliw naturalnych. W porównaniu z węglem, czy olejem opałowym, emisja CO2, NOX, SOX jest znacznie niższa. Spalanie gazu pozwala na prawie całkowite wyeliminowanie emisji SO2, pyłów i węglowodorów aromatycznych. Przy stosowaniu palników o odpowiedniej konstrukcji można znacznie obniżyć emisję tlenków azotu, tlenku węgla i dwutlenku węgla. Nie ma także problemu ze składowaniem produktów spalania, które po prostu nie istnieją.
Porównanie gazu z innymi paliwami
Produkcja gazu na szeroką skalę, a także łatwy dostęp odbiorcy do przyłącza gazowego, spowodował, że pod względem ceny gaz wypada także bardzo atrakcyjnie i jego cena jest jak widać wyższa jedynie od węgla i koksu (do cen węgla i koksu należy doliczyć jeszcze koszty transportu, składowania i wywozu odpadów).
Tabela 2
Jak wynika z powyższej tabeli spalanie gazu jest jak najbardziej korzystne zarówno pod względem ekonomicznym jak i ekologicznym. Dodatkowo stosowanie gazu do ogrzewania jest bardzo wygodne dzięki nowoczesnym urządzeniom. Automatyka sterująca zapewnia bezobsługową i bezpieczną pracę urządzeń grzewczych gazowych. Wybór odpowiedniego rozwiązania technicznego, jeśli chodzi o same urządzenia ma ogromny wpływ na koszty inwestycji, a także na koszty eksploatacji.
Urządzenia grzewcze gazowe
Firma Flowair Group posiada w swojej ofercie gazowe nagrzewnice powietrza z zamkniętą komorą spalania czeskiego producenta – firmy Mandik, której jest wyłącznym dystrybutorem w Polsce. Urządzenia tego typu są idealnym rozwiązaniem dla hal przemysłowych, warsztatów, magazynów. Cicha praca urządzeń pozwala także na instalację tych nagrzewnic nawet w obiektach sakralnych. Zamknięta komora spalania powoduje, że praca nagrzewnicy nie ma wpływu na jakość powietrza w ogrzewanej przestrzeni. Zarówno powietrze potrzebne do spalania, jak i spaliny są doprowadzane i odprowadzane za pomocą przewodów na zewnątrz budynku. Dodatkowo wylot spalin jest wymuszony poprzez wentylator wyciągu spalin. Nagrzewnice są produkowane w różnorodnych typach, co pozwala na duże możliwości instalacyjne.
Oto niektóre z oferowanych urządzeń:
Urządzenie MONZUN służy do oszczędnego i ekologicznego nadmuchowego gazowego ogrzewania dużych kubatur, takich jak hale przemysłowe, hale sportowe, supermarkety, kościoły itp. Zespół grzewczy to nagrzewnica gazowa z elektronicznie sterowanym zapłonem i wymuszonym odprowadzeniem spalin.
Zalety Monzun w stosunku do ogrzewania przez kotłownię:
- Koszt instalacji z naszymi urządzeniami to oszczędność od 50% do 90% w porównaniu z budową tradycyjnej kotłowni.
- Niski koszt eksploatacji.
- Nie wykorzystuje się wody jako czynnika grzewczego, więc w czasie przerw w działaniu nie ma groźby zamarznięcia rur.
- Do wyboru urządzenie z jednym stopniem grzania (moc nominalna), z dwoma stopniami grzania (moc nominalna lub minimalna) lub z mocą modulowaną (pełen zakres mocy pomiędzy minimalną a nominalną).
MONZUN VH (wentylator osiowy)
Urządzenie jest przeznaczone do montażu pod ścianą lub pod stropem pracujące na powietrzu obiegowym czerpanym z jednej i wydmuchiwanym z drugiej strony urządzenia.
Ciśnienie zasilania gazu: GZ 50: 20 mbar, GZ 35: 13 mbar, Propan: 36 mbar
W wielkościach VH 130 – VH 350 przyłącze gazowe ma wymiar 1/2”, dla VH 400 – VH 700 ma 3/4”.
Klasa ochrony: IP 40. Zasilanie: 230V/50Hz. Zasięg strumienia powietrza jest podawany przy prędkości powietrza 0,4m/s.
W wielkościach VH 600 i VH 700 montowane są dwa wentylatory.
MONZUN CV (wentylator promieniowy)
Urządzenie jest przeznaczone do montażu we współpracy z kanałem wentylacyjnym podłączanym na ssaniu lub/i tłoczeniu, pracujące na powietrzu obiegowym.
Ciśnienie zasilania gazu: GZ 50: 20 mbar, GZ 35: 13 mbar, Propan: 36 mbar
W wielkościach CV 130 – CV 350 przyłącze gazowe ma wymiar 1/2”, dla CV 400 – CV 800 ma 3/4”.
Klasa ochrony: IP 40. Zasilanie: 230V/50Hz.
W wielkościach CV 600 - CV 800 montowane są dwa wentylatory.
MONZUN CV EUROKLIM (moduł kanałowy)
Na uwagę zasługują także specjalne modele nagrzewnic gazowych CV EUROKLIM przewidziane do współdziałanie z instalacją wentylacyjną. Nagrzewnice te montowane są na kanałach powietrznych wewnątrz lub na zewnątrz obiektu (np. na dachu) i nie posiadają własnego wentylatora. Wyposażono je w palniki z modulowaną mocą grzewczą. W wersji zewnętrznej obudowa nagrzewnic posiada izolację cieplną i wykonana jest z blachy nierdzewnej. W oparciu o model CV EUROKLIM można zbudować kompletny system grzewczo wentylacyjny. Gotowy system także wchodzi w skład oferty firmy Fowair Group, a urządzenie nosi nazwę CV RTF. Można je podwiesić pod sufitem hali, bądź zainstalować je na jej dachu. Ogrzane powietrze świeże i recyrkulacyjne jest rozprowadzane poprzez kanały.
Dzięki tak szerokiej gamie urządzeń, walory ekologiczne gazu na pewno zostaną wykorzystane w pełni. Biorąc dodatkowo pod uwagę koszty inwestycji i eksploatacji widać, że rozwiązanie to jest godne polecenia.
Jarosław Prusik
Flowair Group
jaroslaw.prusik@flowair.pl