W Krakowie powstanie unikalne Laboratorium Inteligentnego Budownictwa do testowania i optymalizacji urządzeń automatyki budynkowej. Firma DLJM System opracowała algorytmy wykorzystujące sztuczną inteligencję, dzięki którym budynki będą sterowane jeszcze lepiej i oszczędzą nawet 15% energii. Na ich wdrożenie w Laboratorium otrzymała prawie 10 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej.

Sztuczna inteligencja w sterowaniu budynkiem
Celem przedsięwzięcia jest stworzenie oprogramowania dla urządzeń budynkowych, które będzie wykorzystywało algorytmy samouczące się. Na czym polega sztuczna inteligencja tych algorytmów? Przede wszystkim mogą samodzielnie uczyć się, jak sterować urządzeniami przy konkretnych użytkownikach i charakterze powierzchni. To przyspiesza i upraszcza proces optymalizacji programowania, który obecnie trwa zwykle od pół roku do nawet roku.

- Usprawnienie oprogramowania sterującego budynkami to najtańszy sposób na podniesienie jego efektywności. Nie musimy do tego stosować lepszej jakości materiałów, nie musimy kupować dodatkowych urządzeń, po prostu wymieniamy jeden zestaw algorytmów na drugi. Brzmi prosto, ale oczywiście jego opracowanie to wynik długoletniej pracy. – mówi Dariusz Miziński, prezes spółki DLJM System. Ponadto algorytmy będą energooszczędne – zapewnią pełen komfort użytkowania pomieszczeń przy minimalnym zużyciu energii. Jakie oszczędności uda się z nich uzyskać? - Zgodnie z naszymi wyliczeniami, nasze algorytmy umożliwią do 15% dodatkowych oszczędności energii w porównaniu do standardowej automatyki. Ile dokładnie dla poszczególnych urządzeń - to będziemy sprawdzać w laboratorium.– wyjaśnia dr inż. Marcin Pawlik, pracownik DLJM System i wykładowca Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Kto będzie mógł skorzystać z Laboratorium?
Przede wszystkim producenci wszystkich urządzeń budynkowych, które są wyposażone w automatykę: zaczynając od termostatów i sterowników PLC, przez rolety, centrale wentylacyjne, rekuperatory, aż po pompy ciepła czy kolektory słoneczne. Optymalizacja oprogramowania opłaci się również właścicielom czy zarządcom dużych powierzchni komercyjnych – sieci hoteli, sklepów czy kompleksów biurowych.

Budynek jako obiekt badawczy
Budowa Laboratorium rusza już w lipcu. Nie będzie największy (1200m2), ale za to bogato wyposażony. W projekt wpisano szereg rozwiązań, które pozwolą mu spełniać standardy budynku niskoenergetycznego, w tym 2 pompy ciepła, 2 gruntowe wymienniki ciepła, rekuperator i kolektory słoneczne. Ciekawym rozwiązaniem będą też fotoogniwa BIPV (ang. Building Integrated Photovoltaics), czyli zintegrowane z materiałami budowlanymi - w tym przypadku z żaluzjami fasadowymi. Coraz istotniejsza jest również wydajność zużycia wody, dlatego w krakowskim budynku zostanie wdrożony system gospodarki wodą szarą. Działanie urządzeń będzie sterowane i monitorowane przez zintegrowany system zarządzania budynkiem (BMS).

Warunki laboratoryjne
Pozornie może się wydawać, że to za dużo rozwiązań, jak na budynek o powierzchni 1200 m2, ale laboratorium rządzi się swoimi prawami. Musi mieć możliwość konfiguracji różnych urządzeń i różnych poziomów integracji systemu automatyki.

Celom badawczym podporządkowane będzie też zagospodarowanie powierzchni obiektu. Aby odtworzyć warunki rzeczywiste dla przestrzeni o różnym przeznaczeniu, na pierwszym piętrze powstanie modelowy hotel z recepcją, modelowe mieszkanie z kuchnią i łazienką oraz sale audytoryjne. Pozostała powierzchnia będzie wykorzystywana użytkowo.

Innowacja
Budowa obiektu to tylko pierwszy etap projektu, który rozpoczęła firma DLJM System. Kluczowym elementem przedsięwzięcia jest wdrożenie innowacyjnych rozwiązań, w tym opracowanych przez firmę algorytmów samouczących się. Wyposażone w sztuczną inteligencję algorytmy będą samodzielnie uczyć się, jak sterować urządzeniami przy konkretnych użytkownikach i charakterze powierzchni, dzięki czemu będzie można skrócić czas programowania. Ponadto będą energooszczędne – zgodnie z wyliczeniami firmy, umożliwią do 15% dodatkowych oszczędności energii w porównaniu do standardowej automatyki.

Przedsięwzięcie zostało uznane za innowacyjne i otrzymało dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Budowa laboratorium rusza już w lipcu b.r., a koniec realizacji planowany jest na 2015 r. Obiekt został zaprojektowany przez studio projektowe APP Architekci Artur Wiąk z Krakowa.

Więcej na temat projektu „Innowacyjna usługa wsparcia procesu produkcji urządzeń i systemów inteligentnego budownictwa” i DLJM System : http://www.inteligentnebudownictwo.com.pl/laboratorium.html

Inteligentne budynki
Inteligentne budynki
Inteligentne budynki